Rekrutacja
Nagroda dla Najlepszego Polskiego Filmu na MDAG została przyznana po raz drugi i po raz drugi otrzymał ją film rozwijany na kursie DOK PRO i produkowany przez WAJDA STUDIO – Bukolika w reżyserii Karola Pałki! W zeszłym roku nagrodę odebrała Dorota Proba za film Między nami – (nasza koprodukcja ze Studiem Munka).
Uzasadnienie jury: „Nagrodę w konkursie na najlepszy polski film – za kino, w którym rzeczywistości nie złożono na ołtarzu odzyskanego mitu, wyrafinowana struktura i forma służą wyłącznie światu i jego mieszkańcom, zaś czułe spojrzenie reżysera zamienia bohaterki w kogoś mniejszego niż natura, ale większego niż życie".
 
Gratulujemy i życzymy twórcom kolejnych sukcesów – długiej drogi festiwalowej, która zaczęło się niecały miesiąc temu w Locarno!

              

Bohaterkami filmu są Danusia i jej córka Basia. Żyją gdzieś na obrzeżach świata zgodnie z rytmem i prawami natury, wśród zwierząt i duchów umarłych. Ich enklawa daje spokój i poczucie bezpieczeństwa, ale także tęsknotę za kontaktem z drugim człowiekiem. To kameralna przypowieść o ludziach żyjących inaczej, czuła obserwacja, z której rodzi się ciekawość i próba zbliżenia.

„Nieoczekiwanie trafiłem w miejsce zupełnie mi nieznane. Wszystko wydawało mi się szokujące, nieprzystające do siebie, tajemnicze. Spędziłem tam cztery lata. Świat, który początkowo pozostawał obcy, z biegiem czasu zaczął jawić się jako idylliczna kraina. Czysta, dziecięca, posiadająca wyjątkową moc...” – mówi reżyser Karol Pałka.

„Produkcja Bukoliki była procesem uczącym cierpliwości, delikatności i wrażliwości względem bohaterek filmu oraz ich świata, który pragnęliśmy uszanować. Bardzo nas cieszy uhonorowanie czasu i zaangażowania twórców przyjęciem do prestiżowego konkursu w ramach festiwalu filmowego w Locarno”  dodaje producentka filmu Karolina Mróz.

Karol Pałka

Urodzony w 1991 w Rabce Zdrój, fotograf, reżyser filmów dokumentalnych, absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz Szkoły Wajdy. Obecnie doktorant na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Jego prace były wielokrotnie nagradzane i pokazywane w ramach konkursów i festiwali międzynarodowych. Był Stypendystą Miasta Krakowa 2018 oraz Stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2020. Jego krótkometrażowy debiut Przeszły lata, idą zimy był pokazywany na Krakowskim Festiwalu Filmowym i Warszawskim Festiwalu Filmowym oraz na MiradasDoc w Hiszpanii. Został także wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych i Dokumentalnych Ismailia w Egipcie.

W dokumentalnej twórczości skupia się przede wszystkim na drugim człowieku – jego emocjach i duchowości. Wszystkiego tego szuka zwłaszcza u ludzi wykluczonych, wyalienowanych, pozostających na marginesie społecznym.

Twórcy

reżyseria, scenariusz, zdjęcia: Karol Pałka
montaż: Katarzyna Boniecka
muzyka: We Will Fail
dźwięk na planie: Anna Rok
udźwiękowienie: Piotr Knop
opieka artystyczna: Jacek Bławut
konsultacja: Magnus von Horn
producenci: Wojciech Marczewski, Karolina Mróz
kierowniczki produkcji: Joanna Tatko, Kinga Demska, Agnieszka Calik, Magdalena Gnaś, Agnieszka Kulesza
bohaterki: Danusia i Basia
produkcja: Wajda Studio
koprodukcja: EC1 Łódź – Miasto Kultury, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

zwiastun

W ramach Millennium Docs Against Gravity Bukolikę można jeszcze obejrzeć na dużym ekranie w kinach w Warszawie, Wrocławiu i Gdyni, a także online.

WARSZAWA 10 września, godz. 20:30 Muranów, sala Ingrid + Pola
12 września, godz. 13:00 Atlantic, sala D

WROCŁAW 10 września, godz. 17:30, Dolnośląskie Centrum Filmowe, sala Lwów

GDYNIA 10 września, godz. 13:15, Gdyńskie Centrum Filmowe

Bilety dostępne są na stronie festiwalu

Galeria