STOWARZYSZENIE AUTORÓW ZAIKS PARTNEREM KONKURSU SCENARIUSZOWEGO SCRIPT PRO 2019

Do grona partnerów tegorocznej edycji SCRIPT PRO – najbardziej prestiżowego konkursu dla debiutujących scenarzystów pełnometrażowych filmów fabularnych – dołączyło Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Organizatorami konkursu są Szkoła Wajdy i Fundacja Off Camera, a partnerem Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Zgłoszenia przyjmowane są jeszcze przez 6 dni – do 11 marca 2019. Wyniki zostaną ogłoszone w maju podczas 12. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego OFF Camera w Krakowie.

NAGRODA STOWARZYSZENIA FILMOWCÓW POLSKICH – 15 000 PLN
NAGRODA SPECJALNA STOWARZYSZENIA AUTORÓW ZAiKS – 10 000 PLN
DLA WSZYSTKICH FINALISTÓW KONSULTACJE SCENARIUSZOWE W SZKOLE WAJDY

Jesteśmy dumni, że w tym roku zyskaliśmy tak prestiżowych partnerów, którzy potwierdzają renomę konkursu i fakt, że jest on niezwykle istotny dla branży filmowej” – podkreśla koordynatorka SCRIPT PRO Magdalena Koszalińska. Dla scenarzystów konkurs jest szansą na rozwój, a dla producentów gwarancją, że wybrane spośród kilkuset zgłoszeń finałowe teksty zasługują na uwagę. Integralnym elementem SCRIPT PRO jest rozwój finałowych tekstów i dalsza praca nad nimi w Szkole Wajdy pod okiem czołowych polskich filmowców, scenarzystów i konsultantów.

Zgłoszenia w formie mailowej przyjmujemy do 11 marca 2019 r. do północy na adres konkurs@scriptpro.pl
Szczegółowe zasady zgłaszania prac i regulamin konkursu: www.scriptpro.pl

Dlaczego warto wziąć udział w konkursie SCRIPT PRO mówi Wojciech Marczewski – jeden z najwybitniejszych polskich filmowców, współzałożyciel Szkoły Wajdy, konsultant finałowych scenariuszy konkursowych.

 


Kto może spróbować swoich sił w konkursie scenariuszowym SCRIPT PRO, a kto wziął udział w poprzednich edycjach i przeniósł swoją historię na ekran kinowy – mówi Magdalena Koszalińska, koordynatorka konkursu. 


Co daje udział w SCRIPT PRO debiutującym scenarzystom mówi Leszek Dawid – reżyser filmów „Jesteś Bogiem” i „Ki”, które powstały na podstawie scenariuszy Macieja Pisuka i Pawła Ferdka nagrodzonych w poprzednich edycjach konkursu.

Dotychczas wyróżnione scenariusze, które zostały już przeniesione na ekran to m.in. Córki Dancingu Agnieszki Smoczyńskiej (wg scenariusza Roberta Bolesty), „Bogowie” Łukasza Palkowskiego wg scenariusza Krzysztofa Raka, „Zabawa, zabawa” Kingi Dębskiej (współautorką scenariusza jest Mika Dunin), „Plac zabaw” Bartosza Kowalskiego (współautorem scenariusza jest Stanisław Warwas), „Ostatnia rodzina” Jana P. Matuszyńskiego wg scenariusza Roberta Bolesty, „Atak paniki” Pawła Maślony wg. scenariusza reżysera oraz Barłomieja Kotschedoffa i Aleksandry Pisuli czy „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida (scenariusz Macieja Pisuka).


FESTIWAL OFF CAMERA

Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego OFF CAMERA to jedna z największych tego typu imprez w Europie. Rekordowo wysokie nagrody i promocja kina niezależnego wyróżniają imprezę na mapie festiwalowej na całym świecie. W ramach filmowej majówki w Krakowie publiczność z całego świata koncentruje się na kinie niezależnym, odważnym zarówno treściowo i formalnie oraz takim, które stawia na wartko opowiedziane, fascynujące historie. Najważniejszą częścią festiwalu jest Konkurs Główny „Wytyczanie Drogi”, w którym dziesięć pierwszych lub drugich filmów z całego świata rywalizuje o Krakowską Nagrodę Filmową  – sto tysięcy dolarów, przyznawaną przez międzynarodowe Jury. Ważny jest również Konkurs Polskich Filmów Fabularnych z Nagrodą Kulczyk Foundation. OFF CAMERA to Impreza przyciąga najbardziej gorąca nazwiska ze świata filmu i serialu. Towarzyszy jej konwent SerialCon, a także specjalna strefa wydarzeń branżowych Off Camera Pro Industry. www.offcamera.pl

STOWARZYSZENIE FILMOWCÓW POLSKICH

Stowarzyszenie Filmowców Polskich to największa w Polsce organizacja zrzeszająca ludzi filmu. Od 1966 roku nieprzerwanie dba o interesy twórców i środowiska filmowego. Zakres działania SFP jest niezwykle szeroki. Od ochrony filmowców i zawodów filmowych, poprzez zbiorowy zarząd prawami autorskimi, aż po promocję i upowszechnianie kultury filmowej w Polsce i zagranicą oraz produkcję filmową. www.sfp.org.pl

STOWARZYSZENIE AUTORÓW ZAIKS

ZAiKS to organizacja o stuletniej tradycji. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS powstało w 1918 roku z inicjatywy twórców, którzy zrzeszyli się, aby wspólnie chronić swoje interesy twórcze. Początkowo nosiło nazwę Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych, czyli w skrócie ZAiKS. www.zaiks.org.pl