Rekrutacja
Z radością donosimy o sukcesach naszych wykładowców i absolwentów podczas tegorocznego festiwalu filmowego w Gdyni!

W Konkursie Głównym Paweł Pawlikowski (wykładowca kursów STUDIO PRÓB, EKRAN+ i ONLINE KAMERA) zdobył Złote Lwy za Zimną Wojnę, Agnieszka Smoczyńska (absolwentka kursów DOK PRO i EKRAN+ oraz wykładowczyni kursu SCRIPT) – nagrodę w kategorii najlepszy debiut reżyserski lub drugi film, za swój drugi film Fuga, rozwijany w ramach kursu EKRAN+, a Adrian Panek nagrodę dla najlepszego reżysera za film Wilkołak, który również był rozwijany w ramach kursu EKRAN+.

grafiki z Facebooka Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

W Konkursie Filmów Krótkometrażowych Agnieszka Elbanowska (absolwentka kursu SCRIPT i DOK PRO) otrzymała nagrodę Multimedia Polska za film Relax (projekt rozwijany podczas kursu SCRIPT) – za lekkość w sposobie opowiadania, powrót do tradycji polskiego kina komediowego oraz poruszenie ważnych zagadnień społecznych.

Pozaregulaminowe nagrody dla twórców filmów pełnometrażowych.

Olga Chajdas (absolwentki STUDIA PRÓB) za film Nina (projekt rozwijany podczas kursu STUDIO PRÓB) została nagrodzona przez Onet – jako Odkrycie Festiwalu oraz przez markę Dr Irena Eris za najodważniejsze spojrzenie.

grafika z Facebooka Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

Agnieszka Smoczyńska za film Fuga otrzymała także tegoroczną Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych dla najlepszego filmu. Oprócz statuetki oraz okolicznościowego dyplomu z nagrodą tą wiąże się wsparcie rozpowszechniania filmu w kinach SKSiL w formie specjalnej stawki udziału FINA w kosztach organizacji seansów (tzw. dopłata do seansów). Nagrodzono ją także Kryształową Gwiazdą ELLE. Cieszymy się i jesteśmy dumni! Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym!

https://www.festiwalgdynia.pl/aktualnosci/news/---713-_laureaci-43-festiwalu-polskich-filmow-fabularnych--_news-_wiadomosci.html

Fuga

reżyseria: Agnieszka Smoczyńska (EKRAN+ 2010); Polska, Czechy, Szwecja, 2018, 100 min.

Alicja cierpi na utratę pamięci. Prowadzi ją to do odbudowania własnego, wolnego sposobu życia. Dwa lata później wraca do rodziny i niechętnie powraca do roli żony, matki i córki. Jej nieobecny mąż i syn nie rozpoznają tej kobiety, która wygląda znajomo, ale zachowuje się jak ktoś zupełnie obcy. Uczucia alienacji, miłości i rewelacji rozpalają jej wewnętrzny płomień.

Wilkołak

reżyseria: Adrian Panek (EKRAN+ 2014); Polska, Holandia, Niemcy, 2018, 84 min.

Opowieść Adriana Panka rozgrywa się w 1945 roku i towarzyszy ośmiu dzieciom wyzwolonym z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. W środku lasu ustawiony jest mały sierociniec, prowadzony przez 20-letniego Hanka, który przeżył obóz. Dzieciaki próbują odzyskać to, co zostało z dzieciństwa, kiedy koszmar powraca w postaci dzikich wilczych psów, używanych do strzeżenia dzieci w obozie.

Relax

reżyseria: Agnieszka Elbanowska (SCRIPT 2016/2017); Polska, 2018, 26 min.

Film powstał w ramach programu Studia Munka 30 Minut.

Dyrektor domu wczasowego Relax i jego nieliczny personel szykują się na przyjazd uchodźców. Żeby ratować swój pensjonat przed bankructwem, dyrektor postanawia skorzystać z oferty Urzędu do Spraw Cudzoziemców wspomaganego przez dotacje unijne i przekształcić swoją działalność na ośrodek dla uchodźców. W dzień spodziewanego przyjazdu, kiedy wszystko wydaje się być gotowe, zaczynają pojawiać się nieoczekiwane komplikacje.

Nina

reżyseria: Olga Chajdas (STUDIO PRÓB 2009/2010); Polska, 2018, 129 min.

Nina, trzydziestoparoletnia nauczycielka, która nie może mieć dzieci, szuka surogatki. Wydaje się, że razem z mężem Wojtkiem znaleźli idealną kandydatkę. Magda, pozornie szczęśliwa dwudziestopięciolatka, bawi się życiem, nie ma zobowiązań. Nina zakochuje się w kobiecie, która mogłaby urodzić jej dziecko.

Nina to historia nieoczekiwanej miłości, umiejętności wypełniania pustki, skomplikowanych wyborów. To opowieść o gwałtownym uczuciu, w którym tradycyjne podziały nie istnieją.

fot. główna Maciej Kosycarz / materiały prasowe FPFF