Rekrutacja
46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dn. 20–25 września 2021. Gratulujemy naszym absolwentom, wykładowcom i laureatom konkursu Script Pro, którzy znaleźli się w konkursach! Trzymamy kciuki!

Nasza koprodukcja w konkursie głównym!

Pełnometrażowy debiut fabularny Doroty Lamparskiej pt. Przejście jest jednym z filmów, które zakwalifikowały się do konkursu głównego 46. FPFF w Gdyni.

Opis filmu:

W wyniku nawałnicy został uszkodzony most łączący świat żywych ze światem umarłych. W związku z tym, wiadomość o jej śmierci, dociera do Marii z opóźnieniem. Maria jak gdyby nic wychodzi do pracy, ale ludzie wokół zaczynają ją lekceważyć. Widzą ją bliscy, dla innych staje się obojętna. Maria nie wie co zrobić, wraca do domu rodzinnego. Wraca do Matki, do miejsca, które opuściła za życia. Do domu Matki przywieziono już jej ciało. Zaczynają się tradycyjne obrzędy. Łapiduch oporządza ciało przed pochówkiem. Rodzina stara się nakłonić Marię, by zobaczyła ciało i się zidentyfikowała. To warunek konieczny, by dotarło do niej, że nie żyje. Pogodzenie się z tym faktem ma jej oraz jej bliskim przynieść ulgę. Ale Maria buntuje się. Nie zgadza się na śmierć. Film jest pełnometrażowym debiutem reżyserki.

Scenariusz filmu powstał na podstawie opowiadania tegorocznej uczestniczki kursu EKRAN+ Weronika Murek pt. W tył, w dół, w lewo.

produkcja: V-Film
koprodukcja: Telewizja Polska, Dolnośląskie Centrum Filmowe, Wajda Studio, Studio Fonograf, New Wave
współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

Projekty rozwijane na EKRAN+ w Gdyni

Aż trzy projekty rozwijane podczas programu EKRAN+ znalazły się w konkursie głównym: Inni ludzie Aleksandry Terpińskiej, Moje wspaniałe życie Łukasza Grzegorzka, Powrót do Legolandu Konrada Aksinowicza.  

Inni ludzie Aleksandry Terpińskiej

Opis filmu:

Na pierwszy rzut oka Kamil i Iwona nie mają ze sobą nic wspólnego. Iwona jest znudzoną i nieszczęśliwą żoną Maćka, żyjącą w luksusie na kredyt. Kamil ma 32 lata, seksowną dziewczynę Anecię, ale wciąż mieszka z matką na blokowisku, snując wizje kariery rapera i łapiąc przypadkowe fuchy. Relacja z Iwoną pozornie jest bez znaczenia, ale dzięki niej oboje zobaczą w innym świetle swoje życiowe wybory i ludzi.

Pełnometrażowy debiut fabularny Aleksandry Terpińskiej pt. Inni ludzie powstał na podstawie powieści Doroty Masłowskiej.

produkcja: Madants
koprodukcja: Moderator Inwestycje, Film Produkcja, Warner Bros. Entertainment Polska, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy Abstraction Plan, Canal+ Polska S.A., Aneta Graff-Dąbrowska, Alcatraz Films
współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej dystrybucja: Warner Bros. Entertainment Polska

Moje wspaniałe życie Łukasza Grzegorzka

Opis filmu:

Troskliwa córka, wyluzowana matka, lubiana nauczycielka, żona, z którą można konie kraść – Joanna – w każdej z tych ról wypada doskonale. I w żadnej z nich od dawna nie czuje się sobą. Dlatego prowadzi podwójne życie, ma tajemnicę, którą nie dzieli się z nikim. Bo gdyby ktoś się dowiedział, byłby to koniec wszystkiego, co w jej świecie wydaje się takie „wspaniałe”. To historia kobiety, która nie chce być już grzeczną dziewczynką. Czy jednak wystarczy jej odwagi, by się zbuntować, zatrząść posadami małżeństwa, stracić reputację i sięgnąć po to, na czym naprawdę jej zależy?

