“Zimna wojna” z 5 nagrodami na European Film Awards 2018!

Podczas sobotniej gali w Sewilli Paweł Pawlikowski wychodził na scenę aż czterokrotnie! Odebrał statuetki za najlepszy scenariusz, reżyserię, dla najlepszej aktorki (w imieniu Joanny Kulig) i w końcu nagrodę za film roku. W listopadzie statuetkę dla najlepszego montażysty otrzymał Jarosław Kamiński. Serdecznie gratulujemy naszemu wykładowcy – Pawłowi Pawlikowskiemu, producentkom – Ewie Puszczyńskiej i Tani Seghatchian oraz Joannie Kulig i Jarosławowi Kamińskiemu! Wielkie brawa!!!

„Zimna wojna” ma już na koncie m.in. canneńską Złotą Palmę dla najlepszego reżysera; Złote Lwy Gdyńskie FPFF za najlepszy film, najlepszy dźwięk (Maciej Pawłowski, Mirosław Makowski) i najlepszy montaż (Jarosław Kamiński); Srebrną Żabę na Camerimage za zdjęcia (Łukasz Żal), Złote Grono w Łagowie, nagrodę FIPRESCI (Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych) za “artystyczne wykorzystanie czarno-białych zdjęć, które podkreślają romantyczny związek między dwiema postaciami w trudnej powojennej sytuacji”. Jest też polskim kandydatem do Oscara w kategorii film nieanglojęzyczny. Nominacje zostaną ogłoszone na początku stycznia, a ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 24 lutego. Trzymamy mocno kciuki!

——————-

Paweł Pawlikowski zadedykował film swoim rodzicom, którzy byli pierwowzorami filmowych Wiktora i Zuli. „Zimna wojna” opowiada historię trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale równocześnie nie potrafią być razem. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w „Zimnej wojnie” rozgrywają się w latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku. /www.sfp.org.pl/.

fot główne: Ewa Ferdynus