Nasze produkcje i absolwenci na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”

Dwie produkcje Wajda Studio – „Ja jestem, Ty jesteś” Natalii Dołgowskiej i „Symfonia Fabryki Ursus” Jaśminy Wójcik, dwie koprodukcje – „Dziura w głowie” Piotra Subbotko i „Okno z widokiem na ścianę” Kobasa Laksy oraz 20 filmów absolwentów naszych kursów będzie można zobaczyć na rozpoczynającym się 10 czerwca festiwalu Młodzi i Film. W programie festiwalu znalazło się też 5 produkcji, które były u nas rozwijane.

Konkurs Pełnometrażowych Debiutów Filmowych

Wśród 10 tytułów, które będą walczyć o Wielkiego Jantara znalazły się dwa projekty rozwijane w Szkole Wajdy: koprodukcja Wajda Studio „Dziura w głowie” w reżyserii Piotra Subbotko oraz film „Nina” Olgi Chajdas. W Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Filmowy znalazła się również absolwentka kursu DOK PRO Kalina Alabrudzińska ze swoim filmem „Nic nie ginie” oraz absolwent kursu STUDIO PRÓB Piotr Adamski, którego film „Eastern”  będzie miał na festiwalu swoją premierę.

Film Piotra Subbotko „Dziura w głowie” był rozwijany w ramach programu EKRAN+. Producentem obrazu jest Argomedia Sp. z o.o. Koproducentami są: D35, Wajda Studio, Studio Filmowe Wrocław. Film współfinansował PISF. Piotr Subbotko jest również absolwentem kursu STUDIO PRÓB.

Opis filmu:
Aktor podróżuje po kraju z trupą teatralną. Po wielu latach wraca do swojej rodzinnej wioski i umierającej matki, gdzie spotyka tajemniczego mężczyznę. Jego wysiłek, aby dowiedzieć się, kim jest ta postać, przeradza się w prawdziwą obsesję i prowadzi do zaskakującego finału.

kadr z filmu „Dziura w głowie”, reż. Piotr Subbotko (materiały prasowe)

„Nina” Olgi Chajdas była rozwijana na kursie fabularnym STUDIO PRÓB w latach 2009/10. Producentem filmu jest firma Film It.

Opis filmu:
Nina, trzydziestostoparoletnia nauczycielka, która nie może mieć dzieci, szuka surogatki. Wydaje się, że razem z mężem Wojtkiem, znaleźli idealną kandydatkę. Magda, pozornie szczęśliwa dwudziestopięciolatka, bawi się życiem, nie ma zobowiązań. Nina zakochuje się w kobiecie, która mogłaby urodzić jej dziecko. „Nina” to historia nieoczekiwanej miłości, umiejętności wypełniania pustki, skomplikowanych wyborów. To opowieść o gwałtownym uczuciu, w którym tradycyjne podziały nie istnieją.

kadr z filmu „Nina”, reż. Olga Chajdas (materiały prasowe)

Konkurs Krótkometrażowych Filmów Fabularnych

W Konkursie Krótkometrażowych Filmów Fabularnych zostaną zaprezentowane trzy filmy rozwijane w Wajda School:  koprodukcja Wajda Studio „Okno z widokiem na ścianę” (prod. Studio Munka – SFP, prod. wykonawczy Wajda Studio) Kobasa Laksy, „Marcel” Marcina Mikulskiego oraz „Egzamin” Bartosza Paducha.  W konkursie pojawią się również filmy naszych absolwentów: „Bliscy” absolwentki DOK PRO Zofii Kowalewskiej, „Chłopcy z motylkami” absolwenta STUDIO PRÓB Marcina Filipowicza, „Dziwor” absolwenta EKRAN+ Pawła Dyllusa, „Egzamin” absolwenta STUDIO PRÓB Bartosza Paducha, „Jaskinia Żółwi” absolwentki PRZEDSZKOLA FILMOWEGO Klaudii Folgi, „Krzyżoki” absolwentki Ekran+ Anny Gawlity, „Miłość bezwarunkowa” absolwenta DOK PRO Rafała Łysaka, „Pustostan” absolwentki DOK PRO Agaty Trzebuchowskiej i „Rykoszet” absolwenta DOK PRO Jakuba Radeja oraz film wykładowcy PRZEDSZKOLA FILMOWEGO Marcina Sautera pt. „Tak jest dobrze”.

„Okno z widokiem na ścianę” to profesjonalny debiut uznanego artysty sztuk wizualnych i prekrusora polskiego kina offowego Kobasa Laksy. Projekt był rozwijany na kursie STUDIO PRÓB w latach 2014/15. Producentem filmu jest Studio Munka – SFP, producentem wykonawczym Wajda Studio, koproducentami są: Wajda Studio, Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania, TVN Film, Film Production & Location Services, MX35. Film współfinansował PISF.

Opis filmu:
„Okno z widokiem na ścianę” opowiada historię Larysy i Borysa emigrantów z Ukrainy, którzy razem wychowują synka Mitię próbując pogodzić ze sobą życie prywatne i zawodowe. Larysa gra na flecie i stara się dostać do Filharmonii Szczecińskiej, a Borys jest ulicznym mimem. Wydaje się, że emigracja może stać się spełnieniem ich marzeń, jednak tragiczny wypadek sprawia, że będą zmuszeni przedefinować swoją wizję przyszłości.

kadr z filmu „Okno z widokiem na ścianę”, reż. Kobas Laksa (materiały prasowe)

„Marcel” Marcina Mikulskiego był rozwijany podczas kursu STUDIO PRÓB w latach 2013/14. Producentem filmu jest Studio Munka – SFP. Mikulski jest również absolwentem kursu scenariuszowego SCRIPT.

