Produkcja Wajda Studio – KOMUNIA – z szansą na nominację do Oscara®!

Na ogłoszonej dziś przez Amerykańską Akademię Filmową tzw. shortliście 15 filmów dokumentalnych mających szansę na nominację do Oscara znalazł się film Anny Zameckiej „Komunia” – rozwijany podczas naszego kursu DOK PRO i wyprodukowany przez Wajda Studio, HBO Europe, Otter Films.

Wśród filmów fabularnych na krótkiej liście Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny znalazła się „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego (wykładowcy Wajda School) oraz koprodukowana przez Polaków kazachska „Ayka” Siergieja Dworcewoja. Bardzo się cieszymy i serdecznie gratulujemy!

Najlepsze, zdaniem Akademii, dokumenty zostały wybrane spośród 166 tytułów z całego świata.
„Komunia” ma już na swoim koncie m.in. tzw. europejskiego Oscara, czyli nagrodę European Film Academy dla najlepszego filmu dokumentalnego 2017 r., nagrodę Polskiej Akademii Filmowej Orzeł 2017, Critic’s Week Award w Locarno czy Young Eyes Award na DOK Leipzig. Dzięki ubiegłorocznemu zwycięstwu na festiwalu dokumentów w Yamagacie w Japonii, którego laureaci automatycznie brani są pod uwagę przy oscarowych kwalifikacjach, „Komunia” mogła wejść na tzw. ścieżkę oscarową.

W listopadzie i grudniu film został zaprezentowany „akademikom” podczas pokazów specjalnych z udziałem reżyserki w Londynie, Nowym Jorku i Los Angeles. Gospodarzem spotkania w Museum of Tolerance w Los Angeles był Ed Harris! „Komunia” zbiera świetne recenzje:

Anna Zamecka’s doc masterpiece COMMUNION took my breath away, brought me to tears, left me contemplating mysteries of family –
Joshua Oppenheimer (wybitny dokumentalista, dwukrotnie nominowany do Oskara, wpływowy członek Amerykańskiej Akademii Filmowej)

Transcendent and accoomplished film! – Filmmaker Magazine (amerykańskie pismo poświęcone kinu niezależnemu)

One of the strongest Polish documentaries of recent years –Senses of Cinema (australijski on-linowy kwartalnik filmowy)

Communion scores a perfect 10 in drawing out viewer empathy – Variety (jeden z najważniejszych i najbardziej prestiżowych filmowych periodyków na świecie)

Nominacje dla pięciu filmów w każdej z kategorii do 91. edycji Oscarów zostaną ogłoszone 22 stycznia. Ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 24 lutego.

———————-

„Komunia” opowiada historię 14-letniej Oli, która opiekuje się swoim dysfunkcyjnym ojcem, autystycznym bratem i matką, która mieszka oddzielnie. Dziewczynka stara się przygotować idealną uroczystość rodzinną z okazji komunii brata, mając nadzieję na sprowadzenie matki do domu i zjednoczenie rodziny. Nikodem obserwuje rodzinną walkę z własnej, wyjątkowej perspektywy.

Scenariusz i reżyseria : Anna Zamecka
Produkcja: WAJDA STUDIO, HBO Europe, Otter Films,
Producent wspierający: MX35
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej
Dystrybutor: Aurora Films

Trailer „Komunii”