Rekrutacja

Weź sprawy planety w swoje ręce

„Chcesz robić film? Zapytaj siebie, kto jest bohaterem naszych czasów” – mawiał Andrzej Wajda, założyciel Fundacji Szkoła Wajdy, podkreślając wagę wyboru tematu filmu. Wierzymy, że film może zmieniać świat, a to „o czym chcę zrobić film?”, to jeden najważniejszych wyborów młodego twórcy. Dlatego przygotowując uczestników naszych kursów do samodzielnych realizacji filmowych, zwracamy uwagę na podejmowanie istotnych bieżących problemów, m.in. takich jak zmiany klimatyczne z powodu zanieczyszczenia środowiska naturalnego, a także wszystko to, co może przyczynić się do zatrzymania i odwrócenia tego procesu. Jesteśmy przekonani, że dobre filmy, zrealizowane z pasją i zaangażowaniem przyczynią się do podniesienia poziomu świadomości ekologicznej społeczeństwa, wzmocnią poczucie odpowiedzialności za środowisko naturalne i będą kreować właściwe, proekologiczne nawyki.

Film i eko

Stan środowiska zależy od postaw i wyborów dokonywanych przez poszczególnych ludzi, a film, jak mało który środek przekazu czy dziedzina sztuki, potrafi pokazać jak wielkie znaczenie dla ratowania dziedzictwa naturalnego ma sposób postępowania nas wszystkich. Zwrócenie uwagi publiczności na problemy ochrony środowiska i konieczność podjęcia konkretnych działań należy nie tylko do filmów przyrodniczych, ale także do zaangażowanych w tematykę ekologiczną filmów dokumentalnych i fabularnych - gdzie w opowiadanej historii pojawiają się istotne problemy współczesnego świata. To właśnie młodzi, aktywni i wrażliwi filmowcy mogą mieć realny wpływ na naszą wspólną przyszłość! 

Eko Szkoła!

Promowanie postaw proekologicznych chcemy praktykować także w codziennym funkcjonowaniu naszej Szkoły i zachęcamy do takich działań instytucje pokrewne.

Co już robimy

 1. Drukujemy dwustronnie (jednostronnie tylko w wyjątkowych sytuacjach).
 2. Minimalizujemy zużycie CD, zamiast tego digitalizujemy materiały oraz tworzymy back up na serwerach.
 3. Zrezygnowaliśmy z wody butelkowanej i korzystamy z wody pitnej z kranu.
 4. Korzystamy ze zmywarki.
 5. Odłączamy sprzęt od prądu, jeśli z niego nie korzystamy (szkoła zaopatrzona jest w listwy z systemem wyłączania prądu).
 6. Korzystamy z programu przetwarzania odpadów elektro.
 7. Segregujemy śmieci.
 8. Środki czystości i chemię gospodarczą kupujemy w dużych, ekonomicznych opakowaniach.
 9. Używamy ekologicznego papieru toaletowego i ręczników papierowych pochodzących z recyklingu.
 10. Zastąpiliśmy flipcharty tablicami suchościeralnymi.
 11. Używamy energooszczędnego oświetlenia LED.
 12. Podczas zajęć oraz na planach filmowych zapewniamy dystrybutory wody źródlanej oraz sygnowane bidony na wodę.
 13. Zrezygnowaliśmy z plastikowych kubków i naczyń, zamiast tego na planach filmowych i podczas zajęć stosujemy ekologiczne i biodegradowalne naczynia jednorazowe.

Do czego dążymy

 1. Posadzenie drzew i kwiatów przy Szkole – wybór kwiatów przyjaznych pszczołom.
 2. Karmiki dla ptaków na zimę.
 3. Wprowadzenie ekologicznego papieru z recyklingu do drukarek.
 4. Bilety na transport publiczny/rowery miejskie dla uczestników programu np. Ekran+.
 5. Nawadnianie ogródka metodą kropelkową (najbardziej wydajna i zrównoważona).
 6. Ekonomiczne suszarki do rąk w toaletach.

W 2020 roku nawiązaliśmy współpracę z Ethy Maps i mamy nadzieję, że już wkrótce nasza Szkoła dołączy do „zielonych miejsc” przyjaznych środowisku. Mapę etycznych miejsc przyjaznych środowisku znajdziecie na stronie EthyMaps.com.