O nas

Wierzymy, że film może zmieniać świat.
Wierzymy w mądre, ambitne kino autorskie.
Dlatego pomagamy młodym twórcom robić filmy.

wiecej niz szkola filmowa

WAJDA SCHOOL

W roku 2002, z inicjatywy Andrzeja Wajdy i Wojciecha Marczewskiego, powstała w Warszawie Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy oraz Fundacja Edukacji Filmowej Andrzeja Wajdy. Obaj jej założyciele zaoferowali wówczas unikalne na skalę europejską programy dla profesjonalistów łączące zarówno edukację, jak i produkcję filmową. W 2011 roku Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy przyjęła nazwę Wajda School. Wajda School stawia na otwartą współpracę międzynarodową oraz koprodukcje.

Przez 15 lat Wajda School & Studio zorganizowały już w sumie 62 edycje programów poświęconych profesjonalnej edukacji filmowej:

 • EKRAN+ – międzynarodowy program dla profesjonalistów filmowych
 • DOK PRO – program dokumentalny
 • STUDIO PRÓB – program fabularny
 • SCRIPT – program scenariuszowy
 • DEVELOPMENT KREATYWNY –  program dla producentów
 • ONLINE KAMERA – internetowy kurs dla początkujących
 • Ponadto w ofercie Szkoły znajduje się kurs skierowany do licealistów i studentów pierwszych lat studiów, czyli PRZEDSZKOLE FILMOWE. (Dzięki wsparciu programu „Działaj Lokalnie”, będącego przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, udział w Przedszkolu Filmowym jest bezpłatny.)

Od kilku lat Szkoła wraz z festiwalem Mastercard Off Camera organizuje prestiżowy konkurs scenariuszowy SCRIPT PRO, będący kontynuacją międzynarodowego konkursu Hartley-Merrill.

Szkoła Wajdy jest też od wielu lat obecna na międzynarodowym rynku edukacyjnym. Inicjuje i współorganizuje szereg wydarzeń i programów dla młodych twórców filmowych. Współorganizowała między innymi: międzynarodowe warsztaty scenariuszowe Script Factory, warsztaty dokumentalne Eso Doc, program dokumentalny Reflection, warsztaty dokumentalne Rosja – Polska, program dokumentalny Trianlge Dialogue – Polska-Niemcy-Izrael, międzynarodowe konferencje  Into the Future (Zurich, Oslo, Berlin), warsztaty produkcji i post-produkcji Digital Production Challenge, warsztaty dokumentalne DocRestart, oraz scenariuszowe Constellations i Sources. Szkoła Wajdy była także pomysłodawcą i organizatorem konferencji Bohater naszych czasów. Jest inicjatorem programu „30 minut.

Dorobek Szkoły i Studia Wajdy to ponad 100 wyprodukowanych filmów dokumentalnych i fabularnych, ponad 250 etiud, dziesiątki pokazów i nagród dla największych festiwalach filmowych, takich jak: Berlinale, San Sebastian, Karlowe Vary, Hot-Docs, IDFA czy też DOK Leipzig, Kraków, Gdynia, Koszalin.

Studio zostało dwukrotnie nagrodzone jako Najlepszy Producent Dokumentów i Krótkich Metraży na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Otrzymało również nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za organizację programu EKRAN w kategorii Program Kształcenia Profesjonalnego.

Wśród tytułów, którymi zarówno Wajda Studio może się dziś poszczycić jest między innymi: „Joanna” Anety Kopacz, która w 2013 r. otrzymała nominację do Oskara® w kategorii Najlepszy Dokument Krótkometrażowy; „Paparazzi” Piotra Bernasia, który na Krakowskim Festiwalu Filmowym otrzymał nagrodę EFA, jako najlepszy film europejski; „Mleczny brat” Vahrama Mkhitayana nagrodzony w Gdyni, Kijowie, Anger, Erywaniu i Koszalinie. Wielokrotnie nagradzane: „Trójka do wzięcia” Bartka Konopki; “Aria Diva” Agnieszki Smoczyńskiej; „Glasgow” Piotra Subbotki. „Performer” Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy – laureat THINK: FILM AWARD na 65. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie; „Komunia” Anny Zameckiej nagrodzona w roku 2017 Europejską Nagrodą Filmową w kategorii Najlepszy Europejski Film Dokumentalny. Ponadto obraz Zameckiej jest m.in. laureatem Nagrody Tygodnia Krytyki Filmowej w Locarno, a także Polskiej Nagrody Filmowej „Orła” 2017, w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny; “Symfonia Fabryki Ursus” Jaśminy Wójcik uhonorowana nagrodą Best Mid-Length Documentary Award na Hot Docs Canadian International Documentary Festival 2019. Kolejne realizacje powstają…

