W ramach akcji #zostańwdomu i oglądaj filmy, polecamy Wam miejsca, gdzie za darmo w Internecie możecie obejrzeć produkcje naszych absolwentów rozwijane podczas kursów Szkoły Wajdy i wyprodukowane przez Wajda Studio.
Filmy na kanale Wajda School & Studio
Po pierwsze polecamy Wam zaglądanie na nasz profil na YouTubie, gdzie znajdziecie zakładki z filmami dokumentalnymi i filmami fabularnymi naszych absolwentów. Wśród nich m.in. nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej dokument Paparazzi Piotra Bernasia przedstawiający codzienną pracę polskiego paparazzo Przemysława Stoppy oraz film Agnieszki Smoczyńskiej pt. Viva Maria! poświęcony Marii Foltyn, wybitnej polskiej śpiewaczce i reżyserce operowej, założycielce Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki.
Fanom sportu, którzy w tej chwili nie mogą kibicować na trybunach swoim ulubionym zawodnikom i drużynom proponujemy filmy Henio, idziemy na Widzew Marka Jóźwiaka i Wyścig Stanisława Cuske. Bohaterem pierwszego filmu jest niewidomy, który z czasem zaczyna zabierać ze sobą na mecze swojego niedowidzącego syna Henia. Film Stanisława Cuske to z kolei intymny portret relacji ojca Tomasza Golloba z synem.
Znajdziecie tu takie ciekawostki jak Telefono Marcina Wrony opowiadający historię Patty Diphusa – wykreowanej przez Pedro Almodovara gwiazdy filmów erotycznych, czy zestawy krótkich filmów – dokumentalnych pod wspólnym tytułem Cisza (powstałych podczas II edycji kursu dokumentalnego, na różne sposoby interpretujących ciszę) i fabularnych pod tytułem Spotkania – składający się z krótkometrażowych etiud nakręconych przez studentów programów fabularnych w Szkole Wajdy w 2002 roku.
Dla wszystkich, którzy chcieliby w tych dniach wybrać się w sentymentalną podróż po zapomnianych czy niedocenianych w erze kina cyfrowego zawodach filmowych, mamy do polecenia film Kolaudacja. Przewodnikiem tej podróży jest Andrzej Wajda. Reżyserami filmu są Eliza Kubarska, Piotr Bernaś, Łukasz Borowski, Grzegorz Brzozowski, Paulina Capała, Aleksander Duraj, Dariusz Gackowski, Paweł Janicki, Jan P. Matuszyński, Marta Minorowicz, Natalia Pawłowska, Julia Popławska, Krzysztof Sacha, Piotr Sadziński, Magdalena Szymków, Bartłomiej Świderski, Maciej Wąsik.
Na naszym kanale oprócz filmów znajdziecie także sceny warsztatowe do takich filmów, jak Wilkołak Adriana Panka, Lubiewo Pawła Maślony, Dziewczyna z szafy i Człowiek z magicznym pudełkiem Bodo Koxa, Marcel Marcina Mikulskiego, Demon Marcina Wrony, Wymyk Grzegorza Zglińskiego, Ki Leszka Dawida, Summer 1993 Carli Simon a także wywiady z uczestnikami naszych kursów.
Udostępniamy też fragmenty zarejestrowanych wykładów naszych mistrzów – Andrzeja Wajdy i Wojciecha Marczewskiego, a także Pawła Pawlikowskiego, Volkera Schloendorffa, wybitnych operatorów Jerzego Zielińskiego i Witolda Stoka, wybitnego scenografa Allana Starskiego czy wybitnego polskiego reportażysty Ryszarda Kapuścińskiego na temat współczesnej Europy i jej roli w światowej kulturze.
Link do naszego kanału na YouTube.
Vod.pl
Nasze produkcje możecie oglądać także w serwisie Vod.pl. Na specjalnej playliście znajdziecie ponad 20 tytułów. W tym m.in. filmy:
- Superjednostka, reż. Teresa Czepiec. Opowieść o ludziach zamieszkujących największy blok w Katowicach, Superjednostkę. 762 drzwi do mieszkań i 762 historie. Autorzy filmu otwierają tylko kilka z nich.
