Kurs Fabularny Studio Prób

STUDIO PRÓB | Z nami kręci się filmy!

Masz pomysł na film? Chciałbyś rozwinąć swój projekt pod okiem mistrzów kina i przygotować profesjonalny debiut reżyserski?

Studio Prób to roczny, intensywny kurs reżyserii na poziomie Masterclass. Obejmuje analizę i rozwój treatmentów zgłoszonych przez uczestników w ramach warsztatów z wybitnymi polskimi i zagranicznymi reżyserami i reżyserkami, takimi jak: zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie – Wojciech Marczewski, czy Udayan Prasad, Joanna Krauze, Filip Marczewski, Kinga Dębska, Norah Mc Gettigan oraz prowadzący kurs Maciej Sobieszczański. Tutaj rozwiniesz swoją wiedzę o dramaturgii, montażu, pracy z aktorem, pracy na planie czy o analizie filmu. Staniesz na prawdziwym planie zdjęciowym i zrealizujesz sceny ze swojego scenariusza z udziałem zawodowych aktorów i profesjonalnej ekipy. W ramach kursu organizowane są także specjalne gościnne wykłady z udziałem wybitnych twórców kina z całego świata.

Piosenki o miłości” Tomasza Habowskiego (najlepszy film w konkursie filmów mikrobudżetowych w Gdyni), „Ostatni komers” Dawida Nickela (najlepszy film w konkursie filmów mikrobudżetowych w Gdyni), „Każdy ma swoje lato” Tomasza Jurkiewicza (wyróżnienie w konkursie filmów mikrobudżetowych w Gdyni), „Nina” Olgi Chajdas (The Big Screen Award na MFF w Rotterdamie), „Performer” Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy ( nagroda „Think: The Award” na Berlinale), „Victoria” Karoliny Porcari (Srebrny Smok w Krakowie), „Synthol” Piotra Trojana (wyróżnienie w konkursie filmów krótkometrażowych w Gdyni) czy „Mleczny brat” Vahrama Mkhitaryana (nagroda główna w konkursie filmów krótkometrażowych w Gdyni) to tylko niektóre z filmów rozwijanych na Studio Prób.

W kursie Studio Prób uczestniczyli również mi.in. nagradzani na całym świecie twórcy Valentyn Vasyanovych („Atlantyda”, główna nagroda w konkursie Orizzonti na Festiwalu Filmowym w Wenecji), Maryna Gorbach („Klondike”, nagroda za reżyserię na Sundance) czy Łukasz Ronduda („Wszystkie nasze strachy”, Złote Lwy na festiwalu w Gdyni – wspólnie z Łukaszem Guttem).

Szkoła Wajdy jest szkołą otwartą! Będąc naszym kursantem, możesz uczestniczyć w dowolnych zajęciach innych kursów jako wolny słuchacz. Sam kurs odbywa się w systemie rocznym, 3-5 dni w miesiącu.

Nabór trwa do 30 września.
Konsultacje naborowe 2022

24 sierpnia | 11.00 – 13.00 | Maciej Sobieszczański
31 sierpnia | 14.00 – 16.00 | Filip Marczewski
14 września | 11.00 – 13.00 | Joanna Krauze

Konsultacje trwają maksymalnie 20 min. na osobę i odbywają się po wcześniejszej rezerwacji.
Zapisy na konsultacje przyjmowane są mailowo: nabor@wajdaschool.pl.
W temacie wiadomości prosimy o wpisywanie nazwy kursu – Konsultacje Studio Prób.

Kurs organizowany przez Fundację Szkoła Wajdy,  jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

PROGRAM ZAKŁADA:
– Analizę i rozwój scenariuszy zgłoszonych przez uczestników.
– Realizację pracy nad sceną przy udziale zawodowych aktorów.
– Warsztaty reżyserskie dotyczące: problemów dramaturgii, pracy na planie, pracy z aktorem, montażu, dźwięku, obrazu, analizy filmowej.
– Uczestnicy pracują na elektronicznym sprzęcie montażowym oraz kamerach cyfrowych.
 
