Rekrutacja
Pilotażowa sesja programu dla młodych dokumentalistów odbyła się online 20 listopada. Szkoła Wajdy jest partnerem programu.

Golden Fruit Plan to program, który ma zbliżyć twórców dokumentalnych z Chin i Europy. Z uwagi na pandemię uczestnicy mogli spotkać się jedynie online. Wykładowcy i uczestnicy z Chin spotkali się w Beijing Exhibition Centre. Z kolei europejscy wykładowcy i uczestnicy brali udział w sesji, łącząc się prosto ze swoich domów.

Podczas sesji omówionych zostało osiem projektów filmów dokumentalnych, po cztery z Chin i Europy. Głównym celem analizy było sprawdzenie, jakie emocje wywołują projekty u uczestników pochodzących z innego kontynentu i kultury.

Tematyka projektów biorących udział w programie koncentrowała się wokół współczesnych zagadnień ważnych dla młodych twórców, takich jak: samoidentyfikacja i ekspresja artystyczna, opieka zdrowotna i relacje. Każdy z projektów ma niewątpliwie szansę zostać wiarygodnym komentarzem nowego pokolenia do otaczającego ich świata.

Golden Fruit Plan to wyjątkowy całoroczny program, skupiający się na rozwoju i prezentacji projektów dokumentalnych z Europy i Chin, organizowany razem z Golden Tree International Documentary Film Festival, który odbywa się każdej jesieni we Frankfurcie. Współorganizatorem Golden Fruit Plan jest Arkana Film Studio z siedzibą w Warszawie. Partnerem projektu jest Wajda School.

Wykładowcami programu są wykładowcy Wajda School – Wojciech Staroń, autor zdjęć i  reżyser, twórca m.in. filmu Bracia i Dorota Roszkowska, producentka m.in. filmu Marcela Łozińskiego (Poste Restante) czy Krystiana Matyska (Łowcy miodu), a ze strony chińskiej – reżyser i producent Ning Yuqi, odpowiadający m.in. za zakupy treści dokumentalnych dla iQIYI Documentary Center i reżyserka oraz wykładowczyni akademicka Guo Jinfeng, opiekunka Wydziału Reżyserii na Beijing Film Academy.

Lista zakwalifikowanych projektów znajduje się tutaj.

Kolejnym etapem programu jest pitching czterech wybranych projektów podczas festiwalu Golden Tree w 2021 roku.  

Galeria