Zapraszamy na BulbaMovie i panel z udziałem Filipa Marczewskiego

W dniach 12-14 listopada w kinie Iluzjon odbędzie się 7. edycja Festiwalu Filmów Białoruskich BulbaMovie. Wajda School jest partnerem wydarzenia.

Celem Festiwalu Filmów Białoruskich BulbaMovie jest prezentacja białoruskiej kinematografii oraz wsparcie młodych białoruskich filmowców. W ciągu trzech dni warszawska widownia będzie miała okazję poznać tamtejszych twórców, ich dorobek oraz zrozumieć współczesną Białoruś i problemy, z którymi mierzy się kraj.

„Sytuacja kina białoruskiego, a wsparcie polskich filmowców” – panel dyskusyjny

Ostatniego dnia festiwalu, 14 listopada o godzinie 17, zapraszamy Was na spotkanie z reżyserem filmów „Szczere spojrzenie” i „Dima” Dzmitrym Dziadokiem (oba filmy można obejrzeć w niedzielę w ramach festiwalu) oraz dyskusję poświęconą sytuacji kina białoruskiego i możliwościach ich wspierania przez polskich filmowców.

Jednym z gości panelu dyskusyjnego będzie Filip Marczewski, pomysłodawca nowego autorskiego programu Szkoły Wajdy realizowanego we współpracy z Gdyńską Szkołą Filmową – Film Bridge Belarus. Celem programu jest rozwój projektów młodych twórców z Białorusi – reżyserów a także scenarzystów chcących zrealizować swój własny film. Nabór do pierwszej edycji jest już zakończony, a program ruszy w grudniu 2021 r.

„Sytuacja kina białoruskiego, a wsparcie polskich filmowców”, 14.11.2021, godz. 17.00.
Spotkanie prowadzi Irena Kociełowicz.
Goście panelu: Vlada Senkova, Mikalai Laureniuk, Filip Marczewski, Mirosław Dembiński, Mara Tamkowicz

Co obejrzeć na festiwalu?

Wśród filmów polecanych przez Janusza Gawryluka, dyrektora festiwalu, znalazły się m.in. tytuły:

„Gdy kwiaty nie milczą” (2021), emocjonalny granat z opóźnionym zapłonem, czyli najnowszy film laureata festiwalu IDFA (2018) Andreja Kuciły, „Białoruś. Początek” (2020) Fiodora Bogomołowa portretujący Swietłanę Cichanouską i Białoruś w czasie rewolucji, „Urosłam kiedy spałaś”, pełen tęsknoty dokument, związanego z naszą Szkołą, Marcina Sautera, „II” Vlady Senkovej, absolwentki Studia Prób, buntownicze i wyróżnione na Warszawskim Festiwalu Filmowym, „Parada Planet” Zoji Katowicz, malownicza prowincja w czasach Covidu i „Trasa zmieniona” Maksima Szweda, galeria pasażerów białoruskich taksówek podróżujących do dnia wyborów prezydenckich 9 sierpnia 2020 r.
Wśród poleceń znalazł się także mini blok 2 filmów Dzmitry Dziadoka, ciągle jednej z największych nadziei białoruskiej Nowej Fali, który bez względu na rzeczywistość pozostaje i filmowo walczy na Białorusi, film „Epitafium” Wiktara Aśliuka, w którym twórca portretuje nieziemską Białoruś odwiedzając tamtejsze cmentarze czy „Czysta Sztuka” Maksima Szweda nagrodzonego za najlepszą reżyserię na festiwalu ArtdocFest Vitala Manskiego.

Organizatorem festiwalu jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.
Pełen program festiwalu dostępny jest na stronie BulbaMovie.