Premiera kinowa „Między nami” Doroty Proby na Millennium Docs Against Gravity

Kadr z filmu Między nami

„Między nami” Doroty Proby, dokument wyprodukowany przez Studio Munka SFP oraz Wajda Studio zostanie zaprezentowany w konkursie polskich filmów dokumentalnych na 17. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity. Pokaz premierowy odbędzie się 4 września 2020 o godz. 18.30 w warszawskiej Kinotece.

Daty i miejsca projekcji:

KINOTEKA, Warszawa

4.09.2020, godz. 18.30 – projekcji towarzyszy Q&A

6.09.2020, godz. 15.00 – projekcji towarzyszy Q&A

8.09.2020, godz. 15.00

9.09.2020, godz. 19.00 – projekcji towarzyszy Q&A

DOLNOŚLĄSKIE CENTRUM FILMOWE, Wrocław

5.09.2020, 12.30

GDYŃSKIE CENTRUM FILMOWE, Gdynia

11.09 2020, godz. 20.45

13.09.2020, godz. 12.15

„Między nami”

„Między nami” to intymny portret trzech związków. Pary decydują się podjąć szczerą rozmowę zainicjowaną zestawem pozornie prostych pytań. Powoli tworzy się przestrzeń do wymiany skrywanych emocji i wyznań. Film jest niepozbawionym humoru obrazem współczesnej miłości. Reżyserka zgłębia znaczenie bliskości i obecności drugiego człowieka.

– Ten film powstał z intencją przyjrzenia się, czym jest miłość. Był to niezwykły proces, bo wiązał się z tym, aby otworzyć się przed najbliższym człowiekiem. Okazuje się, że  nawet będąc ze sobą, mamy wciąż wiele ważnych i nowych rzeczy sobie do powiedzenia. To co mnie rozbraja, to szczerość i uniwersalność tych rozmów. Myślę, że każdy ma szansę odnaleźć się w tych rozmowach – mówi reżyserka Dorota Proba.

„Młoda reżyserka, dla której «Między nami» jest dokumentalnym debiutem, słucha ich z uwagą. Nie interweniuje, nie przerywa. Pozwala, by emocje dojrzewały, a słowa wybrzmiewały z pełną mocą – pisał Bartosz Staszczyszyn w Culture.pl po premierze na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym. – (…) U Proby właśnie w prostocie tkwi siła opowieści. Jej «Między nami» uwodzi energią bohaterów, a jednocześnie staje się zaproszeniem do rozmowy o tym, kim jesteśmy wobec naszych najbliższych.”

Autorką zdjęć jest Weronika Bilska. Film był rozwijany w ramach kursu DOK PRO w Szkole Wajdy. Producentem filmu jest działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studio Munka. Koproducentem i producentem wykonawczym dokumentu jest Wajda Studio.

Program Pierwszy Dokument oraz kurs DOK PRO zostały wsparte przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Dorota Proba

Dorota Proba, fot Piotr Karski
Dorota Proba, fot. Piotr Karski

Urodzona w 1989 roku w Kanadzie, absolwentka Szkoły Wajdy i Scenografii na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uczestniczka wystawy Coming Out – najlepsze dyplomy ASP 2014. Współpracowała z Teatrem Dramatycznym, TR i Operą Narodową. Studiowała również w Indonezji i Turcji, gdzie pracowała nad swoimi pierwszymi filmami. Autorka animacji, teledysków i trailerów. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Więcej na: https://betweenusfilm.com.

„Między nami”

Czas trwania: 52’50’’

Reżyseria, scenariusz: Dorota Proba

Zdjęcia: Weronika Bilska

Montaż: Katarzyna Orzechowska

Dźwięk: Dorota Proba, Anna Rok

Muzyka: Adam Walicki, Giorgio Fazer, The Saturday Tea

Producenci: Ewa Jastrzębska, Jerzy Kapuściński

Produkcja: Studio Munka-SFP

Kierownictwo produkcji: Rafał Kęska, Magdalena Gnaś, Anna Stachowiak

Producenci wykonawczy: Wojciech Marczewski, Karolina Mróz

Koprodukcja: Wajda Studio

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej