SPOTKANIE Z AGNIESZKĄ SMOCZYŃSKĄ

Zapraszamy na spotkanie z Agnieszką Smoczyńską, wykładowczynią i absolwentką Szkoły Wajdy, poświęcone jej najnowszemu filmowi FUGA, który można teraz oglądać w kinach. Spotkanie odbędzie się w środę, 16 stycznia o godzinie 19.00 w Szkole Wajdy przy ul. Chełmskiej 21. Spotkanie poprowadzi Maciej Sobieszczański – zastępca dyrektora programowego Wajda School i kierownik kursu STUDIO PRÓB.

Agnieszka Smoczyńska jest dziś jedną z najciekawszych i obiecujących reżyserek młodego pokolenia. Skończyła kulturoznawstwo i reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji w Katowicach. W 2015 roku zadebiutowała „Córkami Dancingu”/”The Lure”, w których eksperymentuje z gatunkiem musicalu, jak i filmu grozy. Nagrodzona za najlepszy debiut na Festiwalu Polskich Filmów w Gdyni, otrzymała także „Orła” Polską Nagrodę Filmową w kategorii Odkrycie roku. Film przyniósł jej ponadto kilkadziesiąt nagród na świecie, m.in. w Fantasporto, Sofii, Montrealu i Wilnie oraz na Sundance Film Festival Film, gdzie jej obraz otrzymał Nagrodę Specjalną za „unikalną wizję i design”. W 2016 roku na zaproszenie Sydney Film Festival, Variety i European Film Promotion wzięła udział w programie „European Cinema: Ten Women Filmmakers to Watch”.

‚Fuga’, reż. Agnieszka Smoczyńska (KRZYSZTOF WIKTOR)

FUGA opowiada historię Alicji, która straciła pamięć. Z dala od domu i rodziny zbudowała nową siebie niezależną i bezkompromisową. Po dwóch latach wraca do poprzedniego życia. Jej rodzina oczekuje, że na nowo odnajdzie się w roli żony, matki i córki. Obraz z gatunku mystery (charakterystycznego dla twórczości Davida Lyncha), dotyka problemu „fugi dysocjacyjnej” – zaburzenia wywoływanego długotrwałym stresem i uczuciem braku szczęścia. Człowiek poddany tym emocjom może stracić pamięć, a jego mózg może stworzyć nową osobowość biegunowo odmienną od dotychczasowej. Projekt był realizowany podczas naszego kursu Ekran+. Powstał na podstawie scenariusza napisanego przez Gabrielę Muskałę.

Scena warsztatowa FUGI z kursu EKRAN+: https://vimeo.com/265176583

Film, który miał premierę w grudniu 2018, otrzymał aż 3 nagrody podczas ostatniego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – nagrodę za debiut reżyserski lub drugi film dla Agnieszki Smoczyńskiej, nagrodę za zdjęcia dla Jakuba Kijowskiego oraz Kryształową Gwiazdę Elle. Gabriela Muskała została uhonorowana Nagrodą Specjalną za najlepszą kreację aktorską podczas łódzkiego Forum Kina Europejskiego „Cinergia”. Agnieszka Smoczyńska była także nominowana za „Fugę” do Paszportów Polityki 2018.

——————–

Zwiastun FUGI:

FUGA, reż. Agnieszka Smoczyńska
Produkcja: Mental Disorder 4
Koprodukcja: Axman Production, CommonGround Pictures,
Film I Vast, Odra Film, Magic Lab, Mazowiecki Fundusz Filmowy
Współfinansowanie: Polski Instytut Szztuki Filmowej, Czeski Fundusz Filmowy, Śląski Fundusz Filmowy, Mazowiecki Instytut Kultury, Eurimages
Dystrybucja: Kino Świat