Wierzymy, że film może może zmieniać świat.
Wierzymy w mądre, ambitne kino autorskie.
Dlatego pomagamy młodym twórcom robić filmy.
WAJDA SCHOOL
W roku 2002, z inicjatywy Andrzeja Wajdy i Wojciecha Marczewskiego, powstała w Warszawie Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy oraz Fundacja Edukacji Filmowej Andrzeja Wajdy. Obaj jej założyciele zaoferowali wówczas unikalne na skalę europejską programy dla profesjonalistów łączące zarówno edukację, jak i produkcję filmową. W 2011 roku Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy przyjęła nazwę Wajda School. Wajda School stawia na otwartą współpracę międzynarodową oraz koprodukcje.
Przez 15 lat Wajda School & Studio zorganizowały już w sumie 62 edycje programów poświęconych profesjonalnej edukacji filmowej:
- EKRAN+ – międzynarodowy program dla profesjonalistów filmowych
- DOK PRO – program dokumentalny
- STUDIO PRÓB – program fabularny
- SCRIPT – program scenariuszowy
- DEVELOPMENT KREATYWNY – program dla producentów
- ONLINE KAMERA – internetowy kurs dla początkujących
- Ponadto w ofercie Szkoły znajduje się kurs skierowany do licealistów i studentów pierwszych lat studiów, czyli PRZEDSZKOLE FILMOWE. (Dzięki wsparciu programu „Działaj Lokalnie”, będącego przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, udział w Przedszkolu Filmowym jest bezpłatny.)
Od kilku lat Szkoła wraz z festiwalem Mastercard Off Camera organizuje prestiżowy konkurs scenariuszowy SCRIPT PRO, będący kontynuacją międzynarodowego konkursu Hartley-Merrill.
Szkoła Wajdy jest też od wielu lat obecna na międzynarodowym rynku edukacyjnym. Inicjuje i współorganizuje szereg wydarzeń i programów dla młodych twórców filmowych. Współorganizowała między innymi: międzynarodowe warsztaty scenariuszowe Script Factory, warsztaty dokumentalne Eso Doc, program dokumentalny Reflection, warsztaty dokumentalne Rosja – Polska, program dokumentalny Trianlge Dialogue – Polska-Niemcy-Izrael, międzynarodowe konferencje Into the Future (Zurich, Oslo, Berlin), warsztaty produkcji i post-produkcji Digital Production Challenge, warsztaty dokumentalne DocRestart, oraz scenariuszowe Constellations i Sources. Szkoła Wajdy była także pomysłodawcą i organizatorem konferencji Bohater naszych czasów. Jest inicjatorem programu „30 minut.
Dorobek Szkoły i Studia Wajdy to ponad 100 wyprodukowanych filmów dokumentalnych i fabularnych, ponad 250 etiud, dziesiątki pokazów i nagród dla największych festiwalach filmowych, takich jak: Berlinale, San Sebastian, Karlowe Vary, Hot-Docs, IDFA czy też DOK Leipzig, Kraków, Gdynia, Koszalin.
Studio zostało dwukrotnie nagrodzone jako Najlepszy Producent Dokumentów i Krótkich Metraży na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Otrzymało również nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za organizację programu EKRAN w kategorii Program Kształcenia Profesjonalnego.
