Rekrutacja
Programy scenariuszowy Script prowadzony przez Szkołę Wajdy od tego roku ma nowego wykładowcę. Jest nim absolwentka Szkoły, autorka takich filmów, jak krótkometrażowa Aria Diva czy jeden z najgłośniejszych debiutów 2015 roku, jakim okazały się Córki dancingu, czyli Agnieszka Smoczyńska.

Nowa wykładowczyni w Szkole Wajdy jest dziś jedną z najciekawszych i obiecujących autorek młodego pokolenia filmowców. Skończyła kulturoznawstwo i reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji w Katowicach. Brała udział w kursach mistrzowskich w Szkole Filmowej Andrzeja Wajdy. To po spotkaniu z jednym z dwóch założycieli Szkoły zapamiętała między innymi tę zasadę – „Pamiętam, jak Andrzej Wajda powiedział mi trzy najważniejsze rzeczy, które reżyser powinien powiedzieć aktorowi podczas pracy nad sceną. Pierwsza to, kim jestem? Druga, jaka jest sytuacja, w której się znajduję? A trzecia, jaki mam cel?”.

Agnieszka Smoczyńska to autorka krótkometrażowych filmów dokumentalnych i fabularnych, wielokrotnie nagradzanych na polskich i międzynarodowych festiwalach, m.in na Krakowskim Festiwalu Filmowym za wspomnianą już Arię Diva. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne. Laureatka programu Mój Talent dla Polski, zdobywczyni Złotego Pióraprzyznawanego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. 

W 2015 roku zadebiutowała Córkami Dancingu/The Lure, w których to eksperymentuje z gatunkiem musicalu, jak i filmu grozy. Nagrodzona za najlepszy debiut na Festiwalu Polskich Filmów w Gdyni. Otrzymała także Orła Polską Nagrodę Filmową w kategorii: Odkrycie roku. Film przyniósł jej ponadto kilkadziesiąt nagród na świecie, m.in. w Fantasporto, Sofii, Montrealu i Wilnie oraz na Sundance Film Festival, gdzie jej obraz otrzymał Nagrodę Specjalną za „unikalną wizję i design”. 

W ubiegłym roku Smoczyńska na zaproszenie Sydney Film Festival, Variety i European Film Promotion wzięła udział w programie European Cinema: Ten Women Filmmakers to Watch.
Laureatka Global Filmmaking Award na tegorocznym Festiwalu w Sundance.

Program scenariuszowy SCRIPT skierowany jest do studentów, absolwentów szkół filmowych i artystycznych. Osób, które ukończyły kursy filmowe, ale też zajmują się kinem amatorskim, offowym. Również do dziennikarzy albo po prostu autorów mających pomysł na filmową historię. Wśród pozostałych wykładowców kursu są tak doświadczeni filmowcy, jak Udayan Prasad, Wojciech Marczewski, Leszek Dawid, Sławomir Fabicki czy prowadzący kurs, Denijal Hasanović.