Rekrutacja
W Studiu Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich powstaje fabularny debiut krótkometrażowy Piotra Trojana – Synthol. Projekt filmu był rozwijany na kursie Studio Prób.

Synthol

fot. Gosia Stasiewicz

Synthol to historia trzydziestotrzyletniego Eryka prowadzącego wideobloga ze swoich przygotowań do startu w debiutach kulturystycznych. Pomaga mu w tym nadopiekuńcza matka Teresa, z którą Eryk jest niezwykle silnie związany. Kiedy chłopak poznaje Monę, jego wirtualny świat zderza się z rzeczywistością. Synthol to pełna humoru i ciepła opowieść o wchodzeniu w dorosłość, próbie odcięcia pępowiny po trzydziestce.

Posłuchajcie, co mówi reżyser o pracy nad projektem w Szkole Wajdy

Piotr Trojan jest autorem scenariusza i reżyserem filmu, który rozwijał w Szkole Wajdy na kursie Studio Prób. W filmie wcieli się też w postać głównego bohatera. Od kilku lat z sukcesami pracuje jako dramatopisarz i reżyser teatralny. We wrześniu 2020 roku otrzymał na festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie Jantara za najlepszą rolę męską w filmie 25 lat niewinności. Sprawa Tomasza Komendy. Jak sam przyznaje, inspirację do swojego debiutu czerpał z doświadczeń własnych i z najbliższego otoczenia.

„Miłością do kulturystyki zaraził mnie mój młodszy brat, Andrzej. To z nim pierwszy raz podrzucałem żelazo na siłce. Andrzej był coraz większy i większy. Zawsze miałem wątpliwości, jak w tak szybkim czasie tego dokonał? Trzymał się planu, mówił. Samo się nie zrobi. Budził mój szacun. Zrozumiałem czym jest kultura ciała i jak ciężka to praca nad samym sobą. Choć nigdy nie udało się dorównać Andrzejowi, wciąż próbuję” – mówi.

W filmie naszego absolwenta wystąpiły Iwona Bielska, Ewa Dałkowska, Karolina Płanik i Karolina Kostoń. Zdjęcia realizowane były na przełomie września i października w Warszawie, na Pradze i na Bródnie, a finałowe sceny filmu zostały zrealizowane w trakcie zawodów International Polish Cup IBFF Bodybuilding & Fitness organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Kulturystyki Fitness i Trójboju Siłowego w Siedlcach. Autorką zdjęć jest Beata Rakoczy. Scenografię do filmu stworzyła Ewa Mroczkowska, kostiumy Hanka Podraza, charakteryzację Marlena Karczewska, za montaż filmu odpowiada Sandra Ksepka, a kierownictwem produkcji zajęła się Olga Daszczyńska. Producentką wykonawczą jest Małgorzata Wala. Koproducentem filmu jest firma Balapolis, kierowana przez Agatę Szymańską i Magdalenę Kamińską. Balapolis jest także producentem wykonawczym Syntholu.

Więcej informacji o filmie znajduje się na stronie Studia Munka.

Na podstawie informacji ze strony Studia Munka. Autorką fotosów jest Gosia Stasiewicz.

Galeria