Producentką filmu jest nasza absolwentka Natalia Grzegorzek.

produkcja: Koskino
koprodukcja: Dolnośląskie Centrum Filmowe
współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Miasto Wrocław, Województwo Dolnośląskie, Program MEDIA Kreatywnej Europy
dystrybucja: Gutek Film

Powrót do Legolandu Konrada Aksinowicza

Opis filmu:

Tomek mieszka sam z matką, bo jego ojciec Alek wyjechał do USA za pieniędzmi. Niespodziewanie mężczyzna pojawia się w domu z naręczem prezentów, ale nie wyjaśnia powodu swojego powrotu. Wszyscy wydają się szczęśliwi, jednak coś niepokojącego wisi w powietrzu. W miarę upływu czasu daje się zauważyć, że Alek walczy z silnym uzależnieniem od alkoholu, co stopniowo niszczy rodzinę Tomka oraz jego dzieciństwo. Chłopiec musi bardzo szybko dorosnąć i zmierzyć się z rzeczywistością niepisaną żadnemu dziecku.

produkcja: Chroma Pro
koprodukcja: Miasto Aniołów Jerzy Kobyliński, Coloroffon, Dolnośląskie Centrum Filmowe, Centrum Technologii Audiowizualnych, Konrad Aksionowicz, Głośno, Wojciech Stuchlik Film Production
współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej
dystrybucja: Kino Świat

Projekty naszych absolwentów oraz wykładowców w Konkursie Głównym

W konkursie głównym zobaczymy też filmy naszych absolwentów oraz wykładowców, a także projekty, które zdobywały uznanie w konkursie scenariuszowym Script Pro: Hiacynt, reżyseria: Piotr Domalewski, scenariusz: Marcin Ciastoń, Prime Time, reżyseria: Jakub Piątek (debiut), scenariusz: Jakub Piątek i Łukasz Czapski, Sonata, reżyseria i scenariusz: Bartosz Blaschke.

Wśród filmów naszych wykładowców znalazł się m.in. tytuł Bo we mnie jest seks Katarzyny Klimkiewicz, wykładowczyni kursu Script.  

Piosenki o miłości w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych

Cieszymy się, że po zeszłorocznym sukcesie filmów rozwijanych w naszej Szkole Ostatni komers Dawida Nickela i Każdy ma swoje lato, kolejne produkcje, które swoją drogę rozpoczęły w Wajda School zakwalifikowały się do Konkursu Filmów Mikrobudżetowych. Trzymamy kciuki za Piosenki o miłości Tomasza Habowskiego rozwijane na kursach Script i Studio Prób, których producentką jest absolwentka Developmentu Kreatywnego Marta Szarzyńska (Kinhouse Studio).

Opis filmu:

Osadzona we współczesnej Warszawie, słodko-gorzka historia o poszukiwaniu własnej tożsamości. Robert, młody muzyk żyjący w cieniu odnoszącego sukcesy ojca, buntuje się przeciwko rodzicielskiemu autorytetowi. Spotkanie z początkującą wokalistką z małego miasta konfrontuje go z naturą jego wewnętrznej walki. W obliczu konfliktu pomiędzy uczuciem a ambicją ich wspólny projekt muzyczny staje pod znakiem zapytania.

Film jest pełnometrażowym debiutem fabularnym reżysera.

produkcja: Kinhouse Studio
koprodukcja: Telewizja Polska
współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej  

Nasze akcenty w Konkursie Filmów Krótkometrażowych

W Konkursie Filmów Krótkometrażowych wśród zakwalifikowanych filmów znalazł się rozwijany na Studio Prób Synthol Piotra Trojana oraz film absolwenta Developmentu Kreatywnego Artura Wyrzykowskiego pt. Skafander Klingerta i absolwentek Studio Prób Agnieszki Kot pt. Jeszcze jeden koniec świata i Dok Pro Edyty Wróblewskiej pt. Droga, wykładowczyni Przedszkola Filmowego.  

Poniżej prezentujemy pełną listę zakwalifikowanych tytułów.  

