Rekrutacja
Rozwijany na kursie Przedszkole Filmowe obraz Pauliny Sikory pt. Blisko ziemi zdobył Jantara 2021 dla najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego na 40. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film.

Jury postanowiło nagrodzić film za szczerość w opowieści o trudnym związku naznaczonym chorobą. Autorka, ujawniając intymne szczegóły życia swoich bohaterów, potrafi ochronić ich przed jednoznacznymi ocenami, równocześnie wydobywając płynącą z takich związków siłę i determinację.

Blisko ziemi

Bohaterami filmu są Małgorzata i Mariusz – mieszkańcy małego miasteczka w południowo-wschodniej Polsce. Film kreśli intymny portret ich współzależnego związku, na stałe naznaczonego przez alkoholizm jednego z partnerów. Pomimo ciągłych napięć w ich relacji jest dużo troski i subtelnych gestów miłości.

reżyseria, zdjęcia: Paulina Sikora
montaż: Kamil Sarnowski
muzyka: Dawid Sulej Rudnicki
dźwięk: Paulina Sikora, Kamil Sarnowski
współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej produkcja: Fundacja Szkoła Wajdy

Paulina Sikora

Urodzona w roku 1994. Studiuje polonistykę w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 2018 roku uczęszczała do Przedszkola Filmowego w Szkoły Wajdy, gdzie pod okiem Edyty Wróblewskiej, Marcina Sauterai, Macieja Cuske rozwijała film Blisko ziemi.

Filmy naszych absolwentów nagrodzone w Koszalinie:

Lata świetlne Moniki Proby (film rozwijany na DOK PRO), Ostatni komers Dawida Nickela i Każdy ma swoje lato Tomasza Jurkiewicza (oba filmy rozwijane na Studio Prób), Biały potok Michała Grzybowskiego, Maryjki Darii Woszek, Amatorzy Iwony Siekierzyńskiej.

Pełną listę laureatów znajdziecie na stronie festiwalu.

Wszystkim twórcom gratulujemy!

Galeria