Przegląd ORŁY 2017. Rok Andrzeja Wajdy. Pokaz „Komunii” Anny Zameckiej

W piątek 6 stycznia miała miejsce inauguracja Przeglądu Orłów 2017. Na uroczystym otwarciu został pokazany zrekonstruowany cyfrowo film Andrzeja Wajdy „Wszystko na sprzedaż” (1968).

Widzów tego seansu przywitał Prezydent Polskiej Akademii Filmowej, Dariusz Jabłoński słowami, w których wspomniał naszego mistrza Andrzeja Wajdę: „Polska Akademia Filmowa składa głęboki hołd niedawno zmarłemu naszemu wybitnemu reżyserowi, Senatorowi Akademii i ogłasza ten rok – rok 2017, rokiem Andrzeja Wajdy! (…) Andrzej Wajda jest bezsprzecznie Ojcem polskiej kinematografii, wszyscy jesteśmy Jego uczniami. Na uroczyste otwarcie tegorocznego Przeglądu wybraliśmy jeden z najpiękniejszych Jego filmów, wściekle odważny w formie i tragicznie ważny w przesłaniu”.

Orły, potocznie nazywane „polskimi Oscarami”, są przyznawane przez Polską Akademię Filmową, zrzeszającą ponad 600 przedstawicieli branży filmowej.

Do tegorocznych Orłów kandyduje ponad 50 filmów, fabularnych i dokumentalnych, a wśród nich znajduje się dzieło Anny Zameckiej „Komunia”. Jego pokaz odbędzie się 13. stycznia o godz. 20:00 w Kinie Iluzion Filmoteki Narodowej. Po seansie będzie mało miejsce spotkanie z twórcami.

„Komunia” w reżyserii Anny Zameckiej to pełnometrażowy debiut dokumentalny produkcji HBO Europe, Wajda Studio oraz Otter Films, z producentem wspierającym MX35, w dystrybucji Aurora Films, w wybranych kinach studyjnych.

„Komunia” zwyciężyła w Tygodniu Krytyki Filmowej Locarno i w Konkursie Dokumentalnym WFF. Film otrzymał nagrodę Silver Eye dla Najlepszego Dokumentu Pełnometrażowego na targach filmu dokumentalnego East  Silver. W ostatnim czasie uczestniczył także w DOK Leipzig, IDFA, Camerimage, zdobył nagrody na MFF w Bratysławie i MFF w Mińsku.  Projekt filmu był rozwijany podczas Programu DOK PRO w Szkole Wajdy – reżyserka Anna Zamecka brała udział w edycji 2011/2012 programu. Zapraszamy do kin!

kom

Ola i Nikodem, bohaterowie filmu „Komunia”, reż. Anna Zamecka, prod. Otter Films, Wajda Studio, HBO Europe, prod. wspierający MX35.

Kiedy dorośli bawią się w dom, wtedy to dzieci muszą szybko dorosnąć. 14-letnia Ola nie tylko opiekuje się niewydolnym ojcem, niepełnosprawnym bratem i mieszkającą osobno matką, obecną głównie przez telefon; ale przede wszystkim stara się na powrót złożyć w całość rodzinę, która nie działa – jak wybrakowany mebel. Żyje nadzieją, że uda się jej na powrót ściągnąć matkę do domu. Pretekstem do spotkania z nią jest komunia święta 13-letniego Nikodema. Ola bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości. „Komunia” Anny Zameckiej odkrywa piękno w odrzuconych, siłę w najsłabszych, potrzebę zmiany tam, gdzie nic na nią nie rokuje. To przyspieszona lekcja dojrzewania, która uczy, że żadne porażki nie są ostateczne. Szczególnie tam, gdzie idzie o miłość.