Nasi na Solanin Film Festiwal

Dziś startuje 13. Solanin Film Festiwal. O tegoroczne statuetki walczyć będą 33 filmy w konkursach: kina niezależnego, animacji i kina offowego z podziałem na dokumenty i fabuły – wśród nich nasze produkcje oraz filmy naszych absolwentów i wykładowców.

Do konkursu Kina Offowego zakwalifikowały się dwa filmy rozwijane w Szkole Wajdy na kursie Przedszkole Filmowe:

„Blisko ziemi”, reż. Paulina Sikora, prod. Fundacja Szkoła Wajdy

Bohaterami filmu są Małgorzata i Mariusz – mieszkańcy małego miasteczka w południowo-wschodniej Polsce. Obraz to intymny portret ich współzależnego związku, na stałe naznaczonego przez alkoholizm jednego z partnerów. Pomimo ciągłych napięć, w ich relacji jest dużo troski i subtelnych gestów miłości.
Dokument może się już poszczycić nagrodami na festiwalach Młodzi i Film (nagroda główna w konkursie krótkometrażowych debiutów filmowych) oraz na OKFA (Grand Prix).

Kadr z filmu Julia nad morzem

„Julia nad morzem”, reż. Mariusz Rusiński

Julia samotnie spędza swoje letnie wakacje nad morzem. Używając Tindera, spotyka się z różnymi ludźmi – niektórzy są natrętni, z innymi czuje się niezręcznie, ale może wśród nowo poznanych osób znajdzie się ktoś godny zaufania?

—————————————————

W konkursie Kina Offowego znalazły się również filmy absolwentów kursu STUDIO PRÓB: „Chodźmy w noc” Kamili Tarabury, „Dad You’ve Never Had” Dominiki Łapki i „We Have One Heart” Katarzyny Warzechy oraz „Noamia” w reżyserii Antonio Galdameza, którego producentką jest nasza wykładowczyni kursu DEVELOPMENT KREATYWNY – Joanna Malicka i „Alicja i żabka” w reżyserii Olgi Bołądź, którego współscenarzystką jest nasza absolwentka Julita Olszewska (SCRIPT), a opiekunem artystycznym nasz wykładowca Denijal Hasanović.

W Konkursie Animacji znalazł się „Skafander Klingerta” w reżyserii naszego absolwenta Artura Wyrzykowskiego (DEVELOPMENT KREATYWNY), a w pokazach pozakonkursowych zobaczymy filmy: „Wieloryb z Lorino” w reżyserii Macieja Cuske – wykładowcy kursu DOK PRO; „Człowiek z magicznym pudełkiem” w reżyserii Bodo Koxa (rozwijany w ramach naszego międzynarodowego programu dla reżyserów i scenarzystów EKRAN+); filmy naszych absolwentów: „Amatorzy” Iwony Siekierzyńskiej, „Lekcja miłości” Małgorzaty Goliszewskiej / Katarzyny Matei i „Zwyczajny kraj” Tomasza Wolskiego.

A przed galą rozdania nagród przedpremierowo pokazany zostanie „Biały potok” w reżyserii naszego absolwenta – Michała Grzybowskiego. Absolwentami Wajda School są także kierowniczka produkcji filmu – Maria Leźnicka i odpowiadający za scenografię Tomasz Walesiak.

Za wszystkich konkursowiczów mocno trzymamy kciuki!

13. Solanin Film Festiwal potrwa do niedzieli 22 sierpnia. Pełny program Festiwalu i możliwość zakupu biletów online na stronie internetowej imprezy: www.solanin-film.pl