„Szklane negatywy” w USA!

Kadr z filmu Szklane negatywy

„Szklane negatywy” w reżyserii Jana Borowca, produkcja Wajda Studio zostaną pokazane w październiku w mieście Buffalo w stanie Nowy Jork.

Nowojorska premiera „Szklanych negatywów” w Buffalo

Film dokumentalny Jana Borowca swoją polską premierę miał wiosną podczas 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Z kolei w październiku film zawędruje aż za ocean. W dniach 8-12 października weźmie udział w międzynarodowym festiwalu filmowym w Buffalo w stanie Nowy Jork. Film pokazany zostanie w konkursie Short Global Docs. Będzie to nowojorska premiera filmu.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie festiwalu.

„Szklane negatywy”

Podczas remontu kamienicy przy Rynku 4, robotnicy natrafili na ścianę, której nie było w planach budynku. W ukrytym za nią schowku odkryli zbiór zdjęć wykonanych na szkle. Kolekcja zawiera ponad 2700 szklanych negatywów przedstawiających ludzi, którzy mieszkali w Lublinie prawie 100 lat temu. Autor filmu razem z Tal Schwartz, wolontariuszką z Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN, poszukują odpowiedzi na pytania, kto wykonał zdjęcia, a także kim są ludzie przedstawieni na fotografiach. Śledztwo prowadzi ich do Izraela. Tam docierają do osób, dzięki którym tajemnica kolekcji może zostać wyjaśniona.

Twarze nieistniejącego miasta

Kolekcja szklanych negatywów jest najbardziej tajemniczym zbiorem fotografii znajdujących się pod opieką Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Dzięki badaniom udało się ustalić, że fotografie zostały wykonane pomiędzy 1914 a 1939 rokiem. W większości są to portrety, zdjęcia rodzinne oraz zdjęcia grupowe. Tylko przy nielicznych z nich pojawia się inicjał imienia i nazwisko osoby sfotografowanej. Cześć osób została zidentyfikowana po upublicznieniu zdjęć online. Mimo że głównym tematem kolekcji są portrety, fotograf uwiecznił także ważne wydarzenia z historii Lublina – otwarcie Jesziwy czy prace polowe (wykopki), prace przy budowie drogi i mostu, zawody na rzece i inne.

Kolekcję szklanych negatywów można obejrzeć tutaj: teatrnn.pl/lublin-fotografia/twarze-nieistniejacego-miasta-kolekcja-szklanych-negatywow-z-kamienicy-rynek-4.

Strona filmu na Facebooku.

Twórcy

Twórcą filmu „Szklane negatywy” jest Jan Borowiec – reżyser, scenarzysta, producent filmowy i adwokat. Absolwent Szkoły Wajdy oraz Akademii Filmu i Telewizji, a także programu Archidoc w La Fémis oraz masterclass z Wernerem Herzogiem. Twórca i producent filmów dokumentalnych, edukacyjnych, reklam a także krótkometrażowych filmów fabularnych. Właściciel firmy produkcyjnej Ubi Leones, wykładowca PWSFTViT w Łodzi.

Autorem zdjęć jest Jakub Kowalczyk, film zmontował Marcin Szymański PSM, scenografię przygotował Szymon Uberman. W filmie wykorzystano muzykę zespołu Kroke, za dźwięk odpowiedzialni są Grzegorz Kucharski, Dariusz Wancerz i Michał Kaźmierczak. Film był realizowany pod opieką artystyczną Macieja Cuske.


Czas trwania: 39 min

Wystąpili: Marcin Sudziński, Tal Schwartz, Krzysztof Janus, Mikołaj Grynberg, Mieczysław Zych, Irit Hass, Hana Rozbruch, Regina Winograd, David Skolsky, Tzvi Meir
Produkcja: WAJDA STUDIO
Producenci: Wojciech Marczewski, Karolina Mróz, Zuzanna Król
Kierownictwo produkcji: Rafał Kęska, Agnieszka Calik, Joanna Tatko, Iga Wójcik, Karolina Aleksa
Współpraca produkcyjna: Ubi leones
Partnerzy: Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN, Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce

Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.