Pokaz filmu absolwenta odbywającego się w Szkole Wajdy, międzynarodowego programu Ekran+ będzie jednocześnie światową premierą filmu. Obrazu, w którym w głównych rolach zagrali Bartłomiej Topa (Karbala, Wataha) oraz Sandra Korzeniak (Hiszpanka, Niewidzialne). Tymczasem gwiazda Drogówki Wojciecha Smarzowskiego wciela się w filmie Subbotki w postać aktora, który jeździ z trupą teatralną po wschodniej Polsce. Kiedy wraca do rodzinnej wsi i umierającej matki, zastaje w domu upośledzonego mężczyznę. Próba rozszyfrowania tajemniczej postaci staje się jego obsesją, prowadząc do nieoczekiwanego finału.
„Byłem z Dziurą… na Ekranie w 2012, scenariusz znalazł się w finale Script Pro 2014, a potem Wajda Studio zostało koproducentem (wiodącym jest Argomedia – producent m.in. Papuszy). Tak więc dla mnie to była długa droga, na której spotkałem wielu fajnych ludzi. Niektórych już nie ma – Edward Żebrowski, który czytał pierwsze drafty tekstu, Andrzej Wajda, któremu podobały się próbne sceny z Ekranu. Wojciech Marczewski jest opiekunem artystycznym (wcześniej był opiekunem Glasgow, które robiłem w szkole), a Joanna Krauze konsultantem scenariuszowym” – mówi dzisiaj Subbotko.
Wspomniany Glasgow został zrealizowany w ramach Programu 30 Minut Studia Munka-SFP. Producentem wykonawczym filmu jest Wajda Studio, koproducentem TVP, natomiast PISF współfinansował produkcję. Glasgow ma na swoim koncie kilkanaście nagród, które zdobył na międzynarodowych festiwalach, m.in. w Petersburgu i Pekinie.
Z kolei zdjęcia do Dziury w głowie, za które odpowiada zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale 2011 za film Nagroda Wojciech Staroń (Ptaki śpiewają w Kigali, Argentyńska lekcja), powstawały na Dolnym Śląsku, a także Podlasiu. Ścieżkę dźwiękową skomponował uznany na świecie kompozytor Paweł Szymański. Film wyprodukował wskazany już przez reżysera Lambros Ziotas z Argomedia (Afonia i pszczoły, Papusza).
Projekt został zrealizowany w koprodukcji z Wajda Studio, Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, D 35 oraz Studiem Filmowym Wrocław. 21. MFF w Szanghaju odbywać się będzie w dniach 16–26 czerwca. Dziura w głowie bierze udział w konkursie głównym Golden Goblet Award. Warto w tym miejscu przypomnieć, iż w ubiegłym roku z Chin zwycięsko wróciły dwa rodzime tytuły, a były to Twój Vincent i Jestem mordercą. Maciej Pieprzyca, twórca tego drugiego, otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera. Natomiast Dorota Kobiela i Hugh Welchman, którzy wyreżyserowali nominowanego do Oscara® Twojego Vincenta, odebrali nagrodę dla najlepszego filmu animowanego.
Fot. główna kadr z filmu Dziura w głowie