Rekrutacja
Dziś startuje 13. Solanin Film Festiwal. O tegoroczne statuetki walczyć będą 33 filmy w konkursach kina niezależnego, animacji i kina offowego z podziałem na dokumenty i fabuły – wśród nich nasze produkcje oraz filmy naszych absolwentów i wykładowców.

Do konkursu Kina Offowego zakwalifikowały się dwa filmy rozwijane w Szkole Wajdy na kursie Przedszkole Filmowe:

Kadr z filmu Blisko ziemi

Blisko ziemi, reż. Paulina Sikora, prod. Fundacja Szkoła Wajdy

Bohaterami filmu są Małgorzata i Mariusz – mieszkańcy małego miasteczka w południowo-wschodniej Polsce. Obraz to intymny portret ich współzależnego związku, na stałe naznaczonego przez alkoholizm jednego z partnerów. Pomimo ciągłych napięć w ich relacji jest dużo troski i subtelnych gestów miłości. Dokument może się już poszczycić nagrodami na festiwalach Młodzi i Film (nagroda główna w konkursie krótkometrażowych debiutów filmowych) oraz na OKFA (Grand Prix).

Kadr z filmu Julia nad morzem

Julia nad morzem, reż. Mariusz Rusiński

Julia samotnie spędza swoje letnie wakacje nad morzem. Używając Tindera, spotyka się z różnymi ludźmi – niektórzy są natrętni, z innymi czuje się niezręcznie, ale może wśród nowo poznanych osób znajdzie się ktoś godny zaufania?

W konkursie Kina Offowego znalazły się również filmy absolwentów kursu STUDIO PRÓB: Chodźmy w noc Kamili Tarabury, Dad You've Never Had Dominiki Łapki i We Have One Heart Katarzyny Warzechy oraz Noamia w reżyserii Antonio Galdameza, którego producentką jest nasza wykładowczyni kursu DEVELOPMENT KREATYWNY Joanna Malicka i Alicja i żabka w reżyserii Olgi Bołądź, którego współscenarzystką jest nasza absolwentka Julita Olszewska (SCRIPT), a opiekunem artystycznym nasz wykładowca Denijal Hasanović.

W Konkursie Animacji znalazł się Skafander Klingerta w reżyserii naszego absolwenta Artura Wyrzykowskiego (DEVELOPMENT KREATYWNY), a w pokazach pozakonkursowych zobaczymy filmy: Wieloryb z Lorino w reżyserii Macieja Cuske – wykładowcy kursu DOK PRO; Człowiek z magicznym pudełkiem w reżyserii Bodo Koxa (rozwijany w ramach naszego międzynarodowego programu dla reżyserów i scenarzystów EKRAN+); filmy naszych absolwentów: Amatorzy Iwony Siekierzyńskiej, Lekcja miłości Małgorzaty Goliszewskiej / Katarzyny Matei i Zwyczajny kraj Tomasza Wolskiego.

A przed galą rozdania nagród przedpremierowo pokazany zostanie Biały potok w reżyserii naszego absolwenta – Michała Grzybowskiego. Absolwentami Wajda School są także kierowniczka produkcji filmu – Maria Leźnicka i odpowiadający za scenografię Tomasz Walesiak.

Za wszystkich konkursowiczów mocno trzymamy kciuki! 13. Solanin Film Festiwal potrwa do niedzieli 22 sierpnia.

Pełny program Festiwalu i możliwość zakupu biletów online na stronie internetowej imprezy: www.solanin-film.pl

Galeria