Prezentację rozpoczynamy od przypomnienia produkcji Wajda Studio rozwijanych podczas kursu DOK PRO, premierowo prezentowanych w Konkursie Polskim, o których pisaliśmy wcześniej:
Pierwsze dwa filmy rozwijane podczas kursu DOK PRO zakwalifikowały się do Konkursu Polskiego, a kolejne siedem etiud rozwijanych w ramach kursu Przedszkole Filmowe i zrealizowanych przez Fundację Szkoła Wajdy zostaną zaprezentowane w sekcji Panorama Polskiego Dokumentu i w sekcji Kids&Youth. Kino dla młodych.
Kolejnym filmem rozwijanym na DOK PRO, który pokazany zostanie w Konkursie Polskim, jest xABo. Ksiądz Boniecki Aleksandry Potoczek, produkcja: Aleksander Kardyś Fundacja Tygodnika Powszechnego. Tytuł filmu oznacza inicjały, jakich ksiądz Adam Boniecki używa w „Tygodniku Powszechnym”. Pismo jest jedynym miejscem, w którym wolno mu publikować po nałożeniu nań zakazu przez kościelnych zwierzchników. Jest to intymny portret człowieka w drodze. Księdza, który w wieku 85 lat zawsze znajduje czas na głęboką rozmowę, a równocześnie pozostaje rozdarty między swoją wiarą i niepokojem o kształt współczesnego Kościoła.
Więcej informacji o filmie na stronie KFF.
Film Powiedz mi coś jeszcze Martyny Peszko (produkcja: Natalia Grzegorzek Koskino) rozwijany podczas kursu DOK PRO zakwalifikował się do Konkursu Polskiego. To krótkometrażowy debiut dokumentalny reżyserki. W filmie przyglądamy się Martynie, która opiekuje się chorą na stwardnienie zanikowe boczne mamą. To minimalistyczna kronika wyzwań, jakich wymaga pielęgnacja sparaliżowanego człowieka i wysiłków podejmowanych przez córkę, by – może po raz ostatni – porozumieć się z mamą, która komunikuje się ze światem jedynie poprzez ruchy gałek ocznych.
Więcej informacji o filmie na stronie KFF.
Kolejne tytuły to etiudy rozwijane w ramach kursu Przedszkole Filmowe Fundacji Szkoła Wajdy. Etiudy powstawały pod opieką pedagogiczną Macieja Cuske, Marcina Sautera i Edyty Wróblewskiej.
W Panoramie Polskiego Dokumentu zaprezentowana zostanie etiuda Doroty Bator pt. W zgodzie. Życie dwojga staruszków przebiega w harmonii z przyrodą i rytmie natury. Wyciszona, pozbawiona słów narracja pozwala obserwować, lecz także podsłuchiwać życie gospodarstwa podporządkowanego zmianom w przyrodzie.
Więcej informacji na stronie KFF.
Szepty Izabeli Zubryckiej zostaną pokazane w sekcji Kids & Youth. Kino dla młodych. To intymny portret kobiety, która, gdy zapada zmrok, oddaje się pradawnej praktyce szeptuństwa. Pod osłoną nocy odprawia rytuały palenia róży, oczyszczania kurzym jajem. Modlitwy odmawia szeptem, lecząc ciała i dusze. Autorka z wrażliwością podpatruje niezwykły świat, ukryty z szmerach szeptów bohaterki.
Więcej informacji na stronie KFF.
Dzień babci Ewy Ślusarczyk jest kolejną etiudą, która pokazana zostanie w sekcji Kids & Youth. Kino dla młodych. Bohaterką Dnia babci jest 83-letnia Babcia Krysia, która od pewnego czasu poznaje tajniki mediów społecznościowych, głównie Facebooka. Jest to jednak tylko pretekst, aby opowiedzieć o czymś dużo ważniejszym. Film jest próbą poruszenia tematu relacji międzyludzkich w czasach smartfonów i mediów społecznościowych. To opowieść o tęsknocie, przemijaniu, samotności, starości i kondycji dzisiejszych kontaktów i relacji rodzinnych. To film o Babci i wnukach oraz o współczesnych czasach.
Więcej informacji na stronie KFF.
