Rekrutacja
Dziś w warszawskim kinie Kultura rozpoczął się przegląd wybranych dokumentów kandydujących do Polskich Nagród Filmowych Orły 2020, wśród nich produkcja Wajda Studio Symfonia Fabryki Ursus Jaśminy Wójcik. Seanse są biletowane, dla członków Polskiej Akademii Filmowej wstęp wolny!

Wśród tegorocznych kandydatów znalazły się także filmy absolwentów naszego kursu DOK PRO – In Touch w reż. Pawła Ziemilskiego, Diagnosis Ewy Podgórskiej i Jazda obowiązkowa Ewy Kochańskiej, projekty rozwijane podczas naszego kursu Ekran – Wilkołak Adriana Panka i Dziura w głowie Piotra Subbotko, a także film Catlina Deniala Hasanovicia – wykładowcy Wajda School. Nominacje do Orłów zostaną ogłoszone 5 lutego, Gala Polskich Nagród Filmowych odbędzie się 2 marca 2020 roku. W tym tygodniu w kinie Kultura zobaczymy:

In Touch, reż. Paweł Ziemilski, 61 minut
Poniedziałek | 27 stycznia | godz. 11:30

Symfonia Fabryki Ursus, reż. Jaśmina Wójcik, 61 minut
Wtorek | 28 stycznia | g. 11:30

Wiatr. Thriller dokumentalny, reż. Michał Bielawski, 75 minut
Środa | 29 stycznia | g. 11:30

Mnich z morza, reż. Rafał Skalski, 69 minut
Czwartek | 30 stycznia | g. 11:30

Takie małe miasteczko Batory, reż. Anna Dejczer, 72 minuty
Piątek | 31 stycznia | g. 11:30

Miłość i puste słowa, reż. Małgorzata Imielska, 78 minut
Piątek | 31 stycznia | g. 13:00 

 

In Touch, reż. Paweł Ziemilski, 61 minut

Opowieść o mieszkańcach wsi Stare Juchy na Mazurach, z której od początku lat 80-tych wyemigrowało na Islandię ponad czterystu mieszkańców. To ponad połowa całej społeczności. Zbiorowa emigracja części populacji przyczyniła się do powstania niezwykłej więzi między tą odległą od Polski wyspą a prowincjonalną częścią Mazur.

Produkcja: NUR
Koprodukcja: Join Motion Pictures, Telewizja Polska, MX35, Oxymoron

 

Symfonia Fabryki Ursus, reż. Jaśmina Wójcik, 61 minut

Filmowe podsumowanie pięcioletniej pracy artystyczno-badawczej Jaśminy Wójcik ze społecznością byłych pracowników fabryki. Dokument kreacyjny wprowadzający do filmu metody sztuki partycypacyjnej, łączący sztukę wideo z choreografią i muzyką eksperymentalną.Dawni robotnicy, technolodzy, kierownicy, sekretarki, a także traktorzyści odtwarzają za pomocą dźwięków i pamięci ciała swój zakład pracy. Ruch zamienia się w spektakularny balet. Tak powstaje symfonia fabryki Ursus.

Produkcja: Wajda Studio
Koprodukcja: Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, MX35, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (Warszawa), Studio Filmowe Kronika, Polska Kronika Filmowa. 

 

Wiatr. Thriller dokumentany, reż. Michał Bielawski, 75 minut

Kiedy na Podhalu wieje halny, pozostawia za sobą zniszczone domy i połamane lasy. Gwałtowne skoki ciśnienia wpływają także na samopoczucie ludzi i zwierząt. Zwiększa się przy tym aktywność miejscowej straży pożarnej i pogotowia ratunkowego. Zafascynowani tajemniczym żywiołem twórcy dokumentu obserwują, jak nadejście niszczycielskiej wichury mąci życie kilkorga lokalnych mieszkańców.

Produkcja: HBO/ KBF / Peter Kerekes/ Telemark 

 

Mnich z morza, reż. Rafał Skalski, 69 minut

W Tajlandii 70% mężczyzn wyświęca się na tymczasowego mnicha. Zgodnie z tajską tradycją każdy prawdziwy mężczyzna powinien raz w życiu wstąpić do klasztoru i zostać buddyjskim mnichem, nawet na kilka dni. Ball ma dwa tygodnie, żeby odnaleźć spokój, ale cały świat próbuje mu przeszkodzić.

Produkcja: Centrala
Koprodukcja: Mosquito Film, Indi Film 

 

Takie małe miasteczko Batory, reż. Anna Dejczer, 72 minuty

Załoga nieistniejącego już polskiego transatlantyka TSS Stefana Batorego wypływa w swój ostatni rejs przez morze. Zostawiają swoje domy, rodziny, powolne życie na emeryturze po to, żeby spędzić dzień i noc we wspólnym rejsie i na moment wrócić do zwyczajów, które pamiętają z codziennego życia na statku.

Produkcja: GRIFILM
Koprodukcja: Telewizja Polska S.A. 

 

Miłość i puste słowa, reż. Małgorzata Imielska, 78 minut

Intymna opowieść o miłości w obliczu nieuleczalnej, wyniszczającej choroby Alzheimera. Dramat wieloletniego małżeństwa, które musi zmierzyć się z nieuchronnością odchodzenia w niepamięć. Czy odnajdą się w rzeczywistości, w której nie ma miejsca dla starych ludzi? Czy on zdoła przeprowadzić żonę przez doświadczenie choroby tak, by oszczędzić jej niepotrzebnego lęku?

Produkcja: Barbara Ławska, Studio Filmowe Kronika
Koprodukcja: Telewizja Polska oraz Mazowiecki Fundusz Filmowy
Właściciel praw: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych