Kurs Dokumentalny DOK PRO

DOK PRO | Pokaż nam swój punkt widzenia!

Intryguje Cię świat wokół? Dotykają ludzkie historie?
Masz pomysł i chciałbyś go rozwinąć pod opieką wybitnych dokumentalistów?

Pomożemy Ci rozwinąć Twój projekt

Naszym zadaniem jest pomóc Ci wyrazić się najpełniej. Nie uczymy podstaw, nie zaczynamy od filmowego abecadła, ale pomagamy rozwinąć Twój projekt. Podczas kursu wspólnie pracujemy nad najlepszymi rozwiązaniami dla Twojego dokumentu.

Naszym zdaniem sens filmu dokumentalnego nie polega na opisywaniu rzeczywistości, ale na jej interpretacji. Film dokumentalny bierze się ze zderzenia świata z indywidualnością autora: z jego przemyśleniami, intensywnością patrzenia, z jego wrażliwością i intuicją. Twoje życie wewnętrzne jest takim samym elementem rzeczywistości, jak ten, z którym się zetkniesz, robiąc film.” – Marcel Łoziński

Dlatego interesuje nas w Tobie:

– umiejętność zobaczenia w rzeczywistości tego, co według Ciebie jest istotne
– indywidualny punkt widzenia
– zdolność znajdowania optymalnych środków wyrazu

Swoim doświadczeniem i wiedzą dzielą się z Tobą znakomici dokumentaliści jak nominowany do Oscara® Marcel Łoziński, Vita Żelakeviciute czy Maciej Cuske.

Na kursie DOK PRO zostało opracowanych już ponad 100 filmów dokumentalnych, które zdobyły kilkadziesiąt nagród na prestiżowych festiwalach europejskich i amerykańskich.

W tym:

„Joanna” Anety Kopacz otrzymała nominację do Oscara®. „Paparazzi” Piotra Bernasia byli nominowani do Europejskiej Nagrody Filmowej. Spektakularnym sukcesem okazała się też „Komunia” Anny Zameckiej, która otrzymała Europejską Nagrodę Filmową dla Najlepszego Europejskiego Filmu Dokumentalnego w roku 2017. Ponadto film był nagradzany na festiwalach: m.in. w Locarno, Jihlavie, Warszawie, Mińsku czy Lipsku. „Komunia” jest także laureatem Polskiej Nagrody Filmowej „Orła 2017” w kategorii: Najlepszy Film Dokumentalny.  Na ostatnim 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym premiery miały rozwijane na kursie filmy „Szklane negatywy” Jana Borowca (wyprodukowane przez Wajda Studio), Między nami” Doroty Proby (koprodukowane przez Wajda Studio) i „xABo: ksiądz Boniecki” Aleksandry Potoczek.

Szkoła Wajdy jest szkołą otwartą! Będąc naszym kursantem, możesz uczestniczyć w dowolnych zajęciach innych kursów jako wolny słuchacz.

Nabór trwa do 30 września.
Konsultacje naborowe 2022

5, 6 września | 11.00 – 16.00 | Marcel Łoziński, Vita Żelakeviciute, Maciej Cuske.

Konsultacje trwają maksymalnie 20 min. na osobę i odbywają się po wcześniejszej rezerwacji.
Zapisy na konsultacje przyjmowane są mailowo: nabor@wajdaschool.pl.
W temacie wiadomości prosimy o wpisywanie nazwy kursu – Konsultacje Dok Pro.

Kurs organizowany przez Fundację Szkoła Wajdy,  jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

OGÓLNE INFORMACJE
 
– Kurs trwa 1 rok akademicki.
– Na program składa się ok. dziesięć 3-5 dniowych intensywnych sesji.
Sesje obejmują zajęcia warsztatowe, wykłady, projekcje, analizy filmów i spotkania autorskie. Między sesjami uczestnicy przeprowadzają dokumentację tematów, realizują zdjęcia i montaż.
– Najbardziej zaawansowane projekty mogą zostać wyprodukowane przez Wajda Studio (w przypadku pozyskania dodatkowych funduszy)
 
INFORMACJE PRAKTYCZNE
 
– Szkolenie oparte jest przede wszystkim na zajęciach praktycznych.
– Studenci pracują na elektronicznym sprzęcie montażowym (program Final Cut Pro 3.0) oraz kamerach Sony 150 PD, Canon XL1s.
– W kursie weźmie udział ok. dwunastu uczestników.
– Zajęcia są prowadzone na poziomie Masterclass (kandydaci muszą więc mieć już doświadczenia twórcze, choć niekoniecznie z dziedziny filmu).
– Szkoła nie wprowadza limitu wieku. Kandydaci muszą mieć wykształcenie co najmniej średnie.
– Każdy z uczestników otrzyma dyplom ukończenia kursu.
 

Odpłatność za cały kurs wynosi 8000 PLN.

