Rekrutacja
Za nami trzecia sesja EKRAN+ 2021, która odbyła się w dniach 27 września – 5 października. Sesja koncentrowała się na opracowaniu scenariuszy/treatmentów oraz produkcji scen naszych uczestników. Tym razem reżyserzy mieli okazję pracować z operatorem i aktorami z ich ojczystego kraju.

Tematem sesji była współpraca reżysera z innymi profesjonalistami filmowymi: scenarzystą, operatorem, producentem, aktorami, reżyserem castingu, scenografem, rekwizytorem, dźwiękowcem i montażystą.

Program trzeciej sesji łączył w sobie wykłady prowadzone przez naszych wykładowców, analizę scen i konsultacje scenariuszowe, poszukiwania lokalizacji, próby, zdjęcia i montaż.

Podczas specjalnie przygotowanego dla EKRAN+ wykładu online On working with actors Volkera Schlöndorffa mieliśmy okazję dowiedzieć się, jak współpracować z aktorami, podczas gdy Ildiko Enyedi w swoim wykładzie Inspiration in film przeprowadziła nas przez proces poszukiwania narzędzi pomocnych przy stworzeniu pożądanej atmosfery w filmie.

Przed rozpoczęciem zdjęć uczestnicy i wykładowcy EKRAN+: Ildiko Enyedi, Paweł Pawlikowski i Denijal Hasanovic dokładnie przeanalizowali wszystkie sceny. Następnie uczestnicy mieli trochę czasu na ich przepisanie i ostatnie poprawki.

Główne zdjęcia były poprzedzone wizytacjami lokacji wraz z opiekunami, operatorami i scenografami, a także wszelkimi działaniami przedprodukcyjnymi, takimi jak poszukiwania drugiej lokacji, próby z aktorami, przymierzanie kostiumów, rysowanie storyboardów.

Po kilku intensywnych dniach byliśmy w końcu gotowi do rozpoczęcia zdjęć. Produkcja 9 scen trwała 3 dni. Każda ekipa miała do dyspozycji jeden dzień na zdjęcia i jeden dzień na montaż. Dzięki wsparciu i pracy grupowej każdej z ekip udało nam się nakręcić wszystko na czas.

Zdjęcia z poszczególnych planów zdjęciowych znajdują się tutaj oraz na Facebooku programu EKRAN+.

Równolegle z pracami na planie odbywały się indywidualne analizy scenariuszy/treatmentów on-line z Margaret Glover i Pierrem Agthe.

Trzecia sesja zakończyła się projekcją i analizą zrealizowanych scen.

Co prawda ostatnia sesja stacjonarna już za nami, ale jeszcze nie zakończyliśmy programu. Do zobaczenia w grudniu podczas sesji follow-up!  

 

EKRAN+ wspierany przez Program Unii Europejskiej Kreatywna Europa komponent MEDIA jest wspólnym projektem Wajda Studio i Szkoły Wajdy, Focal (Szwajcaria), Austriackiego Instytutu Filmowego, Chorwackiego Funduszu Audiowizualnego, Litewskiego Centrum Filmowego ze wsparciem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Partnerzy technologiczni: Heliograf i Koi Studio.

Galeria