„Symfonia fabryki Ursus” w Ale Kino+!

Kadr z filmu Symfonia fabryki Ursus

Na tę wiadomość czekaliśmy od dawna. Z przyjemnością zapraszamy w lipcu przed telewizory na emisje filmu dokumentalnego „Symfonia fabryki Ursus” w reżyserii Jaśminy Wójcik, produkcji Wajda Studio, nagrodzonego m.in. na festiwalach Hot Docs i ZagrebDox.


Daty emisji „Symfonii fabryki Ursus” w Ale Kino+ w lipcu:

– niedziela, 5 lipca, godz. 9.45
– środa, 8 lipca, godz. 23.45
– poniedziałek, 13 lipca, godz. 11.45
– środa, 15 lipca, godz. 14.40
– wtorek, 21 lipca, godz. 17.05
– poniedziałek, 27 lipca, godz. 13.00
– czwartek, 30 lipca, godz. 10.20

Film Jaśminy Wójcik jest niezwykłą i symboliczną wyprawą do nieistniejącego już świata wielkiej fabryki ze wspaniałą muzyką Dominika Strycharskiego.

Fabryka Ursus była jednym z największych zakładów produkcji ciągników w Europie. Przez niemal cały XX wiek stanowiła chlubę polskiego przemysłu. Upadek komunizmu stał się początkiem jej końca. Dziś ursuskie hale świecą pustkami lub popadają w ruinę. Artyści (Jaśmina Wójcik – reżyserka, współscenarzystka; Igor Stokfiszewski – współscenarzysta, II reżyser; Rafał Urbacki – choreograf; Dominik Strycharski – kompozytor; Jakub Wróblewski – autor koncepcji wizualnej filmu) zaprosili byłych pracowników zakładu – robotnice, technologów, kierowników, sekretarki – do udziału w filmie, który raz jeszcze ożywiłby fabrykę.

Film zdobył uznanie m.in. na Hot Docs i Zagreb.Dox. Był nominowany w dwóch kategoriach do prestiżowych Cinema Eye Honors 2020 a także do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł 2020.

Produkcja: Wajda Studio.
Koprodukcja: Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, MX35, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Studio Filmowe Kronika Polska Kronika Filmowa. Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Miasto Stołeczne Warszawa, Województwo Mazowieckie.
Partnerzy: Ursus S.A. i Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

Więcej o „Symfonii fabryki Ursus” i twórcach przeczytacie na stronie filmu.