W ramach sekcji Kids & Youth. Kino dla młodych odbędą się też pokazy etiudy Jej obraz Olgi Papacz. Jest to portret Aliny, która każdego dnia podróżuje pomiędzy dwoma zupełnie odległymi światami. Dom Aliny i jej partnera wypełniają pozornie niepasujące do siebie przedmioty, piętrzące się we wszystkich pokojach. W Akademii Sztuk Pięknych Alina zyskuje nową tożsamość, staje się jednym z dzieł sztuki. Dokument Jej obraz porusza temat ciałopozytywności i pokazuje, jak różne role możemy odgrywać, przebywając w odmiennych środowiskach.
Więcej informacji na stronie KFF.
W tej samej sekcji zaprezentowana zostanie etiuda Mariusza Rusińskiego Julia nad morzem. Bohaterką etiudy jest Julia, która samotnie spędza swoje letnie wakacje nad morzem. Używając Tindera, spotyka się z różnymi ludźmi – niektórzy są natrętni, z innymi czuje się niezręcznie, ale może wśród nowo poznanych osób znajdzie się ktoś godny zaufania?
Więcej informacji na stronie KFF.
Także w tej sekcji znalazła się etiuda Lola Zuzanny Woźniczki. Karol utożsamia się z damską wersją siebie, występując jako drag queen pod pseudonimem Lola. Bohater jest na początku swojej nowej drogi. Bardzo intensywnie stara się wejść w nowy świat, by zaistnieć na scenie i móc w pełni być sobą. Nasuwa się pytanie, gdzie jest granica pomiędzy Karolem a Lolą? Film skłania do zastanowienia się nad tym, co nas określa i czy można definiować człowieka według sztywno ustalonych norm. Więcej informacji na stronie KFF.
Ostatnią etiudą rozwijaną w ramach kursu Przedszkole Filmowe, pokazywaną w sekcji Kids & Youth. Kino dla młodych, jest U babci Mileny Mądrej. Etiuda stanowi opowieść o wyjątkowej bliskości babci i wnuczki, mimo fizycznych ograniczeń. Starsza kobieta i niepełnosprawna dziewięcioletnia dziewczynka wiodą pozornie nieskomplikowane życie, odnajdując przyjemność w każdej czynności. Świat wydaje się mieć nieskończenie wiele barw, zwłaszcza dla młodszej bohaterki. W codziennym trudzie opieki promienność i energia niekiedy umykają na chwilę.
Więcej informacji na stronie KFF.
Festiwal otworzy film absolwenta Studia Prób i programu Ekran+ Pawła Ferdka pt. Pollywood. Nie od dziś wiadomo, że Hollywood stworzyli polscy Żydzi. Ruszając ich śladem, współczesny reżyser z Polski próbuje spełnić swój własny American Dream. Jest to autotematyczny film drogi, w którym odwiedzamy dawne sztetle i hollywoodzkie bulwary, a jednocześnie komedia dokumentalna, w której role drugoplanowe odgrywają twórcy okryci sławą (jak Steven Spielberg) i niesławą (Harvey Weinstein).
Więcej o filmie na stronie KFF.
W programie znalazły się także: Odmienne stany świadomości Piotra Stasika, absolwenta DOK PRO i STUDIA PRÓB zakwalifikowały się do dwóch konkursów: Międzynarodowego konkursu dokumentalnego i Konkursu Polskiego; Dad You’ve Never Had Dominiki Łapki, absolwentki STUDIA PRÓB zakwalifikował się do Międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych i Konkursu Polskiego; We Have One Heart Katarzyny Warzechy, absolwentki STUDIA PRÓB pokazany zostanie w Konkursie Polskim.
Dwa filmy zaprezentuje publiczności Tomasz Wolski, absolwent DOK PRO i programu Ekran+: Zwyczajny kraj zakwalifikował się do Międzynarodowego konkursu dokumentalnego i Konkursu Polskiego, a Problem do Międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych.
To jeszcze nie koniec akcentów związanych z naszą Szkołą w Krakowie.
Wśród trzech produkcji w Międzynarodowym konkursie dokumentalnym, a także w Konkursie Polskim znalazł się film Wieloryb z Lorino Macieja Cuske – wykładowcy naszego kursu DOK PRO. Z kolei produkcja Joanny Malickiej – wykładowczyni naszego kursu Development Kreatywny – Noamia, reż. Antonio Galdamez (produkcja Studio Munka) znalazła się w Konkursie Polskim.
Bilety i karnety dostępne są na stronie festiwalu: www.krakowfilmfestival.pl/60-kff/bilety-i-karnety.
Program festiwalu i więcej informacji o filmach na stronie KFF.
Opisy filmów pochodzą ze strony festiwalu.