KONKURS GŁÓWNY 46. FPFF

Bo we mnie jest seks, reżyseria: Katarzyna Klimkiewicz (drugi film), scenariusz: Patrycja Mnich i Katarzyna Klimkiewicz, producentki: Renata Czarnkowska-Listoś i Maria Gołoś | WYKŁADOWCZYNI (Katarzyna Klimkiewicz)

Ciotka Hitlera, reżyseria: Michał Rogalski, scenariusz: Wojciech Tomczyk, producentka: Krystyna Świeca ABSOLWENT STUDIO PRÓB i EKRAN+ (Michał Rogalski)

Hiacynt, reżyseria: Piotr Domalewski, scenariusz: Marcin Ciastoń, producentka: Joanna Szymańska ABSOLWENT EKRAN+(Piotr Domalewski) | FINALISTA SCRIPT PRO | DEVELOPMENT KREATYWNY (Joanna Szymańska)

Inni ludzie, reżyseria: Aleksandra Terpińska (debiut), scenariusz: Aleksandra Terpińska, na podstawie powieści Doroty Masłowskiej, producentki: Beata Rzeźniczek, Klaudia Śmieja-Rostworowska ROZWIJANY NA EKRAN+ | DEVELOPMENT KREATYWNY (Klaudia Śmieja-Roztworowska)

Lokatorka, reżyseria: Michał Otłowski (drugi film), scenariusz: Jacek Matecki i Tomasz Klimala, producenci: Mikołaj Pokromski, Jarosław Talacha ABSOLWENT EKRAN (Michał Otłowski) | STUDIO PRÓB (Michał Otłowski, Tomasz Klimala) | DEVELOPMENT KREATYWNY (Mikołaj Pokromski)

Moje wspaniałe życie, reżyseria i scenariusz: Łukasz Grzegorzek, producentka: Natalia Grzegorzek ROZWIJANY NA EKRAN+ | ABSOLWENTKA DOK PRO (Natalia Grzegorzek)

Mosquito State, reżyseria: Filip Jan Rymsza (debiut), scenariusz: Filip Jan Rymsza i Mario Zemero, producent: Włodzimierz Niderhaus

Mr Zygielbojm, reżyseria: Ryszard Brylski, scenariusz: Wojciech Lepianka i Ryszard Brylski, producent: Włodzimierz Niderhaus

Najmro. Kocha, kradnie, szanuje, reżyseria: Mateusz Rakowicz (debiut), scenariusz: Mateusz Rakowicz i Łukasz M. Maciejewski, producenci: Agnieszka Odorowicz, Andrzej Papis, Maciej Sowiński ABSOLWENT STUDIO PRÓB (Mateusz Rakowicz) | WYKŁADOWCZYNI (Agnieszka Odorowicz)

Powrót do Legolandu, reżyseria i scenariusz: Konrad Aksinowicz, producentka: Agnieszka Chromicka ROZWIJANY NA EKRAN+

Prime Time, reżyseria: Jakub Piątek (debiut), scenariusz: Jakub Piątek i Łukasz Czapski, producent: Jakub Razowski LAUREAT SCRIPT PRO WYRÓŻNIENIE | ABSOLWENT STUDIO PRÓB (Łukasz Czapski)

Przejście, reżyseria i scenariusz: Dorota Lamparska (debiut), producent: Andrzej Stachecki ABSOLWENTKA STUDIO PRÓB (Dorota Lamparska) | KOPRODUKCJA WAJDA STUDIO

Sonata, reżyseria i scenariusz: Bartosz Blaschke (debiut), producenci: Sylwester Banaszkiewicz i Marcin Kurek LAUREAT SCRIPT PRO | ABSOLWENT STUDIO PRÓB (Bartosz Blaschke)

Wszystkie nasze strachy, reżyseria: Łukasz Ronduda i Łukasz Gutt, scenariusz: Katarzyna Sarnowska, Michał Oleszczyk, Łukasz Ronduda, producenci: Kuba Kosma i Katarzyna Sarnowska ABSOLWENT STUDIO PRÓB (Łukasz Ronduda), WYKŁADOWCA

Zupa nic, reżyseria i scenariusz: Kinga Dębska, producent: Zbigniew Domagalski WYKŁADOWCZYNI (Kinga Dębska) „Żeby nie było śladów”, reżyseria: Jan P. Matuszyński (drugi film), scenariusz na podstawie reportaży Cezarego Łazarewicza

Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka: Kaja Krawczyk-Wnuk, producenci: Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham ABSOLWENT DOK PRO (Jan P. Matuszyński)

