I tak w kategorii Najlepsza reżyseria wśród nominowanych znalazła się Monika Pawluczyk, która w Studiu zrealizowała wielokrotnie już nagradzany Koniec świata. Ale nominowani zostali też Karolina Bielawska za słynny obraz pt. Mów mi Marianna, a także Stanisław Cuske za film Pod żaglami oraz Mateusz Rakowicz za Romantik. Cała trójka była studentami Szkoły Wajdy.
Tymczasem w kategorii Najlepszy film dokumentalny nominację otrzymał wspomniany wcześniej Koniec świata autorstwa Moniki Pawluczuk. Film był nagradzany m.in. na festiwalach w Tiranie, Toruniu, Poznaniu, Radomiu, Kijowie czy Erywaniu. W powyższej kategorii znalazł się również brawurowy Wyścig Stanisława Cuske, który powstał w wyniku kursu Przedszkole Filmowe, organizowanego oczywiście przez Szkołę Wajdy.
Kolejna kategoria to Najlepszy montaż. Tutaj ponownie został dostrzeżony obraz Pawluczuk, a wraz z nim Agnieszka Glińska oraz Marcin Latanik.
Z kolei w kategorii Najlepsze zdjęcia nominację otrzymali Marcin Filipowicz, Weronika Bilska oraz Marcin Łaskawiec za film Wajda Studio pt. Trampkarze w reżyserii Marcina Filipowicza. Nominację w tej kategorii otrzymał także Jakub Czerwiński za film Romantik, wyreżyserowany przez wspomnianego i związanego ze Szkołą Wajdy, Mateusza Rakowicza.
Nominacje do Nagród Polskiego Kina Niezależnego co roku przyznawane są przez czołowe polskie festiwale filmowe prezentujące repertuar tworzony poza głównym obiegiem produkcji i dystrybucji audiowizualnej. W 2016 roku były to następujące imprezy: Gdańsk DocFilm Festival, Ogólnopolskie Spotkania Filmowe Kameralne Lato (Radom), Festiwal Filmów Niezależnych kilof (Katowice) Solanin Film Festiwal (Nowa Sól), WAMA Film Festival (Olsztyn), Festiwal Filmowy Offeliada (Gniezno), Cinemaforum - Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych (Warszawa).
Koniec świata – kilka historii spotyka się w czasie jednej nocy. W tę jedną noc, podobną do wielu innych, ludzie w dużym mieście, nękani samotnością, chcą z kimś porozmawiać. Niektórzy wzywają – często niepotrzebnie – pogotowie, jeszcze inni dzwonią do radia, gdzie prowadzący zadaje pytanie o koniec świata – co on znaczy dla każdego z nas z osobna?
Trampkarze – dwaj bracia, 14-letni Mateusz oraz 13-letni Łukasz, są mieszkańcami niewielkiej górskiej wioski na południu Polski. Ich marzeniem jest zostać profesjonalnymi piłkarzami grającymi przynajmniej w Polskiej Ekstraklasie
Wyścig – intymny portret relacji ojca i syna, w której obaj mają wobec siebie duże oczekiwania. Nie zawsze się zgadzają, a jednak potrafią nawiązać nić porozumienia.