„Reżyseria filmowa” – do przeczytania…

Od grudnia 2016 roku dostępna w księgarniach jest książka Davida Mameta pt. „Reżyseria filmowa”. Patronat nad wydawnictwem objęła między innymi Szkoła Wajdy.

Zwięzły, praktyczny i dowcipny wykład na temat sztuki reżyserii filmowej autorstwa zdobywcy Nagrody Pulitzera – Davida Mameta. David Mamet, czerpiąc ze swojego doświadczenia dramaturga, scenarzysty i reżysera tak uznanych filmów, jak Listonosz zawsze dzwoni dwa razy (1981), Werdykt (1982), Dom gry (1987), Glengarry Glen Ross (1992), wyjaśnia, na czym polega tworzenie filmów. Przybliża każdy aspekt reżyserii, od scenariusza do montażu, pokazując, jak wiele zadań musi wykonać reżyser, by osiągnąć swój główny cel – opowiedzieć historię w sposób, który będzie dla publiczności zrozumiały, a równocześnie zaskakujący i logiczny.

Książka napisana jest w dużej części w formie dialogu ze studentami, każdy rozdział wprowadza czytelnika w świat filmowego myślenia, akcentując najważniejsze reżyserskie narzędzia, począwszy od scenariuszowej analizy sceny, przez decyzję, gdzie postawić kamerę i jaką wybrać wielkość planu, a skończywszy na etyce zawodu reżysera.

Pasja, precyzja, zaangażowanie i inteligencja – czyli wszystko, czego można się spodziewać po Mamecie – Sidney Lumet

Mamet_Rezyseria filmowa_m