OGÓLNE INFORMACJE
– Kurs ma na celu przygotowanie uczestników do realizacji filmowej rozwijanych przez siebie projektów.
– Sesje odbywają się raz w miesiącu przez pięć kolejnych dni /poniedziałek – piątek/.
– Pomiędzy sesjami uczestnicy samodzielnie pracują nad swoimi scenariuszami.
 
INFORMACJE DODATKOWE
– Językiem wykładowym jest polski, ale ze względu na międzynarodowy charakter Szkoły (wykładowcy i uczestnicy z zagranicy) pożądana jest znajomość j. angielskiego.
– Szkoła nie wprowadza limitu wieku.
– Zapraszamy: studentów i absolwentów uniwersytetów lub innych szkół wyższych; szkół filmowych i innych szkół artystycznych oraz różnego rodzaju kursów filmowych; osoby zajmujące się dotychczas kinem amatorskim i offowym, a także dziennikarzy, scenarzystów filmowych, ludzi pióra, aktorów.
– Każdy z uczestników otrzyma dyplom ukończenia kursu.
– Ukończenie kursu powinno zbiec się z zakończeniem pracy nad co najmniej pierwszą wersją scenariusza.

Egzaminy wstępne składają się z trzech etapów.

ETAP 1
:
Wstępna selekcja kandydatów na podstawie złożonych dokumentów.
UWAGA!!!! 
Dokumenty przyjmujemy wyłącznie w formie mailowej, przesłane na adres: nabor@wajdaschool.pl
Dokumenty zgłoszeniowe muszą zawierać:
– CV ze szczegółowym opisem dotychczasowych działań artystycznych
– Wypełniony formularz zgłoszeniowy (link)
– Pomysł na film fabularny (treatment – max. 5 stron + 1 scena dialogowa – najważniejsza scena ze scenariusza).
– Synopsis i logline projektu
– Eksplikację pomysłu – 1 strona
– Jedną lub kilka prac własnych: najchętniej filmowych, ale także prac scenariuszowych lub innych literackich
– List motywacyjny (1 strona).
– Spisu załączonych prac.
– Potwierdzenie przelewu opłaty rekrutacyjnej w wys. 200,00 zł na konto: BANK PEKAO SA UL. MŁYNARSKA 16, 01-194 WARSZAWA, nr konta: 25 1240 6029 1111 0010 1944 6588; Fundacja Szkoła Wajdy, ul. Chełmska 21, 00-724 Warszawa; tytuł wpłaty „Wpłata na cele statutowe – kurs fabularny STUDIO PRÓB”.
UWAGA!!!
Wymienione wyżej dokumenty aplikacyjne i opisy projektów oraz prace własne (np. linki do platform, na których umieszczone są filmy) należy przesłać mailem na adres: nabor@wajdaschool.pl
– Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przesłane nam zgłoszenia, dokumenty oraz prace po zakończeniu rekrutacji zostaną niezwłocznie skasowane.
ETAP 2:
Rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami. Wymagana znajomość poniższych pozycji:
„Hamlet” Williama Szekspira, „Król Edyp” Sofoklesa, „Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego, „Inni ludzie” Doroty Masłowskiej oraz dowolny wybór opowiadań Etgara Kereta.
ETAP 3:
Część praktyczna (dzień po rozmowach kwalifikacyjnych). Kandydaci muszą wyreżyserować wskazaną scenę z udziałem zawodowych aktorów.

Opłata za kurs wynosi 8000 zł.
Istnieje możliwość rozłożenia opłaty na 2 równe raty (po 4250 zł każda), płatne przed rozpoczęciem semestru.
Koszt kursu w przypadku płatności ratalnej wynosi 8500 zł.
Stypendia
Fundacja Szkoła Wajdy przewiduje przyznanie stypendiów dla autorów najbardziej rokujących projektów.

Tutorami Kursu Fabularnego STUDIO PRÓB są znakomici filmowcy: Wojciech Marczewski, Udayan Prasad, Joanna Krauze, Filip Marczewski, Kinga Dębska, Norah McGettigan i prowadzący kurs Maciej Sobieszczański.
Szkoła Wajdy przewiduje zapraszanie mistrzów na specjalne wykłady.

Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych na potrzeby procesu rekrutacji kursu Studio Prób – link (.pdf)
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych – link (.pdf)

Powiązane artykuły: