Nasi na Festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu

Ponad 20 absolwentów i trzech wykładowców Szkoły Wajdy zaprezentuje swoje filmy podczas trwającego we Wrocławiu 18. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Odważne, bezkompromisowe filmy twórców poszukujących nowych form wyrazu – to cechy charakterystyczne Konkursu Międzynarodowego. Jednym z dwóch polskich tytułów, walczących w tym roku o Grand Prix, jest „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej (naszej absolwentki i wykładowczyni). W programie Festiwalu znalazła się również retrospektywa najważniejszych filmów węgierskiej twórczyni Ildikó Enyedi (wykładowczyni naszego programu EKRAN+), w tym „Dusza i ciało” – nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale i „Mój wiek XX” wyróżniony Złotą Kamerą w Cannes.

Podczas festiwalu swoje filmy pokażą również:

  • w cyklu Shortlista, prezentującym wybór polskich filmów krótkometrażowych, obok których nie da się przejść obojętnie, Katarzyna Gondek – „Deer Boy” i Jakub Radej – „Sweet home Czyżewo” (absolwenci kursu DOK PRO)
  • w cyklu Pokazy Galowe, prezentującym odkrycia i przeboje ze światowych festiwali, Olga Chajdas – „Nina” (absolwentka kursu Studio Prób)
  • w cyklu Sezon, Anna Jadowska – „Dzikie róże” (absolwentka kursów Studio Prób, Ekran+ i jurorka MFFNH ), Łukasz Ronduda – „Serce Miłości” (absolwent kursów Studio Prób i Script) i Carla Simón – „Lato 1993″ (absolwentka kursu Ekran +).

Polish Days to najważniejsze wydarzenie branżowe MFF Nowe Horyzonty, współorganizowane z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Przedstawiciele branży filmowej z całego świata na zamkniętych pokazach poznają najnowsze kino polskie na każdym etapie produkcji: oglądają gotowe filmy i fragmenty filmów w fazie post-produkcji oraz uczestniczą w prezentacjach projektów w developmencie. W tym roku swoje projekty zaprezentują:

Filmy ukończone

Agnieszka Polska „Hura, Wciąż żyjemy” (absolwentka STUDIO PRÓB)
Bartosz Konopka „Krew Boga”  (absolwent STUDIO PRÓB, Ekran+ i Kursu Dokumentalnego)

Works in Progress

Jan Komasa „Boże Ciało” scenariusz z konkursu SCRIPT PRO
Grzegorz Zariczny „Proste rzeczy” (absolwent kursów DOK PRO i STUDIO PRÓB)
Daria Woszek „Maryjki” (absolwentka kursu SCRIPT)
Michał Szcześniak „Fisheye” (absolwent kursu DOK PRO).

Pitchingi

Tomasz Wolski „Incydent z 21:17” (absolwent DOK PRO i EKRAN+)
Marcin Bortkiewicz „Burza przed ciszą” (absolwent DOK PRO)
Marta Minorowicz „Iluzja” (absolwentka DOK PRO)
Leszek Dawid „Broad Peak” (absolwent EKRAN+ i wykładowca)
Piotr Domalewski „Ja nigdy nie płaczę” (absolwent kursu EKRAN+).