- Koniec świata, reż. Monika Pawluczuk. Kameralny, autorski film dokumentalny, w którym kilka historii spotyka się w czasie jednej nocy. W tę jedną noc, podobną do wielu innych, ludzie w dużym mieście, nękani samotnością, chcą z kimś porozmawiać.
- Ślimaki, reż. Grzegorz Szczepaniak. Co drugi ślimak na ich stole pochodzi z Polski. Przemysł ślimaczany kwitnie, a polscy hodowcy eksportują ślimaki nie tylko do Francji czy Włoch, ale podbijają Chiny i Japonie. Na fali popularności ślimaczanego „złotego interesu” dwóch przyjaciół, Andrzej i Konrad, postanawia założyć własną hodowlę i zarobić miliony.
- Dos Islas, reż. Adriana F. Castellanos. Intymna, dokumentalna baśń, która narodziła się na wyspie z dzieciństwa. Czasami nieostra, innym razem jaskrawa.
- Miejscy kowboje, reż. Paweł Ziemilski. Czy koń może uratować życie? W Clondalkin (Dublin) z pewnością. W dzielnicy, w której łatwo o kłopoty, a trudno o perspektywy, młodzi ludzie mają styczność z narkotykami, przestępczością i więzieniem. Niektórym z nich udaje się uciec od codzienności w stronę niezwykłego hobby. Oswajają dzikie konie i stają się... miejskimi kowbojami.
- Niewiadoma Henryka Fasta, reż. Agnieszka Elbanowska. „Potrafię oprzeć się wszystkiemu, z wyjątkiem pokusy” – Henryk Fast, emerytowany profesor matematyki, z dumą podpisuje się pod słowami Oscara Wilde'a. W poszukiwaniu szczęśliwej miłości jest gotowy na podjęcie każdego ryzyka. Pada ofiarą oszustwa i zostaje okradziony, ale nawet to nie jest w stanie go zniechęcić… Pogoń za marzeniami przerywa dopiero bolesna konfrontacja z przeszłością.
Filmy z Wajda Studio dostępne na Vod.pl znajdziecie na playliście Unikatowe polskie dokumenty.
Ninateka.pl
Także na platformie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego znajdziecie dostępne za darmo nasze tytuły, takie jak:
- Joanna, reż. Aneta Kopacz. Nominowany do Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny. Intymny portret młodej matki zmagającej się z chorobą nowotworową. W filmie przyglądamy się fragmentom z życia Joanny Sałygi, jej męża Piotra i synka Jasia. Joanna z uwagą smakuje każdą chwilę. Swojemu synkowi obiecała, że zrobi wszystko, aby być z nim jak najdłużej. Nie poddaje się. Dla Jasia prowadzi blog, w którym opisuje ich codzienność – prosto i trafnie.
- PRL de Luxe, reż. Edyta Wróblewska. Michał i jego ekipa organizują wycieczki, w czasie których przybliżają zachodnim turystom odwiedzającym Kraków realia życia w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Żadne inne miejsce nie nadaje się to tego tak znakomicie jak Nowa Huta.
- Hitler w operze, reż. Michał Grzybowski. Hitler za kulisami i izraelski śpiewak, który przyjeżdża do Polski na gościnny występ w prowincjonalnym teatrze. Inspiracją do nakręcenia filmu była sytuacja, która kilka lat temu wydarzyła się w Teatrze Wielkim w Poznaniu.
- Aria Diva, reż. Agnieszka Smoczyńska. Główna bohaterka filmu na co dzień prowadzi dom i wychowuje dzieci. Pewnego dnia do mieszkania piętro wyżej wprowadza się słynna diwa operowa.
- Matka, reż. Jakub Piątek. Portret starszej kobiety, której syn odbywa wieloletni wyrok.
