Rekrutacja
W ramach kolejnej odsłony obchodów naszego 20-lecia na festiwalu w Sokołowie Podlaskim pojawią się filmy rozwijane w szkole, produkcja Wajda Studio, a także jeden z najważniejszych filmów Wojciecha Marczewskiego. Będą też spotkania z twórcami!

Festiwal SokoLove Film popularyzuje polskie kino artystyczne i niekomercyjne, a tym samym promuje dokonania polskiej kinematografii autorstwa zarówno doświadczonych twórców, jak i młodych artystów i debiutantów. Wszystkie spotkania z twórcami poprowadzi tegoroczny Mistrz Ceremonii, Ryszard Jaźwiński – jeden z najwybitniejszych znawców kina w Polskim Radiu.

Kino Sokół | piątek | 21.10 | godz. 19.00
Tegoroczną edycję festiwalu otworzy film w reżyserii Łukasza Kowalskiego Lombard  rozwijany na naszym kursie DOK PRO – wielki zwycięzca tegorocznego festiwalu Millennium Docs Against Gravity, gdzie zdobył m.in. Grand Prix – Nagrodę Banku Millennium, a także nagrodę Smakjam za najlepszą produkcję w konkursie oraz wyróżnienie Stowarzyszenia Kin Studyjnych. Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserem i producentką Anną Mazerant (4:30 Pictures) – absolwentką naszego kursu Development Kreatywny.

Kino Sokół | sobota | 29.10 |
Podczas festiwalu zapraszamy także na specjalny pokaz Ucieczki z Kina Wolność – jednego z najważniejszych filmów Wojciecha Marczewskiego – naszego dyrektora programowego i współzałożyciela Szkoły. W filmie powstałym tuż po przełomie politycznym 1989 roku reżyser w przewrotny sposób rozlicza się z PRL-owską rzeczywistością. Dzieło obsypane najważniejszymi laurami filmowymi w kraju. Film otrzymał Złote Lwy oraz nagrody: dziennikarzy, Prezesa Komitetu ds. Radia i Telewizji i Szefa Kinematografii na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a także Złotą Kaczkę i Złotą Taśmę. Po seansie odbędzie się spotkanie z Wojciechem Marczewskim!

Kino Sokół | sobota | 29.10 |
Tego samego dnia zobaczymy także film Zofii Kowalewskiej Tylko wiatr, rozwijany na naszym kursie DOK PRO, którego producentem jest absolwent kursu Development Kreatywny Stanisław Zaborowski (Silver Frame). A po pokazie spotkanie z reżyserką.

Kino Sokół | niedziela | 30.10 |
Na zakończenie pokażemy Bukolikę Karola Pałki, film rozwijany w naszej Szkole i zrealizowany przez Wajda Studio, który swoją międzynarodową premierę miał w 2021 roku na prestiżowym Festiwalu Filmowym w Locarno. W kolejnych miesiącach dokument podbił serca widzów i krytyków, zdobywając nagrody m.in. na DOK Lepizig (nagroda Srebrny Gołąb) i na Millennium Docs Against Gravity (nagroda dla najlepszego polskiego filmu dokumentalnego).


Więcej o filmach

Lombard


Poruszająca i pełna humoru komedia dokumentalna o ludziach, którzy walczą o przetrwanie, pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym. Jola i Wiesiek to para z Bytomia, która wraz z trójką swoich pracowników prowadzą prawdopodobnie największy lombard w Europie. Czas jego świetności minął jednak wraz z zamknięciem okolicznych kopalni i szerzącym się w mieście bezrobociem. Pozbawieni środków do życia mieszkańcy „polskiego Detroit” znoszą pod zastaw coraz bardziej absurdalne i bezużyteczne przedmioty. Choć lombard przynosi straty, staje się ważnym centrum życia dzielnicy. (Opis pochodzi ze strony festiwalu).

Ucieczka z Kina Wolność

Gdzieś w Polsce, w kinie Wolność dochodzi do gorszącego wydarzenia – w wyświetlanym polskim filmie ekranowe postaci buntują się przeciwko narzuconym im przez scenariusz rolom. Ich zachowania i rozmowy są nieprzewidywalne. Za każdym razem inne, nie podlegające żadnym wpływom z zewnątrz. Jedną z oczarowanych filmem osób staje się przebywający tu z urzędu Cenzor. W kinie Wolność zbiera się nadzwyczajna komisja, by wyjaśnić i opanować niewytłumaczalne zjawisko buntu materii. Cenzor próbuje przestrzec postaci filmowe przed działaniem komisji.

Coraz bardziej zafascynowany urokiem ekranowego świata i bohaterki filmu  – Małgorzaty, postanawia wreszcie dostać się na drugą stronę ekranu. Prześladowany przez wspomnienia niechlubnej przeszłości jawiących się pod postacią wyciętych niegdyś przez siebie bohaterów, zdaje sobie sprawę z niemożności pozostania w tym kraju ludzi szczęśliwych. Wraca więc pełen skruchy do swojego poprzedniego życia, mając nadzieję na przyszłe odkupienie.

Tylko wiatr
Wyprawa w poszukiwaniu wspomnień z dzieciństwa: dziewięćdziesięciolatek wybiera się z wnuczką w podróż do Kazachstanu, gdzie jako dziecko przebywał na zesłaniu w latach 40. ubiegłego wieku. Historia zaklęta w kilku wyblakłych fotografiach okaże się niezwykle trudna do uchwycenia: zawodzi pamięć, czas nieuchronnie zaciera ślady. Czy bohaterom uda się odnaleźć cień przeszłości na bezkresnych azjatyckich stepach? Ciepły, rodzinny film o miłości i pamięci – i o tym, że warto realizować marzenia, nawet jeśli efekt jest daleki od naszych wyobrażeń.

Bukolika

To historia Danusi i jej córki Basi, które żyją gdzieś na obrzeżach świata zgodnie z rytmem i prawami natury, wśród zwierząt i duchów umarłych. Ich enklawa daje spokój i poczucie bezpieczeństwa, ale także tęsknotę za kontaktem z drugim człowiekiem.