Etap I: 
 
Wstępna selekcja kandydatów odbywa się na podstawie dostarczonych do Szkoły do 30 września następujących dokumentów:
 
– Curriculum Vitae ze opisem dokonań artystycznych i filmowych.
– Wypełnionego formularza zgłoszeniowego (formularze zgłoszeniowe można pobrać stąd).
– Listu motywacyjnego.
– Pomysłu na film dokumentalny ok. 20-30 minut (zapisanego na max. 2 stronach tekstu), który ma być realizowany w trakcie kursu.
– Jednej lub kilku prac własnych: filmowych lub wideo, prac scenariuszowych lub innych literackich, prac plastycznych, fotograficznych itp.
– Spisu załączonych prac.
– Potwierdzenia przelewu opłaty rekrutacyjnej w wys. 200 zł na konto: BANK PEKAO SA UL. MŁYNARSKA 16, 01-194 WARSZAWA, nr konta: 25 1240 6029 1111 0010 1944 6588; Fundacja Szkoła Wajdy, ul. Chełmska 21, 00-724 Warszawa; tytuł wpłaty „Wpłata na cele statutowe – kurs dokumentalny DOK PRO”.
 
UWAGA:

– 3 komplety dokumentów należy przesłać pocztą na adres Szkoły: Fundacja Szkoła Wajdy, ul. Chełmska 21, bud. 24, 00-724 Warszawa, każdy w podpisanej teczce. Wymienione wyżej dokumenty aplikacyjne i opisy projektów należy dostarczyć w wersji elektronicznej (na CD, DVD, pendrive’ie) oraz przesłać mailem na adres: dokpro@wajdaschool.pl
– Prosimy o umieszczanie imienia i nazwiska oraz tytułu projektu na każdej stronie.
– Prosimy o numerowanie stron.
– Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przesłane nam zgłoszenia, dokumenty oraz prace (w tym zdjęć, grafik, płyt CD, DVD etc) po zakończeniu rekrutacji zostaną niezwłocznie zniszczone. W związku z tym prosimy o nieprzysyłanie oryginałów dokumentów.

 
Etap II: 
 
Rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami.

Opłata za jeden rok akademicki wynosi 8000 PLN.
Istnieje możliwość rozłożenia opłaty na 2 równe raty (po 4250 zł każda), płatne przed rozpoczęciem semestru.
Koszt kursu w przypadku płatności ratalnej wynosi 8500 zł.

Tutorami Programu Dokumentalnego DOK PRO są znakomici dokumentaliści: Marcel Łoziński, Maciej Cuske, Vita Żelakeviciute.
 
Szkoła Wajdy przewiduje zapraszanie specjalnych gości na wykłady.

Aneta Kopacz – absolwentka kursu Dok Pro, reżyserka, scenarzystka. W Wajda School & Studio zrealizowała nominowaną do Oscara® 2015 debiutancką „Joannę”. Film przyniósł Kopacz ponadto wyróżnienia: Polską Nagrodę Filmową „Orzeł” 2016, a także między innymi nagrody na festiwalach – Cleveland, Skopje, Palm Springs, Los Angeles, Kijowie, Brive czy Jihlavie. Twórczyni takich późniejszych filmów, jak: „Galeria”, „Moje 600 gramów szczęścia”, „Europa i okolice” oraz „Ja”.
 
Paweł Ziemilski –  absolwent kursu Dok Pro, reżyser, scenarzysta. W ramach kursu dokumentalnego w Szkole Wajdy rozwijał i zrealizował projekt „Miejscy kowboje” (2017). Za swój debiut otrzymał Nagrodę za najlepszą reżyserię na Astra Film Fest w Sibiu, a także nagrodę dla najlepszego filmu studenckiego na festiwalu w Budapeszcie. Jego głośna etiuda „Rogalik” zdobywała nagrody na festiwalach w Nijmegen, Zagrzebiu, Pekinie, Oberhausen, Krakowie, Bukareszcie, Alcine czy Poznaniu.
 
Teresa Czepiec – absolwentka kursu Dok Pro reżyserka, scenarzystka, tłumaczka. W ramach kursu dokumentalnego w Szkole Wajdy rozwijała i zrealizowała projekt „Superjednostka”. Film przyniósł jej nagrody na festiwalach: w Opolu, Poznaniu, Nijmegen, Sao Paulo, Koninie, Pernambuco czy Perugii. W roku 2015 nakręciła krótkometrażowy film dokumentalny pt. „Test”, który został nagrodzony w konkursie „First Shot” podczas „Sensacyjnego lata filmów” w Kołobrzegu.
 
