Nasze filmy na Transatlantyku!

kadr z filmu Pod niebem

Transatlantyk Festival to kolejny międzynarodowy festiwal, na którym obecne są nasze filmy! W Konkursie Polskich Krótkich Metraży znajdziecie wiele tytułów, których autorzy związani są z naszą Szkołą!

Konkurs Polskich Krótkich Metraży

Ogromnie jest nam miło, że w Konkursie Polskich Krótkich Metraży znalazły się filmy wyprodukowane przez Fundacja Szkoła Wajdy, rozwijane na naszych kursach oraz produkcje naszych absolwentów. Tym bardziej się cieszymy, że większość tytułów od kilku miesięcy regularnie pojawia się w programach kolejnych festiwali filmowych.

Wśród filmów w Konkursie Polskich Krótkich Metraży znalazły się dwa wyprodukowane przez Fundacja Szkoła Wajdy: „Jeszcze porozmawiamy” Mateusza Buławy i „Pod niebem” Marty Skiby.

Fotos z filmu Jeszcze porozmawiamy

Bohaterami filmu Mateusza Buławy są dwaj bracia na progu dorosłości. Wciąż mieszkają wraz z mamą i babcią. W mieszkaniu walczą o najmniejszy nawet skrawek autonomii, a każdy z nich ma inną strategię poruszania się po tym trudnym terenie. Jednak portret rodzinny nie jest pełny – brakuje w nim ojca, którego znacząca nieobecność powraca wraz z głuchym sygnałem w słuchawce telefonu.

kadr z filmu Pod niebem

W filmie Marty Skiby poznajemy mężczyznę, który u schyłku życia tęskni za swoją największą pasją – lataniem. Na co dzień chodzi z głową w chmurach i nie chce zejść na ziemię. Twarze dawnych znajomych i wydarzenia z przeszłości bledną, jednak jedno spojrzenie w górę przywraca emocje tamtych chwil do życia. Kiedyś as przestworzy, dziś zostały mu już tylko resztki wspomnień.

W tym samym konkursie znalazł się rozwijany na kursie Studio Prób „Egzamin” Bartosza Paducha.

Nie zabrakło też filmów naszych absolwentów:

  • „Dad you’ve never had” Dominiki Łapki
  • „Problem” Tomasza Wolskiego
  • „We have one heart” Katarzyny Warzechy

10. jubileuszowy Transatlantyk Festival odbędzie się w dniach 1-8 października w formule hybrydowej: w Katowicach i online.

Strona festiwalu.