„Między nami” Najlepszym Filmem Polskim na Millennium Docs Against Gravity!

Kadr z filmu Między nami
„Między nami” Doroty Proby Najlepszym Filmem Polskim na 17. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity! Film Doroty Proby był rozwijany na kursie DOK PRO i został wyprodukowany przez Studio Munka-SFP i Wajda Studio. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 10 września w warszawskim Teatrze Studio. To wielki sukces!

Wielki sukces reżyserki!

„Między nami” zwyciężyło w organizowanym na festiwalu po raz pierwszy Konkursie Polskich Filmów Dokumentalnych. O Nagrodę dla Najlepszego Filmu Polskiego oraz 3000 euro walczyło 12 filmów. Najlepszy film wyłoniło jury w składzie: Marek Hovorka – dyrektor festiwalu Jihlava International Documentary Film Festival, reżyserka Joanna Kos-Krauze, reżyser Paweł Łoziński oraz Brigid O’Shea, współpracująca z festiwalem DOK Leipzig. Film szybko stał się sensacją festiwalu.

Uzasadnienie Jury

„W momencie, w którym fizyczna intymność została ograniczona wskutek pandemii, niekonwencjonalne koncepcje związków i miłości są marginalizowanie, a płynne tożsamości seksualne i płciowe podważane lub wręcz brutalnie prześladowane, prawdziwą przyjemnością było spędzić trochę czasu z trzema parami doświadczającymi trudów i radości wiążących się z pozostawaniem w związku. Reżyserka Dorota Proba wprawnie i empatycznie nakreśliła zasady, na których publiczność może wkroczyć do ich życia i zaobserwować mechanikę ich partnerstwa. Film łączy sceny codziennego życia rodzinnego z bardziej ustrukturyzowanymi wywiadami ukazującymi czego trzeba, by zbudować, podtrzymać, lub pożegnać miłość i zaangażowanie”.

Wyróżnienie dla naszego absolwenta Piotra Stasika

Jury Konkursu Polskich Filmów Dokumentalnych przyznało także wyróżnienie filmowi „Spróbujmy skoczyć do studni”, reż. Piotr Stasik (absolwent DOK PRO i Studio Prób) i Dorota Wardęszkiewicz.

Uzasadnienie: „Jury postanowiło przyznać wyróżnienie filmowi, który jest portretem artysty zupełnie odmiennym od tych, do których przywykliśmy. Pokazuje wybitnego reżysera w całej bezradności wobec wampirycznie pochłaniającego go dzieła i procesu. Z tej rozpaczy i niemocy rodzi się sztuka. Obraz, który udowadnia, że sens sztuki, życia, pracy naprawdę zależy od tego, po której stronie łóżka siadamy…”.

Film naszego wykładowcy z nagrodą za Najlepszą Produkcję

Nagrodę Smakjam za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskich Filmów Dokumentalnych otrzymało Pokromski Studio za film „Wieloryb z Lorino”, reż. Maciej Cuske. Nagrodą jest 3000 euro lub świadczenia od studia Smakjam.

Nagroda była przyznawana po raz pierwszy, podobnie jak nagroda dla Najlepszego Filmu Polskiego, którą otrzymało „Między nami”.

Uzasadnienie: „Wrażliwy autor stworzył piękny i czuły filmowy portret zbiorowy mieszkańców zapomnianego miasteczka na końcu świata. Ze zrozumieniem i bez oceniania pokazał ich codzienne zmagania z ciężarem życia w zrujnowanym kraju, dając nam uniwersalną opowieść o człowieczeństwie i nadziei w beznadziejności”.

W Konkursie Polskich Filmów Dokumentalnych pokazywane są także filmy naszych absolwentów m.in. Elizy Kubarskiej i Bartosza Paducha. Festiwal potrwa do 13 września (w Gdyni do 18 września). Przewodniczącym konkursu głównego jest nasz wykładowca, zdobywca Oscara® Paweł Pawlikowski.

…………………………………………………………………

Przeczytajcie więcej o filmie Doroty Proby

„Między nami”

„Między nami” to intymny portret trzech związków. Pary decydują się podjąć szczerą rozmowę zainicjowaną zestawem pozornie prostych pytań. Powoli tworzy się przestrzeń do wymiany skrywanych emocji i wyznań. Film jest niepozbawionym humoru obrazem współczesnej miłości. Reżyserka zgłębia znaczenie bliskości i obecności drugiego człowieka.

– Ten film powstał z intencją przyjrzenia się, czym jest miłość. Był to niezwykły proces, bo wiązał się z tym, aby otworzyć się przed najbliższym człowiekiem. Okazuje się, że nawet będąc ze sobą, mamy wciąż wiele ważnych i nowych rzeczy sobie do powiedzenia. To co mnie rozbraja, to szczerość i uniwersalność tych rozmów. Myślę, że każdy ma szansę odnaleźć się w tych rozmowach – mówi reżyserka Dorota Proba.

Autorką zdjęć jest Weronika Bilska. Film był rozwijany w ramach kursu DOK PRO w Szkole Wajdy. Producentem filmu jest działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studio Munka. Koproducentem i producentem wykonawczym dokumentu jest Wajda Studio.

Program Pierwszy Dokument oraz kurs DOK PRO zostały wsparte przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Dorota Proba

Dorota Proba, fot Piotr Karski
Dorota Proba, fot. Piotr Karski

Urodzona w 1989 roku w Kanadzie, absolwentka Szkoły Wajdy i Scenografii na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uczestniczka wystawy Coming Out – najlepsze dyplomy ASP 2014. Współpracowała z Teatrem Dramatycznym, TR i Operą Narodową. Studiowała również w Indonezji i Turcji, gdzie pracowała nad swoimi pierwszymi filmami. Autorka animacji, teledysków i trailerów. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Więcej na: https://betweenusfilm.com.

„Między nami”

Czas trwania: 52’50’’

Reżyseria, scenariusz: Dorota Proba

Zdjęcia: Weronika Bilska

Montaż: Katarzyna Orzechowska

Dźwięk: Dorota Proba, Anna Rok

Muzyka: Adam Walicki, Giorgio Fazer, The Saturday Tea

Producenci: Ewa Jastrzębska, Jerzy Kapuściński

Produkcja: Studio Munka-SFP

Kierownictwo produkcji: Rafał Kęska, Magdalena Gnaś, Anna Stachowiak

Producenci wykonawczy: Wojciech Marczewski, Karolina Mróz

Koprodukcja: Wajda Studio

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej