„SYMFONIA FABRYKI URSUS” z nagrodą na HOT DOCS!

Film „Symfonia Fabryki Ursus/Symphony of The Ursus Factory” w reżyserii Jaśminy Wójcik – najnowsza produkcja #WajdaStudio – otrzymał nagrodę ‘Best Mid-Length Documentary Award’ na Hot Docs Canadian International Documentary Festival!

Festiwal Hot Docs jest największym festiwalem filmów dokumentalnych na kontynencie amerykańskim. Pokazom filmowym towarzyszą międzynarodowe targi filmowe i konferencje branżowe. „Decyzja była łatwa i jednomyślna. Przyznajemy tę nagrodę za udany i innowacyjny film dokumentalny. Zostaliśmy oczarowani jego wybitnym kierunkiem, pozwalającym badanym na odkrywanie ich przeszłości w wyjątkowy i szczery sposób. W tym filmie odkrywamy ruiny przemysłu poprzez dynamiczny pejzaż dźwiękowy i rytmiczny montaż, który przywrócił zaniedbane przestrzenie.” – napisało jury w uzasadnieniu.

fot. kadr z filmu “Symfonia Fabryki Ursus”

Film „Symfonia fabryki Ursus” zakwalifikował się do konkursów najważniejszych europejskich festiwali. Był prezentowany na DOK Leipzig FF 2018, International Film Festival Rotterdam 2019 i ZagrebDox 2019. Rok wcześniej, w Zagrzebiu otrzymał Nagrodę DCP w części branżowej festiwalu. Polska premiera odbędzie się w Warszawie 11 maja 2019 r. o godz. 19.00 podczas 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.

fot. kadr z filmu “Symfonia Fabryki Ursus”

Dokument jest filmowym podsumowaniem pięcioletniej pracy artystyczno-badawczej ze społecznością byłych pracowników fabryki Ursus. Łączy sztukę wideo z choreografią i muzyką eksperymentalną. Współtworzyli go Igor Stokfiszewski – scenariusz, Rafał Urbacki – choreografia, Dominik Strycharski – muzyka, Jakub Wróblewski – autor koncepcji wizualnej filmu. Ponadto w realizacji wzięli udział byli pracownicy zakładu – robotnice, technolodzy, kierownicy, sekretarki a także traktorzyści.

Film został zrealizowany w ramach wspólnej inicjatywy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej we współpracy ze Szkołą Wajdy. Nagroda Filmowa dla filmu eksperymentalnego powstała w odpowiedzi na aktualne tendencje w kinie światowym, polegające na tworzeniu przez artystów z pola sztuk wizualnych filmów skierowanych do kinowego widza. Ma na celu promocję kina eksperymentalnego i artystycznego. Wspiera innowacyjność formy łączoną z radykalną artystyczną wyobraźnią i inteligencją.

———————–

Produkcja: Wajda Studio

Koprodukcja: Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, MX35, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Studio Filmowe Kronika Polska Kronika Filmowa

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Miasto Stołeczne Warszawa, Województwo Mazowieckie

Partnerzy: Ursus S.A., Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny