Nagrody 38. Festiwalu Młodzi i Film przyznane!

Wśród nagrodzonych na 38. Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie znaleźli się także nasi absolwenci – Kalina Alabrudzińska (kurs DOK PRO), Piotr Adamski (kurs STUDIO PRÓB), Rafał Łysak (kurs DOK PRO) i Paweł Dulus (EKRAN+). Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

„Jak to udało się ogarnąć reżysersko? Nie wiemy… ale witamy nowy talent w polskim kinie” – czytamy w uzasadnieniu nagrody dla Kaliny Alabrudzińskiej (absolwentki kursu #DokPro), która otrzymała Jantara 2019 imienia Stanisława Różewicza za reżyserię pełnometrażowego filmu fabularnego „Nic nie ginie”. Film nagrodziło również jury młodzieżowe za „udowodnienie, że staranność i dobre filmowe rzemiosło mają szansę wygrać z wysokim budżetem – innymi słowy: Życie dało im cytryny, a zrobili z nich dobre wino”.

Trzykrotnie doceniono pełnometrażowy film fabularny Piotra Adamskiego (absolwent kursu #StudioPrób), który otrzymał nagrodę dziennikarzy za „czerpanie pełnymi garściami z mitów i podań, przełamywanie konwencji, nieustanne zaskakiwanie widza oraz dwie postaci dziewczęce, których mogłyby pozazdrościć produkcje Marvela”. Jantar 2019 za odkrycie aktorskie powędrował do Mai Pankiewicz – „charyzma, magnetyczna siła ekranowej obecności nawet w ciemnym zoo”, a Jantar 2019 za muzykę do duetu PRO8L3M, twórców utworu „Monza” – „Po prostu najlepszy muzyczny utwór. Został w nas, idealnie „siedzi” w filmie. Szacun. Chcemy płytę.”

Rafał Łysak (absolwent kursu #DokPro) otrzymał nagrodę dziennikarzy za najlepszy film krótkometrażowy „Miłość bezwarunkowa” za „pełen uroku autodokumentalizm, angażujący i wzruszający szczerą relacją pomiędzy wnukiem a babcią”, a także nagrodę specjalną – zakup licencji przez kanał filmowy AleKino+ .

Paweł Dyllus (absolwent kursu EKRAN+) otrzymał nagrodę specjalną Legalnej Kultury za film krótkometrażowy „Dziwor” za „zamknięcie w kadrze tego, co nie mieści się w głowie”.

Wszystkie nagrody 38 Festiwalu Młodzi i Film: http://www.mlodziifilm.pl/wydarzenia,29,834,1,Wielki-Jantar-2019-dla.html