Rekrutacja
Nasze filmy będzie można obejrzeć na platformie Mojeekino.pl oraz na DAFilms w przeglądzie filmów polskich dokumentalistek przygotowanym przez Millennium Docs Against Gravity.

Na platformie Mojeekino.pl można oglądać BUKOLIKĘ w reżyserii Karola Pałki – dokument rozwijany na kursie Dok Pro i zrealizowany przez Wajda Studio. Za nią wiele nagród, wyróżnień i pokazów w konkursach międzynarodowych i prestiżowych sekcjach pozakonkursowych na festiwalach filmowych na całym świecie. Między innymi Nagroda dla najlepszego filmu polskiego na Millennium Docs Against Gravity Film Festival 2021 i Silver Dove na DOK Leiptzig 2021, a najświeższa to BEST FILM w sekcji Cinema Without Borders na One Shot International Short Film Festival w Armenii.

Opis filmu:

Danusia i jej córka Basia żyją gdzieś na obrzeżach świata zgodnie z rytmem i prawami natury, wśród zwierząt i duchów umarłych. Ich enklawa daje spokój i poczucie bezpieczeństwa, ale także tęsknotę za kontaktem z drugim człowiekiem. Bukolika to przypowieść o ludziach żyjących inaczej, czuła obserwacja, z której rodzi się ciekawość i próba zbliżenia.

Dwa filmy z Wajda Studio znalazły się w przeglądzie filmów polskich dokumentalistek – Polish Female Filmmakers, przygotowanego przez Millennium Docs Against Gravity wspólnie z DAFilms:

SYMFONIA FABRYKI URSUS w reżyserii Jaśminy Wójcik i MIĘDZY NAMI w reżyserii Doroty Proby, produkcja Studia Munka, koprodukacja Wajda Studio rozwijana na kursie Dok Pro.

Przegląd prezentuje twórczynie niezależnych filmów dokumentalnych, które za pomocą swojego talentu i pasji próbują zmieniać świat poprzez medium filmowe.

Link do przeglądu

Symfonia Fabryki Ursus, opis filmu:

Fabryka Ursus była jednym z największych zakładów produkcji ciągników w Europie. Przez niemal cały XX wiek stanowiła chlubę polskiego przemysłu. Upadek komunizmu stał się początkiem jej końca. Dziś ursuskie hale świecą pustkami lub popadają w ruinę. Dziesiątki tysięcy biografii pracujących tu ludzi wyrzucono na śmietnik historii. Symfonia Fabryki Ursus jest dokumentem kreacyjnym wprowadzającym do filmu metody sztuki partycypacyjnej i sztuki ze społecznością. To również film łączący sztukę wideo z choreografią i muzyką eksperymentalną. Przede wszystkim jednak jest to głos za upamiętnieniem fabryki Ursus, kultury przemysłowej i robotniczej, walczący o godność ludzi pracy i politykę historyczną uwzględniającą ich biografie.

Film został zrealizowany w ramach wspólnej inicjatywy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej we współpracy ze Szkołą Wajdy. Nagroda Filmowa dla filmu eksperymentalnego powstała w odpowiedzi na aktualne tendencje w kinie światowym, polegające na tworzeniu przez artystów z pola sztuk wizualnych filmów skierowanych do kinowego widza. Ma na celu promocję kina eksperymentalnego i artystycznego. Wspiera innowacyjność formy łączoną z radykalną artystyczną wyobraźnią i inteligencją.

Między nami, opis filmu:

Między nami to intymny portret trzech związków. Pary decydują się podjąć szczerą rozmowę zainicjowaną zestawem pozornie prostych pytań. Powoli tworzy się przestrzeń do wymiany skrywanych emocji i wyznań. Film jest niepozbawionym humoru obrazem współczesnej miłości, wnikliwie przygląda się znaczeniu bliskości i obecności drugiego człowieka.

Galeria