- Na kredyt, reż. Przemysław Nowakowski. Dostosowana do współczesnych polskich realiów wersja średniowiecznej legendy o parze kochanków, którzy z powodu ciążącej nad nimi klątwy zostali na zawsze rozdzieleni. W rolach głównych Magdalena Górska i Łukasz Garlicki.
- Kobieta poszukiwana, reż. Michał Marczak. Polski spec od kojarzenia małżeństw dostaje ambitne zadanie – czterdziestokilkuletni francuski arystokrata chce właśnie w Polsce znaleźć kobietę, z którą mógłby dzielić życie.
- Mleczny brat, reż. Vahram Mkhitaryan. Wielokrotnie nagradzana poetycka opowieść o potrzebie miłości i bliskości. 10-letni Seto marzy o rodzeństwie, ale zamiast wyczekiwanego brata, w jego życiu pojawia się odrzucone przez matkę jagnię.
- Jak to jest być moją matką, reż. Norah McGettigan. Poruszający film Irlandki Norah McGettigan o pięknej i jednocześnie skomplikowanej relacji niepełnosprawnej matki i wchodzącej w dorosłość córki. W rolach głównych Iza Kuna i Olga Frycz.
- Zasady gry, reż. Wojciech Jagiełło. Pozornie prosta opowieść o codziennym życiu studenta Politechniki, a tak naprawdę trzymająca w napięciu do ostatniej sceny opowieść o przemocy i pierwotnych ludzkich lękach.
- Naturalni, reż. Kristoffer Rus. Para przeżywająca małżeński kryzys zamiast do terapeuty przez pomyłkę trafia do psychologa ewolucyjnego, który wyjaśnia im, że wszystko z nimi w porządku. Małżonkowie postanawiają żyć w zgodzie ze swoimi naturalnymi popędami.
- Podróż, reż. Dariusz Glazer. Dylematy sfrustrowanej żony i matki: czy zostawić rodzinę i rozpocząć nowe życie w Londynie? W rolach głównych Gabriela Muskała i Jacek Braciak.
- Lunatycy, reż. Maciej Sterło-Orlicki. Jak bardzo wszystko musi się popsuć, aby człowiek poczuł potrzebę zmian? Słodko-gorzka opowieść o tym, jak powikłane bywają ścieżki wiodące nas do drugiego człowieka, jak uparcie nieraz tkwimy w głębokich koleinach tego, co znajome. Wojciech Mecwaldowski, Andrzej Grabowski, Ewa Dałkowska, Monika Dryl.
- Miejscy kowboje, reż. Paweł Ziemilski. Czy koń może uratować życie? W Clondalkin (Dublin) z pewnością. W dzielnicy, w której łatwo o kłopoty, a trudno o perspektywy, młodzi ludzie mają styczność z narkotykami, przestępczością i więzieniem. Niektórym z nich udaje się uciec od codzienności w stronę niezwykłego hobby. Oswajają dzikie konie i stają się... miejskimi kowbojami.
Dafilms.pl
To jeszcze nie wszystko. Na platformie Dafilms.pl możecie obejrzeć film Julii Groszek pt. Arabski sekret. To historia Kamila, który pragnie poznać swojego ojca Ilhama Al Madfai, gwiazdę arabskiej muzyki folkowej na Bliskim Wschodzie. Ojciec i syn nigdy dotąd się nie widzieli. Reżyserka zaprasza nas do wspólnej podróży oraz refleksji nad sensem życia i potrzebą odnalezienia swoich korzeni.
Na platformie Dafilms.pl zobaczycie też film Biegacze w reżyserii Łukasza Borowskiego. Film przybliża widzowi stan ekstremalnego wysiłku fizycznego i momenty kryzysów psychicznych, z którymi muszą się mierzyć biegacze. Przynajmniej w części pozwala to widzom na przeżycie niezwykle intensywnych emocji, które stają się udziałem ultramaratończyków.
Filmy dostępne są dla zarejestrowanych użytkowników, ale żeby je zobaczyć, nie musicie wykupować subskrypcji – wystarczy skorzystać z funkcji „Udostępnij i oglądaj za darmo”.
Życzymy Wam miłych i niezapomnianych filmowych podróży!