Żegnamy Barbarę Pec-Ślesicką

Barbara Pec-Ślesicka

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Barbary Pec-Ślesickiej, wybitnej  producentki, bliskiej współpracowniczki Andrzeja Wajdy a w latach 2001-2005 dyrektorki naszej Szkoły.

Początki wieloletniej bliskiej współpracy i przyjaźni Andrzeja Wajdy z Barbarą Pec-Ślesicką sięgają 1962 roku, kiedy to zadebiutowała jako samodzielny kierownik produkcji w filmie „Miłość dwudziestolatków”.

Kolejne filmy Pana Andrzeja przy których nadzorowała produkcję to m.in. „Wesele”, „Ziemia obiecana”, „Panny z wilka”, „Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza”, „Smuga cienia”, „Wszystko na sprzedaż”, „Polowanie na muchy”, „Brzezina”, „Bez znieczulenia”, „Korczak” czy „Panna Nikt”.

„Nigdy nie zrobiłbym tylu filmów, gdyby nie to, że pracowałem z Barbarą Pec-Ślesicką, na którą zawsze mogłem liczyć”, mówił  Andrzej Wajda. Reżyser wielokrotnie podkreślał profesjonalizm Barbary Pec-Ślesickiej i jej wkład w polską kinematografię.

W latach 1972 – 1983 była szefową produkcji Zespołu Filmowego X prowadzonego przez Andrzeja Wajdę. Na początku lat dwutysięcznych Andrzej Wajda kolejny raz zaprosił ją do współpracy, tym razem przy współorganizowaniu naszej Szkoły.

Jak zaznacza Barbara Hollender w Rzeczpospolitej, Barbara Pec-Ślesicka „była jedną z pierwszych kobiet-producentek. Znakomitą profesjonalistką, która trzymała wszystko mocną ręką, a jednocześnie miała ogromny szacunek dla Wajdy i innych artystów, z którymi współpracowała, starając się zrobić wszystko, by mogli urzeczywistnić swoje twórcze wizje.”.

Będziemy wspominali Ją jako bliskiego nam, oddanego młodym twórcom przyjaciela.

Zmarła 6 lipca 2020 roku w wieku 84 lat.

                                                               Pracownicy, wykładowcy oraz studenci Szkoły Wajdy i Studia Wajdy.

Zdjęcia: SFP