Szkoła Wajdy na festiwalu NURT

We wtorek rozpoczął się w Kielcach Festiwal Form Dokumentalnych NURT. Organizatorzy imprezy poświęcili w tym roku sporo miejsca i uwagi Andrzejowi Wajdzie, przygotowując serię wydarzeń pod wspólną nazwą Andrzej Wajda – Ad Memoriam. W najbliższy czwartek, 23 listopada, w ramach powyższego cyklu odbędzie się Wieczór ze Szkołą Wajdy z okazji jej 15-lecia.

Podczas seansu widzowie festiwalu zobaczą trzy tytuły: „Telefono” Marcina Wrony, „Arię Diva” Agnieszki Smoczyńskiej oraz „Koniec świata” Moniki Pawluczuk.

fot. Bartosz Mrozowski

Marcin Wrona, który odszedł on od nas 19 września 2015 roku podczas 40. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie jego „Demon” pokazywany był w Konkursie Głównym, był związany ze Szkołą Wajdy bardzo blisko. Zadebiutował na dużym ekranie filmem „Moja krew” w roku 2009, którego scenariusz zatytułowany wcześniej „Tamagotchi” zajął III miejsce w Międzynarodowej Edycji Konkursu Scenariuszowego Hartley-Merrill. Dziś Script Pro. Jako jeden z pierwszych absolwentów Szkoły Wajdy zrealizował w niej swoją słynną, trzyminutową etiudę pt. „Telefono”. Później rozwijał w Szkole każdy swój kolejny pełnometrażowy projekt czyli wspomnianą „Moją krew”, „Chrzest”, jak i „Demona”.

Telefono” to pierwszy film z udziałem kultowego reżysera Pedro Almodovara, a dokładnie… jego głosu. W roli głównej wystąpiła Ewa Kasprzyk, wcielając się w Patty Diphuse – wymyśloną przez twórcę „Złego wychowania” gwiazdkę kina porno. Aktorka postać tę odtwarzała w monodramie będącym adaptacją felietonów i opowiadań hiszpańskiego reżysera. Kilkuminutowy film Marcina Wrony powstał dla Europejskiej Akademii Filmowej. Jego premiera odbyła się podczas ceremonii wręczenia nagród Akademii w Barcelonie w grudniu 2004 roku.

Kadr z filmu „Telefono”

Agnieszka Smoczyńska to autorka krótkometrażowych filmów dokumentalnych i fabularnych, wielokrotnie nagradzanych na polskich i międzynarodowych festiwalach, m.in Srebrnego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym za wspomnianą już „Arię Diva”. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągniecia artystyczne. W 2015 roku zadebiutowała „Córkami Dancingu”/”The Lure”, w których to eksperymentuje z gatunkiem musicalu, jak i filmu grozy. Nagrodzona za najlepszy debiut na Festiwalu Polskich Filmów w Gdyni. Otrzymuje także „Orła” Polską Nagrodę Filmową w kategorii: Odkrycie roku. Od niedawna jest też wykładowczynią w Szkole Wajdy na kursie scenariuszowym Script.

Aria Diva” została zrealizowana na podstawie opowiadania Olgi Tokarczyk pt. „Ariadna na Naksos”. Jest to historia zaskakującej przyjaźni dwóch kobiet: wychowującej dzieci mężatki i divy operowej, w których role perfekcyjnie wcieliły się kolejno: Gabriela Muskała oraz Katarzyna Figura. Za swój debiut autorka filmu otrzymała ponadto Nagrodę Specjalną w konkursie „Młode Kino Polskie” podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Scenariusz „Arii Diva” został zrealizowany w ramach programu „30 minut”.

Kadr z filmu  „Aria Diva”

Monika Pawluczuk swój „Koniec świata” rozwijała podczas prowadzonego w Szkole Wajdy programu dokumentalnego Dok Pro. Film walczył między innymi o nominacjędo Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej – Oscara®. Wśród nagród, które przypadły udziałem filmu znalazły się takie wyróżnienia, jak: SPA City Best Documentary Short Award na Hot Springs Documentary Film Festival; Main Prize DOCU/SHORT na 13th Docudays UA oraz Nagroda dla Najlepszego Dokumentu Średniometrażowego na DocuTIFF Documentary Tirana International Film Festival.

Koniec świata” to kameralny, autorski obraz, w którym kilka historii spotyka się w czasie jednej nocy. W tę noc ludzie w dużym mieście, nękani samotnością, chcą z kimś porozmawiać. Niektórzy wzywają – często niepotrzebnie – pogotowie, jeszcze inni dzwonią do radia, gdzie prowadzący zadaje pytania o … koniec świata. Zauważalna i poruszająca jest ich wielka potrzeba rozmowy, bycia wysłuchanym, potrzeba bycia z kimś obok…

Seans trzech powyższych produkcji rozpocznie się o godzinie 19.30 w Kieleckiem Centrum Kultury, w czwartek 23 listopada. Gościem spotkania po seansie będzie związany ze Szkołą Wajdy, odpowiedzialny w niej za promocję oraz marketing, krytyk filmowy i dziennikarz, Artur Cichmiński.

Kadr z filmu  „Koniec Świata”