Marcin Bortkiewicz – absolwent kursu Dok Pro, reżyser, scenarzysta, dramaturg i aktor. W ramach kursu dokumentalnego w Szkole Wajdy rozwijał i zrealizował projekt „Reguły gry” – Grand Prix na Wrocławskim Festiwalu Filmowym. Autor filmów: „Nauczanie początkowe”, „Lewa połowa twarzy”, „Portret z pamięci” czy „Noc Walpurgii”. Nagradzany między innymi na festiwalach we: Florencji, Whistler, Gdyni, Paryżu, Los Angeles, Krakowie czy Kazimierzu Dolnym.
 
Julia Groszek – reżyser, scenarzystka. W ramach kursu dokumentalnego rozwijała w Szkole Wajdy projekt pt. „Arabski sekret” (2017), który to obraz otrzymał już Grand Prix dla najlepszego filmu polskiego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „HumanDoc” w Warszawie, a także Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich na Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” w Łodzi. Autorka takich wcześniejszych pozycji, jak „Pałac Dożów”, „O włos”, „Est”, „Dziadek” czy „Gruby”.
 
Edyta Wróblewska – absolwentka kursu dokumentalnego Dok Pro, ale też Studia Prób w Szkole Wajdy, Camerimage Film School, Szkoły Głównej Handlowej i Francuskiego Instytutu Zarządzania, gdzie otrzymała dyplom MBA z wyróżnieniem. Autorka filmów dokumentalnych: „Zygmunt Hübner. Gra z rzeczywistością”, „Małe Instrumenty”, „Ala z Elementarza”, „PRL de Luxe”, które były pokazywane na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych (m.in. w: Toronto, Nowym Jorku, Bostonie, San Francisco i wielu innych). Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w 2015 r. Od 2013 roku kieruje programem Przedszkole Filmowe.
 
Bartosz Konopka – reżyser i scenarzysta. W ramach kursu dokumentalnego w Szkole Wajdy rozwijał i zrealizował projekt „Ballada o kozie”. Autor nominowanego do Oscara® 2010 „Królika po berlińsku”. Na swoim koncie ma również takie filmy, jak „Trójka do wzięcia”, „Lęk wysokości” czy „Krew Boga”. Nagradzany na festiwalach Montrealu, Ijhlavie, Gdyni, Seattle, Krakowie czy Bombaju.
 
Marcin Sauter – fotografik, operator i reżyser filmów dokumentalnych. Autor teledysków i ponad dwudziestu wystaw fotograficznych. Studiował Fotografię w PWSFTViT, ukończył kurs dokumentalny MSRF Andrzeja Wajdy. . Jego debiut „Za płotem” został wyróżniony na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2005 roku. Jego głośny obraz „Na północ od Kalabrii” (2010) otrzymał dwie nagrody na prestiżowym festiwalu DOK. Leipzig – Nagroda Jury Ekumenicznego i Nagroda Trade Union ver.di. Beneficjent Nagrody dla Najlepszego Krótkometrażowego Filmu Dokumentalnego na IDFA (International Documentary Film Festival Amsterdam) w 2017 roku za film „Żalanasz – Pusty Brzeg”. Tytuł ten został także nagrodzony Złotą Żabą na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych „Camerimage”. Razem z Maciejem Cuske i Edytą Wróblewską jest wykładowcą kursu Przedszkole Filmowe w Szkole Wajdy.
 
Grzegorz Szczepaniak – reżyser i scenarzysta. Autor szalonych, nagrodzonych m.in. na festiwalach w Jihlavie. Nijmegen, Mińsku czy Silver Spring „Ślimaków”! Laureat „Złotego Lajkonika” 2017 na Krakowskim Festiwalu Filmowym w Konkursie Polskim za film „Najbrzydszy samochód świata”, a także Nagrody Publiczności na festiwalu Watch Docs. Film pokazywany był również w ramach Międzynarodowego Konkursu Filmów Średniometrażowych na festiwalu Amsterdamie – IDFA.
 
Agnieszka Smoczyńska – jedna z najciekawszych reżyserek młodego pokolenia. Skończyła kulturoznawstwo i reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji w Katowicach. Brała udział w kursach mistrzowskich w Szkole Wajdy. Obecnie również wykładowczyni kursu scenariuszowego Script w Wajda School. Autorka krótkometrażowych filmów dokumentalnych i fabularnych, m.in. nagrodzonej na Krakowskim Festiwalu Filmowym „Arii Diva”. W 2015 roku zadebiutowała „Córkami Dancingu”, które zostały nagrodzone za najlepszy debiut na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jest także laureatką „Orła” Polskiej Nagrody Filmowej w kategorii Odkrycie Roku. Jej ostatnimi realizacjami są: krótkometrażowy dreszczowiec „Kindler i dziewica” oraz pełnometrażowa, pokazywana w Cannes, „Fuga” według scenariusza Gabrieli Muskały.

Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych na potrzeby procesu rekrutacji kursu DOK PRO – link (.pdf)
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych – link (.pdf)

Powiązane artykuły: