Premiera „Symfonii fabryki Ursus” na VOD

Kadr z filmu Symfonia fabryki Ursus

Od dziś „Symfonia fabryki Ursus” Jaśminy Wójcik jest dostępna online na platformie Dafilms – specjalizującej się w autorskim kinie dokumentalnym. Znajdziecie tam także inne nasze tytuły nagradzane i doceniane na całym świecie – „Superjednostka”, „Miejscy kowboje”,  „Biegacze”, „Arabski sekret” i „Koniec świata”.

Premiera VOD „Symfonii fabryki Ursus” w reż. Jaśminy Wójcik

Film Jaśminy Wójcik jest niezwykłą i symboliczną wyprawą do nieistniejącego już świata wielkiej fabryki ze wspaniałą muzyką Dominika Strycharskiego.

Fabryka Ursus była jednym z największych zakładów produkcji ciągników w Europie. Przez niemal cały XX wiek stanowiła chlubę polskiego przemysłu. Upadek komunizmu stał się początkiem jej końca. Dziś ursuskie hale świecą pustkami lub popadają w ruinę. Artyści (Jaśmina Wójcik – reżyserka, współscenarzystka; Igor Stokfiszewski – współscenarzysta, II reżyser; Rafał Urbacki – choreograf; Dominik Strycharski – kompozytor; Jakub Wróblewski – autor koncepcji wizualnej filmu) zaprosili byłych pracowników zakładu – robotnice, technologów, kierowników, sekretarki – do udziału w filmie, który raz jeszcze ożywiłby fabrykę.

Film zdobył uznanie m.in. na Hot Docs i Zagreb.Dox. Był nominowany w dwóch kategoriach do prestiżowych Cinema Eye Honors 2020 i do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł 2020.

Od 1 czerwca dostępny na platformie Dafilms.pl.

„Superjednostka” i „Miejscy kowboje” – oglądaj na całym świecie

„Superjednostka”, reż. Teresa Czepiec

Kolejnym filmem, który od niedawna możecie oglądać na platformie Dafilms.pl jest doskonale przyjęty przez krytyków i widzów film dokumentalny „Superjednostka” Teresy Czepiec ze zdjęciami Pawła Dyllusa. Film dostępny jest dla użytkowników w Polsce i na całym świecie w serwisach www.dafilms.pl oraz www.dafilms.com.

Superjednostka to ogromny blok mieszkalny zaprojektowany zgodnie z ideą Le Corbusiera  jako „maszyna do mieszkania”.  Na 15 kondygnacjach budynku może mieszkać nawet 3 tysiące ludzi. Winda zatrzymuje się co 3. piętro więc mieszkańcy, żeby dojść do swoich mieszkań, muszą pokonać prawdziwy labirynt korytarzy i schodów. Głównymi bohaterami filmu dokumentalnego są  ludzie zamieszkujący wnętrze Superjednostki i przeżywający w niej ważne chwile swojego życia. Tu pulsują ich emocje, rodzą się oczekiwania i spełniają się – lub nie spełniają – ich pragnienia.

762 drzwi do mieszkań i 762 historie. My otwieramy tylko kilka z nich.

Oglądaj „Superjednostkę” na Dafilms.pl i Dafilms.com.

„Miejscy kowboje”, reż. Paweł Ziemilski

Akcja filmu Pawła Ziemilskiego toczy się w Clondalkin (Dublin). W dzielnicy, w której łatwo o kłopoty, a trudno o perspektywy, młodzi ludzie mają styczność z narkotykami, przestępczością i więzieniem. Niektórym z nich udaje się uciec od codzienności w stronę niezwykłego hobby. Oswajają dzikie konie i stają się… miejskimi kowbojami. Kiedy czternastoletni Dylan traci matkę, znajduje pocieszenie w więzi z Shelly, białą klaczą, która szybko staje się jego całym światem. Mimo że trzymanie dzikich zwierząt jest w Irlandii nielegalne, a kopyta Shelly nie są przyzwyczajone do betonowych ulic, ich niecodzienna przyjaźń staje się coraz silniejsza.

Podobnie, jak w przypadku „Superjednostki”, film „Miejscy kowboje” Pawła Ziemilskiego jest również dostępny dla widzów na całym świecie.

Oglądaj film „Miejscy kowboje” na Dafilms.pl i Dafilms.com.

„Biegacze”, „Arabski sekret” i „Koniec świata”

O poniższych filmach pisaliśmy już wcześniej w artykule poświęconym naszymi filmom, które możecie oglądać za darmo w Internecie. Poniżej znajdziecie bezpośrednie przekierowanie do stron filmów na Dafilms.pl.

„Biegacze”, reż. Łukasz Borowski

Film Łukasza Borowskiego to wnikliwy portret globalnego fenomenu biegania – posuniętego do ekstremum.

240 kilometrów, 1200 metrów wspinaczki i 52 godziny – tylko tyle na pokonanie morderczej trasy mają uczestnicy Biegu 7 Szczytów. Agata – matka trójki dzieci, Michał – sportowiec i podróżnik oraz Wiesław – menadżer w dużym banku podejmują próbę ukończenia jednego z najtrudniejszych ultramaratonów na świecie.

Oglądaj „Biegaczy” na Dafilms.pl.

„Arabski sekret”, reż. Julia Groszek

W „Arabskim sekrecie” Julii Groszek poznajemy historię Kamila, który pragnie poznać swojego ojca Ilhama Al Madfai, gwiazdę arabskiej muzyki folkowej na Bliskim Wschodzie. Ojciec i syn nigdy dotąd się nie widzieli. Reżyserka zaprasza nas do wspólnej podróży oraz refleksji nad sensem życia i potrzebą odnalezienia swoich korzeni.

Oglądaj „Arabski sekret” na Dafilms.pl.

„Koniec świata”, reż. Monika Pawluczuk

Ostatnim tytułem, który chcemy Wam polecić w tym wpisie jest „Koniec świata” Moniki Pawluczuk. To kameralny film dokumentalny, w którym kilka historii spotyka się w czasie jednej nocy. W tę noc, podobną do wielu innych, ludzie w dużym mieście, nękani samotnością, chcą z kimś porozmawiać. Motywem łączącym ten nocny świat jest radio – słyszymy je w karetce, w biurze monitoringu miejskiego, gdzie na dziesiątkach ekranów widać nocne życie miasta. To klamra spajająca film i źródło najważniejszych pytań.

Oglądaj „Koniec świata” na Dafilms.pl.

Filmy dostępne są dla zarejestrowanych użytkowników, ale żeby je zobaczyć nie musicie wykupować subskrypcji – wystarczy skorzystać z funkcji „Udostępnij i oglądaj za darmo”.