Zdjęcia do „Okna z widokiem na ścianę” Kobasa Laksy zakończone

31 października w Szczecinie padł ostatni klaps na planie filmu „Okno z widokiem na ścianę”,  profesjonalnego debiutu fabularnego Kobasa Laksy – uznanego artysty sztuk wizualnych i legendy polskiego kina offowego.

Film powstaje w ramach Programu Fabularnego „30 minut”. Producentem jest Studio Munka – Stowarzyszenie Filmowców Polskich, koproducentem i producentem wykonawczym Wajda Studio, koproducentami: Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania, TVN Film, Film Production & Location Services, MX35.

– Scenariusz filmu oparty jest o autentyczne wydarzenia jakie były udziałem mojej matki zanim przyszedłem na świat. To historia, która opowiadana podczas rodzinnych spotkań powodowała, że przez chwilę wszyscy w skupieniu wsłuchiwali się w opowieść, po czym następowała chwila ciszy i zmiana tematu. – mówi o swoim filmie Kobas Laksa. Jako dziecko czułem ogromne napięcie związane z tą opowieścią. Dopiero kilka lat temu poprosiłem mamę, żeby opowiedziała ją ze szczegółami. Film jest próbą odtworzenia emocji towarzyszących moim rodzicom w momencie tragicznego wydarzenia jakie miało miejsce w ich życiu. – dodaje reżyser.

W filmie Larysa (Fatima Gorbenko) chce zostać flecistką w Filharmonii w Szczecinie. Jej mąż Borys (Artem Manuilov) dorabia jako mim uliczny i marzy o wyjeździe do Berlina. W życiu Larysy najważniejsze są trwające przygotowania do solowego występu w filharmonii i malutki syn Mitia. Wkrótce precyzyjny rytm kolejnych taktów partytury zburzy niespodziewana katastrofa.

oknoglowne
Kobas Laksa / fot. Tomasz Kajszczarek

Wydarzenia filmu „Okno z widokiem na ścianę” rozgrywają się w Szczecinie. To miasto o ogromnym potencjale wizualnym – inspirujące przestrzenie Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zostały wplecione w fabułę filmu. Realizacja na terenie miasta pozwoliła na zaangażowanie wielu profesjonalnych aktorów związanych z lokalnymi teatrami. Koproducentem filmu jest Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania i szczecińskie Film Production & Location Services.

Zdjęcia z planu autorstwa Tomasza Kajszczarka – zobacz całą galerię na Instagramie i Facebooku Wajda School & Studio.

Kobas Laksa. Artysta sztuk wizualnych, fotograf, scenograf, autor krótkich form filmowych i teledysków. W latach 1996-2003 prekursor kina offowego w Polsce (m.in. „Sceny z użycia”, 1999). Obecnie uznany fotograf, autor kolaży (np. „Projekt miejski Warszawa”, 2004), performensów (m.in. „Spycifestum”, „LikeKonik”, 2010). Mieszka i pracuje w Warszawie. Ostatnio także w Szczecinie. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. „Okno z widokiem na ścianę” będzie jego profesjonalnym debiutem fabularnym.

 

Aleksander Pozdnyakov. Autor zdjęć do filmu „Okno z widokiem na ścianę” pochodzący z Ukrainy. Absolwent łódzkiej filmówki związany emocjonalnie i rodzinnie z Polską. Jego studenckie etiudy wzbudziły zainteresowanie branży filmowej. Autor zdjęć m.in. do filmów „NDR”, „Kiedy ten wiatr ustanie”.