ZNAMY FINALISTÓW SCRIPT PRO 2019!

Jury w składzie: Jerzy Kapuściński, Michał Komar, Bartosz Konopka, Anna Waśniewska-Gill i przewodniczący Grzegorz Łoszewski, wybrało
10 finałowych teksów tegorocznego konkursu scenariuszowego SCRIPT PRO. Laureatów nagród poznamy na uroczystej gali, która odbędzie się
1 maja podczas festiwalu Mastercard Off Camera w Krakowie.

W finale SCRIPT PRO 2019 znalazły się następujące scenariusze:

Bardo” – Bartosz Łuniewski
„Detektyw Bruno” – Ewa Rozenbajgier i Marcin Ciastoń
„Donmeh” – Olgierd Dokalski
„Dowódca” – Andrzej Szczepański
„Miss Ghetto” – Magdalena Franczuk
„Orunia 4ever” – Elżbieta Benkowska
„Prime Time” – Łukasz Czapski i Jakub Piątek
„Śubuk” – Szymon Augustyniak i Jacek Lusiński
„Za duży na bajki” – Agnieszka Dąbrowska
„Znieczulenie” – Kamil Szymański

Autorzy wszystkich finałowych prac będą mogli skorzystać z konsultacji scenariuszowych zorganizowanych przez Szkołę Wajdy, a na laureatów czekają:

NAGRODA STOWARZYSZENIA FILMOWCÓW POLSKICH – 15 000 PLN
NAGRODA SPECJALNA STOWARZYSZENIA AUTORÓW ZAiKS – 10 000 PLN

SCRIPT PRO jest najważniejszym polskim konkursem dla scenarzystów będących na początku kariery. Zgłaszający się twórca może mieć na koncie najwyżej dwa pełnometrażowe filmy fabularne zrealizowane według swoich tekstów. Dla scenarzystów konkurs jest szansą na rozwój, a dla producentów gwarancją, że wybrane spośród kilkuset zgłoszeń finałowe teksty zasługują na uwagę. Integralnym elementem SCRIPT PRO jest rozwój finałowych tekstów i dalsza praca nad nimi w Szkole Wajdy pod okiem czołowych polskich filmowców, scenarzystów i konsultantów. Organizatorami konkursu są Szkoła Wajdy i Fundacja Off Camera, a partnerami Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Dotychczas wyróżnione scenariusze, które zostały już przeniesione na ekran to m.in. Córki Dancingu Agnieszki Smoczyńskiej (wg scenariusza Roberta Bolesty), „Bogowie” Łukasza Palkowskiego wg scenariusza Krzysztofa Raka, „Zabawa, zabawa” Kingi Dębskiej (współautorką scenariusza jest Mika Dunin), „Plac zabaw” Bartosza Kowalskiego (współautorem scenariusza jest Stanisław Warwas), „Ostatnia rodzina” Jana P. Matuszyńskiego wg scenariusza Roberta Bolesty, „Atak paniki” Pawła Maślony wg. scenariusza reżysera oraz Barłomieja Kotschedoffa i Aleksandry Pisuli czy „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida (scenariusz Macieja Pisuka).

—————————————————

FESTIWAL OFF CAMERA
Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego OFF CAMERA to jedna z największych tego typu imprez w Europie. Rekordowo wysokie nagrody i promocja kina niezależnego wyróżniają imprezę na mapie festiwalowej na całym świecie. W ramach filmowej majówki w Krakowie publiczność z całego świata koncentruje się na kinie niezależnym, odważnym zarówno treściowo i formalnie oraz takim, które stawia na wartko opowiedziane, fascynujące historie. Najważniejszą częścią festiwalu jest Konkurs Główny „Wytyczanie Drogi”, w którym dziesięć pierwszych lub drugich filmów z całego świata rywalizuje o Krakowską Nagrodę Filmową  – sto tysięcy dolarów, przyznawaną przez międzynarodowe Jury. Ważny jest również Konkurs Polskich Filmów Fabularnych z Nagrodą Kulczyk Foundation. OFF CAMERA to Impreza przyciąga najbardziej gorąca nazwiska ze świata filmu i serialu. Towarzyszy jej konwent SerialCon, a także specjalna strefa wydarzeń branżowych Off Camera Pro Industry.
www.offcamera.pl

STOWARZYSZENIE FILMOWCÓW POLSKICH
Stowarzyszenie Filmowców Polskich to największa w Polsce organizacja zrzeszająca ludzi filmu. Od 1966 roku nieprzerwanie dba o interesy twórców i środowiska filmowego. Zakres działania SFP jest niezwykle szeroki. Od ochrony filmowców i zawodów filmowych, poprzez zbiorowy zarząd prawami autorskimi, aż po promocję i upowszechnianie kultury filmowej w Polsce i zagranicą oraz produkcję filmową.
www.sfp.org.pl

STOWARZYSZENIE AUTORÓW ZAIKS
ZAiKS to organizacja o stuletniej tradycji. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS powstało w 1918 roku z inicjatywy twórców, którzy zrzeszyli się, aby wspólnie chronić swoje interesy twórcze. Początkowo nosiło nazwę Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych, czyli w skrócie ZAiKS.
www.zaiks.org.pl