Opis filmu:
Czy mieliście kiedyś wrażenie, że nikt Was nie zauważa? Marcel ma tak całe życie. Nie, nie jest niewidzialny. Po prostu nikt nie zwraca na niego uwagi. Jakby był z celofanu.

W windzie ludzie się przy nim całują, kanar nie sprawdza mu biletu, a w pracy dokumenty omijają jego biurko szeroki łukiem. Początkowo próbował z tym walczyć, ale dał za wygraną. Po co się starać, skoro można żyć z dnia na dzień bez żadnej odpowiedzialności. Wszystko się zmienia, gdy na jego drodze pojawia się Karolina. Pod wszelkimi względami przeciwieństwo Marcela.

kadr z filmu „Marcel”, reż. Marcin Mikulski (materiały prasowe)

„Egzamin” Bartosza Paducha był rozwijany podczas kursu STUDIO PRÓB w latach 2011/2012. Producentem filmu jest Studio Munka – SFP, natomiast producentem wykonawczym obrazu jest Furia Film. Bartosz Paduch jest również absolwentem kursu SCRIPT.

Opis filmu:
Scenariusz filmu opowiada historię Bastka, młodego chłopaka z blokowiska, wychowującego się bez rodziców. Pasją Bastka jest malowanie grafitti, zarabia natomiast handlując narkotykami, które sprzedaje dla swego starszego brata – dilera. Bastek pragnie zmienić swoje życie i chce studiować na Akademii Sztuk Pięknych, by zostać prawdziwym artystą. Kiedy zostaje przyłapany na gorącym uczynku, nieoczekiwanie dostaje od śledczego policjanta propozycję nie do odrzucenia: jeśli pogrąży zeznaniami swojego brata, otrzyma coś, dzięki czemu bez problemu dostanie się na wymarzone studia. Bastek staje przed życiowym dylematem, ale wychowany w świecie, gdzie nikt nie pokazał mu wyraźnej granicy między dobrem a złem, nie zdaje sobie sprawy z moralnych konsekwencji swoich wyborów. Jeszcze nie wie, że realizacja marzeń okupionych zdradą, ma gorzki smak…

kadr z filmu „Egzamin”, reż. Bartosz Paduch (filmpolski.pl)

Konkurs Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych

W Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych zostaną pokazane trzy rozwijane w Wajda School filmy: „Ja jestem, Ty jesteś” Natalii Dołgowskiej, „Na zlecenie” Macieja Tyburskiego oraz „Pod niebem” Marty Skiby. W tym samym konkursie znalazły się też film absolwenta PRZEDSZKOLA FILMOWEGO – „Koniec Sezonu” Stanisława Cuske.

Film „Ja jestem, Ty jesteś” Natalii Dołgowskiej był rozwijany podczas kursu DOK PRO w 2015/16 roku. Natalia Dołgowska jest również absolwentką PRZEDSZKOLA FILMOWEGO. Producentem filmu jest Wajda Studio, współfinansował go PISF.

Opis filmu:
“Ja jestem Ty jesteś” to liryczny portret chwili. Opowiada o kilku leniwych letnich dniach, kiedy przyglądamy się przyjaźni Natalii, dwudziestokilkuletniej autorki filmu i Andrzejowi, 60-letniemu malarzowi, którzy odkrywają swoje doświadczenia ze śmiercią i pamięcią.

kadr z filmu „Ja jestem, Ty jesteś”, reż. Natalia Dołgowska (materiały producenta)

Filmy „Na zlecenie” Macieja Tyburskiego oraz Pod niebem” Marty Skiby były rozwijane podczas kursu PRZEDSZKOLE FILMOWE.

Sekcje Pozakonkursowe

W sekcji pozakonkursowej zostanie pokazany dokument kreacyjny film Jaśminy Wójcik pt. „Symfonia Fabryki Ursus”. Producentem filmu jest Wajda Studio, został on zrealizowany w ramach wspólnej inicjatywy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej we współpracy ze Szkołą Wajdy.

Opis filmu:
Fabryka Ursus była jednym z największych zakładów produkcji ciągników w Europie. Przez niemal cały XX wiek stanowiła chlubę polskiego przemysłu. Upadek komunizmu stał się początkiem jej końca. Dziś ursuskie hale świecą pustkami lub popadają w ruinę. Dziesiątki tysięcy biografii pracujących tu ludzi wyrzucono na śmietnik historii. „Symfonia Fabryki Ursus” jest dokumentem kreacyjnym wprowadzającym do filmu metody sztuki partycypacyjnej i sztuki ze społecznością. To również film łączący sztukę wideo z choreografią i muzyką eksperymentalną. Przede wszystkim jednak jest to głos za upamiętnieniem fabryki Ursus, kultury przemysłowej i robotniczej, walczący o godność ludzi pracy i politykę historyczną uwzględniającą ich biografie.

kadr z filmu „Symfonia Fabryki Ursus”, reż. Jaśmina Wójcik (materiały producenta)