Honorowy patronat nad Szkołą Wajdy sprawuje Europejska Akademia Filmowa.

Więcej niż studio filmowe.

WAJDA STUDIO

W 2011 roku Andrzej Wajda i Wojciech Marczewski powołali studio produkcyjne – Wajda Studio. Wajda Studio stawia na otwartą współpracę międzynarodową oraz koprodukcje.

W dorobku Wajda Studio znajduje się ponad 100 filmów dokumentalnych i fabularnych, ponad 200 etiud, a także szereg pokazów i nagród na największych festiwalach filmowych, takich jak: Berlinale, San Sebastian, Karlowe Wary, Hot-Docs, IDFA i DOK Leipzig. Filmy tutaj realizowane otrzymywały między innymi zarówno statuetkę, jak i nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej, a nawet samego Oscara®. Studio (pod poprzednią nazwą: Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy) zostało dwa razy nagrodzone (w 2008 i 2010 roku) jako Najlepszy Producent Dokumentów i Krótkich Metraży na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Studio od początku swojego istnienia stawia na współpracę międzynarodową i koprodukcje. Wyróżnia się opieką artystyczną najlepszych polskich i europejskich twórców oraz naciskiem na development.

Wajda Studio jest między innymi koproducentem głośnych filmów Marcina Wrony „Chrzest” i „Demona” czy irlandzko-polskiego obrazu „Sanctuary” w reżyserii Nory McGettigan. Film dokumentalny „Paparazzi” (2011) Piotra Bernasia dzięki nagrodzie na Krakowskim Festiwalu Filmowym równocześnie otrzymał nominację do prestiżowej Europejskiej Nagrody Filmowej.

joanna-533x750

W roku 2013 Wajda Studio wyprodukowało „Joannę” w reżyserii Anety Kopacz, która była jednym z najczęściej nagradzanych polskich filmów dokumentalnych ostatnich lat, nominowanym również do Oskara® w kategorii Najlepszy Dokument Krótkometrażowy. W 2015 roku premierę miał wyprodukowany w Wajda Studio „Performer” w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy. Film nagrodzono statuetką THINK: FILM AWARD na 65. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Rok później kolejny triumf Studia stał się udziałem absolwentki Szkoły Wajdy – Anny Zameckiej i jej „Komunii”. Produkcja w roku 2016 otrzymała między innymi Nagrodę Tygodnia Krytyki Filmowej podczas odbywającego się w Locarno Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. „Komunia” została także doceniona przez Polską Akademię Filmową, która nagrodziła obraz Zameckiej Polską Nagrodą Filmową „Orłem” 2017 w kategorii Najlepszy film dokumentalny. W roku 2017 film otrzymał Europejską Nagrodę Filmową w kategorii Najlepszy Europejski Film Dokumentalny.

WYKŁADOWCY

 • Wojciech Marczewski
 • Paweł Pawlikowski
 • Volker Schloendorff
 • Marcel Łoziński
 • Maciej Sobieszczański
 • Denijal Hasanović
 • Ildiko Enyedi
 • Leszek Dawid
 • Sławomir Fabicki
 • Marilyn Milgrom
 • Udayan Prasad
 • Filip Marczewski
 • Antoine Jaccoud
 • Joanna Krauze
 • Witold Stok
 • Vita Żelakeviciute
 • Roshanak Behesht Nedjad