Znamy laureatów Script Pro 2018!

Scenariusz pt. „Włast” Marty Konarzewskiej otrzymał Nagrodę Główną PISF w Konkursie Script Pro 2018. Laureaci Konkursu zostali ogłoszeni na uroczystej gali, która odbyła się 2 maja w Krakowie podczas festiwalu Netia Off Camera.

 

 

Marta Konarzewska, autorka scenariusza pt. „Włast” otrzymała Nagrodę Główną w wysokości 20 000 zł ufundowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. „Włast” to historia Marii Komornickiej – młodopolskiej poetki i pisarki, która w 1907 roku zaczęła uważać się za mężczyznę, przyjmując imię Piotr Włast. Scenariusz został uhonorowany również Nagrodą Specjalną Stowarzyszenia Autorów ZAiKS o wartości 10 000 zł.

Druga Nagroda w wysokości 12 000 zł ufundowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej trafiła do Bartosza Blaschke za scenariusz„Sonata”. To biografia Grzegorza Płonki, mylnie uważanego za dziecko autystyczne; w rzeczywistości autyzm okazuje się być głębokim niedosłuchem skrywającym wybitny talent muzyczny.

Trzecia Nagroda w wysokości 8 000 zł ufundowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej została przyznana ex aequo dwóm tekstom: „Miłce” Jakuba Kaprala oraz „Pojednaniu” Filipa Dzierżawskiego i Piotra Borkowskiego. Miłka” to opowieść o dziewczynie z Zespołem Downa, która oddaje swoją córkę do adopcji. Po 18 latach córka odnajduje matkę.
Pojednanie” to historia młodej więźniarki, która próbuje uzyskać przebaczenie od matki swojej ofiary.

Nagroda Specjalna Canal + w wysokości 15 000 zł została przyznana Joannie Niczyj za scenariusz „Boscy szaleńcy” opowiadający historię zwerbowania Juliusza Słowackiego przez francuski wywiad celem przeniknięcia do sekty Andrzeja Towiańskiego.

W finale Script Pro 2018 znalazły się następujące scenariusze:

B-Boy. Historia cetowego”, autor: Andrzej Mańkowski

Boscy szaleńcy”, autorka: Joanna Niczyj

Drabina Jakubowa”, autorzy: Tomasz Jurkiewicz, Piotr Janusz

Jesienna dziewczyna”, autorki: Patrycja Nowak, Katarzyna Klimkiewicz

Miłka”, autor: Kuba Kapral

Osiedle polskich skrzydeł”, autorzy: Michał Wnuk, Kaja Krawczyk-Wnuk

Pojednanie”, autorzy: Filip Dzierżawski, Piotr Borkowski

Sam na linie”, autor: Przemysław Jurek

Sonata”, autor: Bartosz Blaschke

Włast”, autorka: Marta Konarzewska

Autorzy wszystkich finałowych scenariuszy będą mogli skorzystać z konsultacji zorganizowanych w Szkole Wajdy pod okiem znanych polskich filmowców, scenarzystów i konsultantów.

Konkurs Script Pro organizowany jest przez Szkołę Wajdy i Fundację Off Camera. Partnerami konkursu są Polski Instytut Sztuki Filmowej CANAL + oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

FESTIWAL NETIA OFF CAMERA

Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego NETIA OFF CAMERA to jedna z największych tego typu imprez w tej części Europy. Rekordowo wysokie nagrody i promocja kina niezależnego wyróżnia imprezę na mapie festiwalowej na całym świecie. W ramach filmowej majówki w Krakowie publiczność z całego świata koncentruje się na kinie niezależnym, odważnym zarówno treściowo i formalnie oraz takim, które stawia na wartko opowiedziane, fascynujące historie. Najważniejszą częścią festiwalu jest Konkurs Główny „Wytyczanie Drogi”, w którym dziesięć pierwszych lub drugich filmów z całego świata rywalizuje o Krakowską Nagrodę Filmową  – sto tysięcy dolarów, przyznawaną przez międzynarodowe Jury. Impreza przyciąga najbardziej gorąca nazwiska ze świata filmu i serialu. Towarzyszy jej konwent Canal + SerialCon, a także specjalna strefa wydarzeń branżowych Off Camera Pro Industry. Organizatorzy korzystają również z nowości technologicznych, takich jak rzeczywistość rozszerzona.