Premiera „Na żywo” na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

NA ŻYWO w reżyserii Mary Tamkovich, zrealizowany w Wajda Studio, już od poniedziałku 12 września będzie mogła oglądać festiwalowa publiczność w Gdyni. Film startuje w Konkursie Filmów Krótkometrażowych.

Pokojowa demonstracja w Mińsku, upamiętniająca pobitego na śmierć śmierć Ramana Bandarenkę, zostaje brutalnie spacyfikowana przez milicję. Świat dowiaduje się o tym dzięki transmisji dziennikarek niezależnej białoruskiej telewizji, które jako jedyne przekazują na żywo informacje o przebiegu wydarzeń. Ze względów bezpieczeństwa relację prowadzą z okien jednego z okolicznych mieszkań. Gdy służby zaczynają strzelać do protestujących, a kobiety zostają namierzone przez milicyjny dron, stają przed dramatycznym wyborem.

Fabuła jest inspirowana prawdziwą historią Kateriny Bakhvalovej i Darii Chultsovej – dziennikarek Belsat TV – skazanych w 2020 roku na dwa lata kolonii karnej. W lipcu 2022 roku, podczas utajnionego procesu, wyrok Kateriny został przedłużony do 8 lat. Daria odzyskała wolność na początku września 2022 r. W filmie wykorzystano fragmenty transmisji Kateriny Andreevej i Darii Chultsovej z Placu Zmiany oraz Studia Belsat nadanej 15 listopada 2020 roku. Proces uznano za polityczny. Aresztowanie i oskarżenie dziennikarek Belsat TV skrytykowało wiele organizacji zajmujących się mediami i wolnością słowa, a także prawami człowieka. Takie stanowisko zajęły m.in. Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy, PEN-Club Białorusi, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, Europejska Federacja Dziennikarzy, brytyjska organizacja Article 19 i Reporterzy bez Granic. W białoruskich więzieniach przebywa obecnie ponad tysiąc więźniów politycznych.

„NA ŻYWO nie jest dokumentem. Wydarzenia zostały przeze mnie skondensowane i zmodyfikowane na potrzeby dramaturgiczne, a bohaterki mają zmienione imiona. Moim celem nie było dziennikarskie relacjonowanie wydarzenia, ale przyjrzenie się ludziom, którzy w obliczu realnego zagrożenia muszą dokonywać niemożliwie trudnych wyborów. Zależało mi na tym, by przekształcić historię dziewczyn z kolejnego newsa o represjach na Białorusi w opowieść o żywych ludziach, pozwolić poczuć ich napięcie, strach, ale i determinację. Chciałam, żeby widzowie razem z bohaterkami przeżyli te kluczowe dla ich życia piętnaście minut, poczuli jak straszliwie trudna była decyzja, którą musiały podjąć – a jednocześnie jak bardzo nie mogły podjąć innej” – mówi reżyserka i scenarzystka Mara Tamkovich.

Białoruska reżyserka jes absolwentką kursu fabularnego Studio Prób w Szkole Wajdy. Pracowała jako dziennikarka Belsat TV. Jej film „Córka” był jednym z najczęściej pokazywanych i nagradzanych polskich filmów krótkometrażowych w 2018 roku. Scenariusz filmu NA ŻYWO został wybrany do realizacji w ramach akcji Szkoły Wajdy 15 MINUT DO PREMIERY przez jury w składzie: Jakub Czekaj, Wojciech Marczewski, Karolina Mróz, Agnieszka Smoczyńska, Katarzyna Warzecha. Dźwięk w filmie realizowany był jako projekt edukacyjny we współpracy Szkoły Wajdy z Wydziałem Reżyserii Dźwięku UMFC w Warszawie w ramach kursu Szkoły Wajdy – Fishing Sound, pod opieką artystyczną Joanny Napieralskiej i Jerzego Murawskiego.

Terminy pokazów festiwalowych tutaj

NA ŻYWO

reżyseria: Mara Tamkovich
scenariusz: Mara Tamkovich
zdjęcia: Krzysztof Trela
muzyka: Martyna Kacprowicz
scenografia: Martyna Solecka
kostiumy: Anna Pietrzak
charakteryzacja: Dorota Herman
dźwięk: Joanna Napieralska, Jerzy Murawski
montaż: Katarzyna Leśniak
reżyser castingu: Mara Tamkovich
obsada: Aliaksandra Vaitsekhovich, Palina Chabatarova, Andrei Novik
opieka artystyczna: Filip Marczewski
produkcja: Wajda Studio
producenci: Filip Marczewski, Katarzyna Madaj-Kozłowska
koprodukcja: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Belsat TV
producent wykonawczy: Filip Marczewski
kierownicy produkcji: Michał Nowak, Patrycja Balkiewicz
współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
dystrybucja: Wajda Studio

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

fot. Agnieszka Kokowska