„xABo: Ksiądz Boniecki” i „Jestem REN” rozwijane w Wajda School w kinach

Kadr z filmu xABO: Ksiądz Boniecki

Rozwijane na naszych kursach filmy „xABo: Ksiądz Boniecki” Aleksandry Potoczek i „Jestem REN” Piotra Ryczko możecie oglądać w kinach!

„xABo: Ksiądz Boniecki”

Kadr z filmu xABo: Ksiądz Boniecki

Film dokumentalny Aleksandry Potoczek rozwijany był na kursie DOK PRO. Premiera filmu odbyła się w tym roku na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym, skąd wrócił z Nagrodą im. Macieja Szumowskiego za „szczególną wrażliwość na sprawy społeczne”.

Bohaterem filmu jest ks. Adam Boniecki. Tytuł filmu oznacza inicjały, jakich ksiądz Adam Boniecki używa w „Tygodniku Powszechnym”. Pismo jest jedynym miejscem, w którym wolno mu publikować po nałożeniu nań zakazu przez kościelnych zwierzchników. Jest to intymny portret człowieka w drodze. Księdza, który w wieku 85 lat zawsze znajduje czas na głęboką rozmowę, a równocześnie pozostaje rozdarty między swoją wiarą i niepokojem o kształt współczesnego Kościoła. (opis filmu pochodzi z materiałów KFF).

Produkcja: Aleksander Kardyś Fundacja Tygodnika Powszechnego.

Dystrybucja: Gutek Film.

Premiera: 24 lipca.

Daty pokazów przedpremierowych publikowane są na bieżąco na profilu dystrybutora na Facebooku.

„Jestem REN”

Kadr z filmu Jestem REN

Z kolei film Piotra Ryczko rozwijany był na kursie Studio Prób. Po raz pierwszy mogliście go zobaczyć podczas 35. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Produkcja określana jest jako psychologiczny thriller z elementami science fiction.

Renata, jej mąż Jan i ich syn Kamil prowadzą pozornie szczęśliwe i spokojne życie za miastem. Jednak niewytłumaczalne wydarzenia z pewnego wieczora sprawiają, że to się diametralnie zmienia. Jan znajduje posiniaczoną Renatę w szopie, a Kamila leżącego na podłodze. Ponieważ żadne z nich nie jest w stanie wyjaśnić, co się stało, Jan sugeruje, aby pójść na terapię rodzinną. Renata nie jest przekonana do tego pomysłu, ale ostatecznie się zgadza. Decydują się na wyjazd do zamkniętego ośrodka. Podczas sesji z psychoterapeutą Renata informuje go, że ma na imię Ren i jest androidem. Najnowszym typem sztucznej inteligencji, pozbawionym błędów i w wersji full emocjonalnej…

W rolach głównych zobaczycie Martę Król (wyróżnioną za tę rolę na MFF Fantastycznych w Trieście), Marcina Sztabińskiego, Marietę Żukowską czy Janusza Chabiora.

Produkcja Holly Pictures, Storygeist, Autorska Pracownia Dźwięku, Studio Dźwiękownia. Producentem kreatywnym filmu jest nasz absolwent Roman Jarosz.

Dystrybucja: Holly Pictures.

Film „Jestem REN” możecie oglądać w kinach od 19 czerwca w kinach. Więcej informacji na profilu dystrybutora na Facebooku.