W Luxemburgu powstaje serial z udziałem Wajda Studio

6 kwietnia br. rozpoczęły się prace na planie serialu zatytułowanego „Clash of Futures – 18”. Projekt jest produkcją międzynarodową, w której Polskę reprezentuje Wajda Studio. Wśród postaci serialu zobaczymy między innymi samą Polę Negri, w której rolę wcieliła się szturmująca Europę Michalina Olszańska. Jej matkę Eleonorę Chałupiec gra Małgorzata Zajączkowska.

Clash of Futures – 18” to przedsięwzięcie niemieckiej firmy LOOKS Film GmBH. Produkcja ma jednak wymiar międzynarodowy. W jego realizację zaangażowało się w sumie 15 stacji telewizyjnych, zarówno europejskich, jak i amerykańskich. Wśród nich są m.in. ARTE, ORF, SWR, WDR, słynny Netflix oraz rodzima Telewizja Polska S.A., która pełni również rolę jedynego polskiego nadawcy rzeczonego projektu. Za reżyserię i scenariusz odpowiadają Jan Peter i Frederic Goupil.

Projekt Clash of Futures – 18” jest fabularyzowanym serialem dokumentalnym, z akcją rozgrywającą się w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Jego bohaterami są autentyczne postaci, pochodzące z kilku krajów ówczesnej Europy. To właśnie ich historie posłużyły tutaj za kanwę fabularną. Wszystko zaczyna się w roku 1918 roku, a kończy w sierpniu 1939 – wyjawia Zuzanna Król, dyrektor ds. produkcji w Wajda Studio.

W serialu, jak już to zostało zauważone, pojawią się dwie polskie aktorki. Znana z „Córek dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej i czeskiego obrazu „Ja, Olga Hepnarová” Michalina Olszańska oraz Małgorzata Zajączkowska, która niedawno pojawiła się w takich filmach jak „Zaćma” Ryszarda Bugajskiego czy „Noc Walpurgi” Marcina Bortkiewicza. Z udzielanych prasie wypowiedzi aktorek wynika, że przeszły one długi proces castingu, za który odpowiedzialny był Piotr Bartuszek. Ostatecznie Olszańska wciela się w postać legendarnej, polskiej aktorki kina niemego, która do dziś jest jedyną pochodzącą znad Wisły artystką o statusie hollywoodzkiej gwiazdy, Polę Negri. I jak komunikuje dalej Zuza Król z Wajda Studio, Polce przypadła największa ilości odcinków ze wszystkich bohaterów serialu. Natomiast Małgorzata Zajączkowska gra w „Clash of Futures – 18” matkę Negri Eleonorę Chałupiec (Kiełczewską). Ponadto w serialu występują aktorzy z prawie wszystkich krajów Europy. Zarówno Ci znani i popularni, jak i tylko, co rozpoczynający swoją karierę. Twórcy filmu chcąc oddać realizm oraz autentyzm, postanowili zorganizować casting w tych krajach, z których pochodzili protoplaści występujących na ekranie postaci. Stąd w produkcji tej pojawi się 120 aktorów z 6 państw oraz około 800 statystów.

Dla Wajda Studio jest po raz pierwszy możliwość współpracy przy tworzeniu międzynarodowej produkcji serialowej. Mam nadzieję, że będziemy ją kontynuować również przy kolejnym sezonie. Poza samym procesem w produkcję, ściśle współpracujemy z producentem, czyli firmą LOOKS Films, nad promocją serialu, jak i wydarzeniami towarzyszącymi. W 2018 roku, kiedy zaplanowana jest premiera, wydana będzie książka opisująca losy tych bohaterów. W Niemczech powstaje już wystawa obrazująca dzieje i sytuację krajów w okresie 20-lecia międzywojennego. A tym samym również naszych bohaterów. Wystawa będzie się przemieszczać, po całej Europie i przez cały 2018 rok. W Polsce gościć ją będzie krakowskie Muzeum MOZAK – opowiada Król.  

Wajda Studio jest jedynym polskim filmowym partnerem reprezentującym serial w Polsce. Zuzanna Król przyznaje, że dzięki zabiegom Wajda Studio udało się pozyskać Program 1 Telewizji Polskiej jako nadawcę serialu.

Zdjęcia powstają w Luksemburgu, Belgii oraz Niemczech. Łącznie okres zdjęciowy zajmie 50 dni. Ostatni klaps ma paść pod koniec czerwca 2017 r. 

Ośmioodcinkowy (52 min. Każdy) „Clash of Futures – 18” zadebiutuje wiosną 2018 roku. Serial, poza anteną Programu 1 TVP S.A. , będzie miał także dystrybucję na VOD oraz DVD.