Rekrutacja
Masz pomysł na film i chciałbyś rozwinąć swój projekt pod okiem doświadczonych twórców? Masz świetną historię i chciałbyś stworzyć scenariusz? Intryguje Cię świat wokół, dotykają ludzkie historie i chciałbyś zrealizować film z pomocą wybitnych dokumentalistów? Jesteś początkującym producentem, chcesz poszerzyć swoją wiedzę o developmencie i spotkać znanych profesjonalistów z branży?

Przyjdź do nas! Pomagamy robić filmy!

Szkoła Wajdy to unikalne programy dla młodych twórców łączące edukację z produkcją filmową. Tworzymy optymalne warunki do przygotowania profesjonalnego debiutu. Doświadczeni ludzie kina, reżyserzy, scenarzyści, producenci pracują ze studentami nad najlepszą wizją artystyczną ich własnych projektów. Tutaj rozwiniesz swoją wiedzę o dramaturgii, montażu, pracy z aktorem, pracy na planie czy o analizie filmu. Staniesz na prawdziwym planie zdjęciowym i zrealizujesz sceny ze swojego scenariusza z udziałem zawodowych aktorów i profesjonalnej ekipy. Z pomocą doświadczonych twórców wypracujesz własny, średnio lub pełnometrażowy scenariusz, rozwiniesz projekt dokumentalny, możesz zrealizować swój film w Wajda Studio. Najciekawsze projekty prezentujemy podczas corocznego pitchingu WAJDA SCHOOL NEW TALENTS podczas targów CentEast na Warszawskim Festiwalu Filmowym.

„To bardzo kreatywne miejsce z atmosferą wspólnego działania, gdzie młodzi filmowcy mają szansę skonfrontować swoje pomysły z doświadczonymi twórcami. Bardzo żałuję, że nie miałem takiej szkoły kiedyś i musiałem zrobić kilka filmów z błędami, zanim się czegokolwiek nauczyłem” – mówi jeden z naszych tutorów, Paweł Pawlikowski.

 

Nabór trwa do 30 września 2022 r.

 

Szczegóły rekrutacji:

STUDIO PRÓB – kurs fabularny

DOK PRO – kurs dokumentalny

SCRIPT – kurs scenariuszowy

DEVELOPMENT KREATYWNY – dla producentów

ONLINE KAMERA – dla początkujących

 

Kursy odbywają się w systemie rocznym, 3–5 dni w miesiącu. Zapraszamy studentów i absolwentów szkół wyższych – filmowych i artystycznych oraz kursów filmowych; osoby zajmujące się dotychczas kinem amatorskim i off-owym, a także dziennikarzy, scenarzystów, ludzi pióra, aktorów. Wszystkich wrażliwych obserwatorów życia, którzy swoją wizję chcą przełożyć na język filmu. Wśród projektów filmowych rozwijanych w Szkole Wajdy znajdują się znane i nagradzane fabuły jak m.in. Piosenki o miłości Tomasza Habowskiego (najlepszy film w konkursie filmów mikrobudżetowych w Gdyni, 2021), Ostatni komers Dawida Nickela (najlepszy film w konkursie filmów mikrobudżetowych w Gdyni, 2020), Każdy ma swoje lato Tomasza Jurkiewicza (wyróżnienie w konkursie filmów mikrobudżetowych w Gdyni, 2020), Victoria Karoliny Porcari (Srebrny Smok w Krakowie, 2022), Synthol Piotra Trojana (wyróżnienie w konkursie filmów krótkometrażowych w Gdyni, 2021), Nina Olgi Chajdas (The Big Screen Award w Rotterdamie, 2018), a także dokumenty jak: Bukolika Karola Pałki (prod. Wajda Studio, Silver Dove w Lipsku, 2021, najlepszy polski film dokumentalny na Millennium Docs Against Gravity, 2021, dwa Jantary – za reżyserię i zdjęcia – w Koszalinie w 2022 r.), Lombard Łukasza Kowalskiego (Grand Prix na Millennium Docs Against Gravity 2022), Między nami Doroty Proby (koprodukcja Wajda Studio, najlepszy polski film dokumentalny na Millennium Docs Against Gravity, 2020), Lata świetlne Moniki Proby (Golden Chair na Norwegian Short Film Festival dla najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego, co kwalifikuje film do nominacji do Oscara® w kategorii dokument krótkometrażowy, 2022).

Dwadzieścia lat temu, z inicjatywy dwóch mistrzów polskiego kina – Andrzeja Wajdy i Wojciecha Marczewskiego, powstała w Warszawie Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy oraz Fundacja Edukacji Filmowej Andrzeja Wajdy – obecnie Wajda School i Wajda Studio. Tutaj swoje filmy rozwijali między innymi: Agnieszka Smoczyńska, Valentyn Vasyanovich, Maryna Gorbach, Bartek Konopka, Paweł Maślona, Łukasz Ronduda, Konrad Aksinowicz, Andrzej Saramonowicz, Piotr Trojan, Adrian Panek, Piotr Domalewski, Olga Chajdas, Agnieszka Elbanowska, Greg Zgliński czy Bodo Kox. A pomagali im w tym znakomici wykładowcy, tacy jak: Wojciech Marczewski, Paweł Pawlikowski, Marcel Łoziński, Ildikó Enyedi, Volker Schlöndorff, Joanna Krauze, Leszek Dawid, Katarzyna Klimkiewicz, Filip Marczewski, Maciej Sobieszczański, Denijal Hasanović czy Sławomir Fabicki.

Dorobek Szkoły to ponad tysiąc absolwentów współtworzących historię polskiego kina i setki rozwijanych projektów filmowych, które znalazły swój finał na ekranach. Dorobek Studia stanowi kilkaset produkcji dokumentalnych i fabularnych pokazywanych i nagradzanych na największych festiwalach filmowych, takich jak: Berlinale, MFF w Locarno, MFF w San Sebastian, MFF w Karlowych Warach, Hot Docs w Toronto, IDFA w Amsterdamie czy DOK Leipzig, a także na festiwalach w Gdyni, Krakowie, Warszawie czy Koszalinie.

Galeria