Wśród tytułów, którymi zarówno Wajda Studio może się dziś poszczycić jest między innymi: „Joanna” Anety Kopacz, która w 2013 r. otrzymała nominację do Oskara® w kategorii Najlepszy Dokument Krótkometrażowy; „Paparazzi” Piotra Bernasia, który na Krakowskim Festiwalu Filmowym otrzymał nagrodę EFA, jako najlepszy film europejski; „Mleczny brat” Vahrama Mkhitayana nagrodzony w Gdyni, Kijowie, Anger, Erywaniu i Koszalinie. Wielokrotnie nagradzane: „Trójka do wzięcia” Bartka Konopki; “Aria Diva” Agnieszki Smoczyńskiej; „Glasgow” Piotra Subbotki. „Performer” Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy – laureat THINK: FILM AWARD na 65. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie; „Komunia” Anny Zameckiej nagrodzona w roku 2017 Europejską Nagrodą Filmową w kategorii Najlepszy Europejski Film Dokumentalny. Ponadto obraz Zameckiej jest m.in. laureatem Nagrody Tygodnia Krytyki Filmowej w Locarno, a także Polskiej Nagrody Filmowej „Orła” 2017, w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny; “Symfonia Fabryki Ursus” Jaśminy Wójcik uhonorowana nagrodą Best Mid-Length Documentary Award na Hot Docs Canadian International Documentary Festival 2019. Kolejne realizacje powstają…
Honorowy patronat nad Szkołą Wajdy sprawuje Europejska Akademia Filmowa.
WAJDA STUDIO
W 2011 roku Andrzej Wajda i Wojciech Marczewski powołali studio produkcyjne – Wajda Studio. Wajda Studio stawia na otwartą współpracę międzynarodową oraz koprodukcje.
W dorobku Wajda Studio znajduje się ponad 100 filmów dokumentalnych i fabularnych, ponad 200 etiud, a także szereg pokazów i nagród na największych festiwalach filmowych, takich jak: Berlinale, San Sebastian, Karlowe Wary, Hot-Docs, IDFA i DOK Leipzig. Filmy tutaj realizowane otrzymywały między innymi zarówno statuetkę, jak i nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej, a nawet samego Oscara®. Studio (pod poprzednią nazwą: Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy) zostało dwa razy nagrodzone (w 2008 i 2010 roku) jako Najlepszy Producent Dokumentów i Krótkich Metraży na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Studio od początku swojego istnienia stawia na współpracę międzynarodową i koprodukcje. Wyróżnia się opieką artystyczną najlepszych polskich i europejskich twórców oraz naciskiem na development.
Wajda Studio jest między innymi koproducentem głośnych filmów Marcina Wrony „Chrzest” i „Demona” czy irlandzko-polskiego obrazu „Sanctuary” w reżyserii Nory McGettigan. Film dokumentalny „Paparazzi” (2011) Piotra Bernasia dzięki nagrodzie na Krakowskim Festiwalu Filmowym równocześnie otrzymał nominację do prestiżowej Europejskiej Nagrody Filmowej.
W roku 2013 Wajda Studio wyprodukowało „Joannę” w reżyserii Anety Kopacz, która była jednym z najczęściej nagradzanych polskich filmów dokumentalnych ostatnich lat, nominowanym również do Oskara® w kategorii Najlepszy Dokument Krótkometrażowy. W 2015 roku premierę miał wyprodukowany w Wajda Studio „Performer” w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy. Film nagrodzono statuetką THINK: FILM AWARD na 65. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.
Rok później kolejny triumf Studia stał się udziałem absolwentki Szkoły Wajdy – Anny Zameckiej i jej „Komunii”. Produkcja w roku 2016 otrzymała między innymi Nagrodę Tygodnia Krytyki Filmowej podczas odbywającego się w Locarno Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. „Komunia” została także doceniona przez Polską Akademię Filmową, która nagrodziła obraz Zameckiej Polską Nagrodą Filmową „Orłem” 2017 w kategorii Najlepszy film dokumentalny. W roku 2017 film otrzymał Europejską Nagrodę Filmową w kategorii Najlepszy Europejski Film Dokumentalny.
WYKŁADOWCY
- Wojciech Marczewski
- Paweł Pawlikowski
- Volker Schloendorff
- Marcel Łoziński
- Maciej Sobieszczański
- Denijal Hasanović
- Ildiko Enyedi
- Leszek Dawid
- Sławomir Fabicki
- Marilyn Milgrom
- Udayan Prasad
- Filip Marczewski
- Antoine Jaccoud
- Joanna Krauze
- Witold Stok
- Vita Żelakeviciute
- Roshanak Behesht Nedjad