„Okno z widokiem na ścianę” w konkursie krótkometrażowych filmów fabularnych na Krakowskim Festiwalu Filmowym

„Okno z widokiem na ścianę” w reż. Kobasa Laksy zakwalifikował się do konkursu krótkometrażowych filmów fabularnych 59. KFF. Film Laksy był rozwijany podczas kursu Studio Prób i powstał w ramach programu „30” minut Studia Munka. Producentem jest Studio Munka, koproducentem i producentem wykonawczym Wajda Studio, koproducentami: Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania, TVN Film, Film Production & Location Services, MX35.

„Okno z widokiem na ścianę” to profesjonalny debiut uznanego artysty sztuk wizualnych i prekrusora polskiego kina offowego Kobasa Laksy.

fot. kadr z filmu „Okno z widokiem na ścianę”

„Okno z widokiem na ścianę” opowiada historię Larysy i Borysa emigrantów z Ukrainy, którzy razem wychowują synka Mitię próbując pogodzić ze sobą życie prywatne i zawodowe. Larysa gra na flecie i stara się dostać do Filharmonii Szczecińskiej, a Borys jest ulicznym mimem. Wydaje się, że emigracja może stać się spełnieniem ich marzeń, jednak tragiczny wypadek sprawia, że będą zmuszeni przedefinować swoją wizję przyszłości.

fot. kadr z filmu „Okno z widokiem na ścianę”

– Scenariusz filmu oparty jest o autentyczne wydarzenia jakie były udziałem mojej matki zanim przyszedłem na świat. To historia, która opowiadana podczas rodzinnych spotkań powodowała, że przez chwilę wszyscy w skupieniu wsłuchiwali się w opowieść, po czym następowała chwila ciszy i zmiana tematu. – mówi o swoim filmie Kobas LaksaJako dziecko czułem ogromne napięcie związane z tą opowieścią. Dopiero kilka lat temu poprosiłem mamę, żeby opowiedziała ją ze szczegółami. Film jest próbą odtworzenia emocji towarzyszących moim rodzicom w momencie tragicznego wydarzenia jakie miało miejsce w ich życiu. – dodaje reżyser.

Kobas Laksa. Artysta sztuk wizualnych, fotograf, scenograf, autor krótkich form filmowych i teledysków. W latach 1996-2003 prekursor kina offowego w Polsce (m.in. „Sceny z użycia”, 1999). Obecnie uznany fotograf, autor kolaży (np. „Projekt miejski Warszawa”, 2004), performensów (m.in. „Spycifestum”„LikeKonik”, 2010). Mieszka i pracuje w Warszawie. Ostatnio także w Szczecinie. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.