Loading...
Loading...

Premiera serialu „Rozbite Marzenia. 1918-1939”

Niezwykły serial dokumentalny „Rozbite Marzenia. 1918-1939”, pokazujący losy Europy po I wojnie światowej z perspektywy autentycznych postaci, można już oglądać w poniedziałkowe wieczory na antenie TVP2 oraz na platformie VOD.

„Rozbite Marzenia. 1918-1939” (tytuł oryginalny: ”Clash of Futures”) to przedsięwzięcie niemieckiej firmy LOOKS Film GmBH, w którego realizację zaangażowało się 15 stacji telewizyjnych, zarówno europejskich, jak i amerykańskich. Wśród nich są m.in. ARTE, ORF, SWR, WDR, Netflix oraz Telewizja Polska S.A., która pełni rolę jedynego polskiego nadawcy serialu. Za reżyserię i scenariusz odpowiadają Jan Peter i Frederic Goupil. Zdjęcia powstały w Luksemburgu, Belgii oraz Niemczech. Wajda Studio było partnerem tej realizacji w Polsce.

Ośmioodcinkowy serial to historia odradzającej się po I wojnie światowej Europy, widziana z perspektywy mężczyzn i kobiet z Francji, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Austrii, Szwecji i Polski, którzy starają się odnaleźć w nowym, powojennym świecie. Sceny fabularne osadzone są w kontekście wydarzeń historycznych i zostały wzbogacone unikatowymi materiałami archiwalnymi. Klimat tamtych czasów poznajemy m.in. dzięki zapisanym w dziennikach wspomnieniom oraz fragmentom listów, telegramów czy artykułów prasowych z epoki. Oglądamy losy bohaterów, którzy poprzez swoje wybory i przekonania zostają wciągnięci w konflikt dwóch najgroźniejszych XX-wiecznych ideologii: komunizmu i faszyzmu.

Wśród bohaterów serialu zobaczymy między innymi Polę Negri, w której rolę wcieliła się Michalina Olszańska – znana z m.in. „Córek dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej i serialu Netfilx „1983”. Jej matkę – Eleonorę Chałupiec zagrała Małgorzata Zajączkowska, która niedawno pojawiła się w takich filmach jak „Zaćma” Ryszarda Bugajskiego czy „Noc Walpurgi” Marcina Bortkiewicza.. W serialu wystąpiło w sumie 120 aktorów z 6 państw oraz około 800 statystów.

Premiera „Rozbitych marzeń. 1918-1939”, przypadła w 100. rocznicę rozpoczęcia Kongresu Wersalskiego, zakończonego traktatem pokojowym, ustanawiającym nowy ład w Europie.

Zwiastun pierwszego odcinka serialu „Rozbite Marzenia. 1918 -1939”

fot. główna Ricardo Vaz Palma