KONKURS FILMÓW MIKROBUDŻETOWYCH

Piosenki o miłości, reżyseria i scenariusz: Tomasz Habowski, producentka: Marta Szarzyńska ROZWIJANY NA STUDIO PRÓB i SCRIPT, ABSOLWENTKA DEVELOPMENT KREATYWNY

Dzień, w którym znalazłem w śmieciach dziewczynę, reżyseria: Michał Krzywicki, scenariusz: Michał Krzywicki i Dagmara Brodziak, producentka: Natalia Bednarska

Po miłość / Pour l’amour, reżyseria i scenariusz: Andrzej Mańkowski, producentka: Beata Hrycyk-Mańkowska „1:11”, reżyseria: Miron Wojdyło, scenariusz: Tomasz Jasiński, producentka: Agnieszka Papiewska

Magdalena, reżyseria i scenariusz: Filip Gieldon, producent: Kuba Kosma, Krzysztof Grudziński  

KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH 46. FPFF

Synthol, reżyseria i scenariusz: Piotr Trojan, produkcja: Studio Munka SFP ROZWIJANY NA STUDIO PRÓB

Skafander Klingerta, reżyseria: Artur Wyrzykowski, scenariusz: Agata Koschmieder, Anna Stańko, Artur Wyrzykowski, produkcja: Bold Humans ABSOLWENT DEVELOPMENT KREATYWNY

Jeszcze jeden koniec świata, reżyseria: Agnieszka Kot, scenariusz: Agnieszka Kot i Tomasz Kot, produkcja: Dynamo Film ABSOLWENTKA STUDIO PRÓB

Droga, reżyseria i scenariusz: Edyta Wróblewska, produkcja: Studio Munka SFP ABSOLWENTKA DOK PRO

Fools gold, reżyseria i scenariusz: Shailesh Singh, produkcja: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi

Gęś, reżyseria: Maria Wider, scenariusz: Noemi Słama, produkcja: Studio Munka SFP

Gniazdo, reżyseria i scenariusz: Gracjana Piechula, produkcja: Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego

Jeszcze na chwilę, reżyseria i scenariusz: Zuzanna Gorczycka, produkcja: Zuzanna Gorczycka

Mój brat rybak, reżyseria i scenariusz: Alicja Sokół, produkcja: Warszawska Szkoła Filmowa „Mój syn zamyka się w łazience”, reżyseria i scenariusz: Kuba Januszewski, produkcja: Studio Munka SFP

Niewolnik, reżyseria: Grzegorz Piekarski, scenariusz: Grzegorz Piekarski i Antoni Grałek, produkcja: Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego

Ostatni Film Przed Końcem Świata, reżyseria: Agnieszka Kalińska, scenariusz: Agnieszka Kalińska i Aleksandra Hulbój, produkcja: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi

Pan Młody, reżyseria i scenariusz: Jan Saczek, produkcja: Jan Saczek

Przypadek Jana Pampucha, reżyseria i scenariusz: Mikołaj Piszczan, produkcja: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi

Rajski dom, reżyseria: Adelina Borets, scenariusz: Adelina Borets i Bogdan Borysenko, produkcja: Warszawska Szkoła Filmowa

Rozwiązanie, reżyseria i scenariusz: Katarzyna Sikorska, produkcja: Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego

Samogłów, reżyseria: Jakub Prysak, scenariusz: Jakub Prysak i Taras Dron, produkcja: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi

Skowyt, reżyseria i scenariusz: Bartosz Brzeziński, produkcja: Warszawska Szkoła Filmowa

Stancja, reżyseria i scenariusz: Adrian Apanel, produkcja: Studio Munka SFP

Szczeliny, reżyseria i scenariusz: Magdalena Gajewska, produkcja: Warszawska Szkoła Filmowa

Szereg syczący, reżyseria i scenariusz: Marcin Kluczykowski, produkcja: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi

The Hero, reżyseria i scenariusz: Milena Dutkowska, produkcja: Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego

Warzywa i owoce, reżyseria i scenariusz: Maciej Jankowski, produkcja: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi

Windą w Kosmos, reżyseria i scenariusz: Zuzanna Ciosmak, produkcja: Zuzanna Ciosmak  

* opisy filmów i fotosy pochodzą ze strony festiwalu w Gdyni.

Galeria