Rekrutacja
Już w niedzielę będziemy mogli obejrzeć na TVP Dokument Szklane negatywy w reżyserii Jana Borowca, film rozwijany na naszym kursie DOK PRO.

Serdecznie zapraszamy przed ekrany telewizorów w tę niedzielę. Od 13 marca film dostępny będzie także na platformie vod.tvp.pl.

Opis filmu:

Podczas remontu kamienicy w Lublinie w 2010 roku robotnicy natrafili na ścianę, której nie było w planach budynku. W ukrytym za nią schowku odkryli zbiór zdjęć wykonanych na szkle. Kolekcja zawiera ponad 2700 szklanych negatywów przedstawiających ludzi, którzy mieszkali w Lublinie prawie 100 lat temu. Autor filmu razem z Tal Schwartz, wolontariuszką z Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN poszukują odpowiedzi na pytania, kto wykonał zdjęcia, a także kim są ludzie przedstawieni na fotografiach. Śledztwo prowadzi do Izraela, gdzie docierają do osób, dzięki którym tajemnica kolekcji może zostać odkryta.

Na tym jednak nie koniec. W poniedziałek, 20 marca będziemy mogli zobaczyć Wyspę w reżyserii Natalii Krasilnikovej. Film powstał w ramach kursu dokumentalnego DOK PRO, przy wsparciu Programu Stypendialnego „Gaude Polonia” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Film dostępny będzie od 20 marca także na vod.tvp.pl.

Opis filmu:

Bohaterem filmu Wyspa jest Mykola Golowan, stary rzeźbiarz z ukraińskiego miasteczka Łuck, w którym już ponad 30 lat buduje swój wyjątkowy dom. Miejsce to stało się atrakcją turystyczną – ludzie specjalnie przyjeżdżają by zrobić sobie na pamiątkę zdjęcie na tle domu, czasem z samym mistrzem. Film opowiada przede wszystkim o codzienności człowieka, który poświęca się ukochanej pracy, nie zważając na popularność, nie szukając poklasku. Jest to przypowieść o harmonii samotności.

 

Oba filmy dołączą do naszej kolekcji na vod.tvp.pl, w której znajdziemy takie tytuły, jak Dzisiaj w Warszawie, jutro gdzieś w świecie, Wariacja na wiolonczelę solo, Paparazzi, Pod niebem, Kuracja, Ślimaki, Superjednostka, Trzy dni wolności, Symfonia Fabryki Ursus i Na północ od Kalabrii, a także nasze koprodukcje: Przejście, Arabski sekret, Biegacze, Koniec świata, Kiedy będę ptakiem i Aria Diva.